Start Struktura Historia Koncerty Konkursy Biblioteka Fototeka Fonoteka Wydawnictwa Aktualności Sklep On-Line Kontakt

Międzynarodowy Konkurs Chopinowski w Narwie
i Galowy Koncert Chopinowski z udziałem laureatów w Tallinnie

 

X Konkurs Chopinowski w Narwie miał miejsce w dniach 2-8 lutego. Jego zwieńczeniem była Gala Chopinowska w Tallinnie 9 lutego, której gośćmi honorowymi byli Patroni Minister Kultury Estonii Urve Tiidus oraz Minister Kultury i Dziedzictwa RP Bogdan Zdrojewski. Wydarzenie jest projektem flagowym Ambasady RP w Tallinnie od roku 1997. Rolę Mecenasów pełnili Narodowy Instytut Fryderyka Chopina i Towarzystwo im. Fryderyka Chopina. Patronat medialny sprawuje Polskie Radio S.A. Program 2. Sponsorem Generalnym Konkursu są promotorzy postaci i dorobku Fryderyka Chopina w świecie - Halina i Mirosław Pieńkowscy.

Tegoroczna edycja wydarzenia rozpoczęła się 2 lutego w Zamku-Muzeum Narwy recitalem chopinowskim Anny Marii Stańczyk – polskiej pianistki, jurorki, zarazem reprezentantki Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Warszawie. 

Konkurs, po intensywnym programie przesłuchań, które śledzić można było online pod adresem http://www.ustream.tv/channel/chopin, zakończył się 8 lutego ogłoszeniem werdyktu jury oraz koncertem finałowym laureatów w Centrum Geneva w Narwie. 9 lutego w Sali Koncertowej Estonia o godzinie 15.00 rozpoczął się Chopinowski Koncert Galowy. Laureaci Konkursu do 15 roku życia grali utwory solowe Fryderyka Chopina, zaś zwycięzcy z III grupy wiekowej (16-18 lat) i zdobywca Grand Prix zagrali z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Miasta Narwa pod dyrekcją Anatolija Štšura kolejne części jednego z dwu koncertów, napisanych przez polskiego kompozytora.


Uczestnicy, jury i regulamin Konkursu:

Do tegorocznego Konkursu zakwalifikowano 61 młodych pianistów z 14 krajów świata. Do Narwy i Tallinna przyjechali młodzi chopiniści z Polski, Danii, Ukrainy, Litwy, Łotwy, Rosji, Stanów Zjednoczonych, Chin, Egiptu, Azerbejdżanu, Białorusi, Armenii, Turcji. Estonię reprezentowało 16 uczestników, Polskę - 4 młodych pianistów z Warszawy i Krakowa.

W skład międzynarodowego jury weszli: pianistka Anna-Maria Stańczyk (Polska), Prof. Lauri Väinmaa (Estonia), Prof. Julius Andrejevas (Litwa), Prof. Teppo Koivisto (Finlandia), Prof. Julia Tiszkina (Rosja).

Konkurs odbywał się w trzech kategoriach wiekowych: pianiści do 12 roku życia, w wieku 13-15 lat, w wieku 16-18 lat. Nagradzane były trzy pierwsze miejsca w każdej kategorii wiekowej.

 
Grand Prix konkursu przyznano 17-letniemu pianiście z Warszawy - Adamowi Mikołajowi Goździewskiemu.

 

Copyright © TIFC 2006 | Hosting by ROTOS