Start Struktura Historia Koncerty Konkursy Biblioteka Fototeka Fonoteka Wydawnictwa Aktualności Sklep On-Line Kontakt


OGÓLNOPOLSKI KONKURS PIANISTYCZNY IM. FRYDERYKA CHOPINA


Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina uznawany jest za jednen z najważniejszych krajowych konkursów muzycznych. Odbywa się w Warszawie od 1968 roku. W ciągu trzydziestu sześciu lat swego istnienia Konkurs ewoluował i przeobrażał się, zmieniał i doskonalił swą formę, stworzył własną bogatą tradycję. Trzydzieści pierwszych edycji nosiło nazwę Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny na Stypendia Artystyczne im. Fryderyka Chopina, późniejsze edycje odbywają się już pod zmienionym tytułem.

Konkurs promuje młodych pianistów. Adresowany jest do polskiej młodzieży muzycznej - studentów Akademii Muzycznych i uczniów Szkół Muzycznych II stopnia. Laureaci, oprócz możliwości występów na koncertach, otrzymują pomoc materialną w postaci nagród - stypendiów, tak istotną w początkach ich kariery artystycznej. Otrzymanie jednej z nagród, daje możliwość uczestnictwa w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina lub innym ważnym krajowym lub międzynarodowym konkursie pianistycznym. Pianiści mają możność sprawdzenia swoich umiejętności i dyspozycji psychicznych w warunkach estrady konkursowej.

     W skład jury wchodzą najwybitniejsi pianiści-pedagodzy, reprezentujący wszystkie Akademie Muzyczne w Polsce.

Program konkursu w poszczególnych latach jest inny. Dobiera się utwory o znacznym stopniu trudności, duże formy muzyczne lub całości cyklów. Stałym elementem są kompozycje Fryderyka Chopina.

Towarzystwo im. Fryderyka Chopina zorganizowało 36 edycji tego konkursu.

Od 2006 roku organizatorem Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina
jest Narodowy Instytut Fryderyka Chopina www.nifc.pl .

Adres sekretariatu:
Narodowy Instytut Fryderyka Chopina
Pl. Piłsudskiego 9 , 00-078 Warszawa
tel: 826 81 90 e-mail: konkurs[at]chopin.pl

[at] - zastąp znakiem '@' w emailu

Copyright © TIFC 2006 | Hosting by ROTOS