Ostrów Wlkp

Koło Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Ostrowie Wielkopolskim

Towarzystwo im. Fryderyka Chopina Koło w Ostrowie Wielkopolskim,
ul. Wojska Polskiego 17
63-400 Ostrów Wielkopolski
tel: 502 240 191
sylwiajakubek@hotmail.com


Skład Zarządu Koła:

Sylwia Jakubek – przewodnicząca
Wielisława Dankiewicz-Czajka – wiceprzewodnicząca
Piotr Ziemba – wiceprzewodniczący
Iwona Szymoniak – sekretarz
Halina Jędrzejak – skarbnik

Anna Wasielak i Grażyna Karolak – kronikarki

Komisja Rewizyjna:
Ewa Marciniak – przewodnicząca
Elżbieta Mikołajczyk – członek
Barbara Koralewska – członek

Obecnie Koło liczy 112 osób.


13 grudnia 2023 r..

Muzeum w Lewkowie Zespół Pałacowo-Parkowy. Energetyczny koncert Accorinet Klezmer Band i koncert „Oczekiwanie” zorganizowany przez Towarzystwo im.Fryderyka Chopina w Ostrowie Wielkopolskim. Oczywiście, część oficjalną uświetniło docenienie Dyplomem i odznaczeniem Mecenas Kultu Chopinowskiego bardzo aktywnych naszych członkiń : Haliny Jędrzejak, Ani Wasielak, Grażyny Karolak i Zosi Dobra-Marek. Wielkie GRATULACJE! Po koncercie obecni członkowie wzięli udział w spotkaniu przedświątecznym. Koncert dofinansowany był z funduszu grantowego Urzędu Miejskiego w Ostrowie Wielkopolskim.


02 grudnia 2023 r.

Muzeum w Lewkowie Zespół Pałacowo-Parkowy. Z ogromną przyjemnością zapowiadałam i prowadziłam koncert fortepianowy wspaniałego, młodego, niezwykle utalentowanego pianisty Yehudy Prokopowicza. Co za lekkość, oczarowanie i finezja gry. Oczywiście, oprócz Ludwiga van Beethovena, cudowny Chopin i na I bis Mazurek a moll („Żydek”), op. 17 nr 4 Fryderyka Chopina a na II bis etiuda La Campanella Franciszka Liszta. Dziękuję Panu Profesorowi Bartoszowi Korzeniewskiemu za pomoc w organizacji koncertu.


14 listopada 2023 r.

KONCERT z cyklu MŁODZI WIRTUOZI w wykonaniu UCZNIÓW KLAS FORTEPIANU I AKORDEONU Zespołu Szkół Muzycznych im.Krzysztofa Komedy

I tradycyjne spotkanie Lubowników Chopina w ramach 173. Wtorku Chopinowskiego w sali koncertowej ZSM.

Kierownik Sekcji dr hab. Adam Podskarbi

Koncert prowadziła Izabela Pietrzak. 

Wystąpili uczniowie:

Profesor Alina Skórzybót: Emilia Pawlak, Patryk Jankiewicz

Profesor Iwona Nowosad: Jakub Zaradny, Paulina Napierała

Profesor Agnieszka Kryjom: Aleksandra Kryjom

Profesor Irmina Mądry: Ignacy Krasiński, Nina Głowacka

Profesor Robert Adamczak: Tobiasz Biały, Wojciech Pietrzak, Oliwia Sołtysiak, Leon Jakubek, Jakub Adamczak

Profesor Adam Podskarbi: Martyna Glubiak

Profesor Łukasz Kryjom: Adrian Skrobiański

Profesor Robert Matuszewsk: Ewa Obsadna

Profesor Piotr Słociński: Paweł Obsadny

Usłyszeliśmy utwory: Chopina,  Gillocka, Amirowa, Bacha,  Kuhlaua, Schumanna, Griega, Clementiego, Garści, Moszkowskiego, Mozarta, Debussiego, Komedy-Trzcińskiego,  Piazzoli.

Młodzi wirtuozi zaskoczyli nas swą dojrzałością programową, poziomem wykonawczym, stylem.

Organizacja koncertu „Młodzi Wirtuozi”: Zespół Szkół Muzycznych im. Krzysztofa Komedy-Trzcińskiego w Ostrowie Wielkopolskim i Ostrowskie Koło Towarzystwa im. Fryderyka Chopina.


7 listopada 2023 r.

Nasze spotkanie z cyklu „świecka tradycja” i obchody JUBILEUSZY przyjaciół z Towarzystwa im.Fryderyka Chopina Koło w Ostrowie Wielkopolskim. Spotkanie pt. „Wszyscy jesteśmy dziećmi PRL-u” wyzwoliło w nas wyszukanie z zakamarków pamięci niesamowite wspomnienia. Każde z nas pokazywało zdjęcia ze swojego dzieciństwa czy młodości, Jubilaci wysłuchali gromkiego „100 lat”, otrzymali piękne życzenia.


14 października 2023 r.

Towarzystwo im. Fryderyka Chopina w Ostrowie Wielkopolskim zaprosiło w sobotni jesienny wieczór na koncert duetu fortepianowego GRANAT Tamara Granat  i Adrian Kreda wykonali mistrzowsko utwory Chopina, Zarębskiego,  Noskowskiego i Paderewskiego.

Słowo o muzyce Witold Pelka, a Gospodynią wieczoru była Sylwia Jakubek.


10 października 2023 r.

Nasz 172.Wtorek Chopinowski w Mediateka Przystanek Kultury… i Chopin w filmie i w literaturze – także dziecięcej. Bardzo ciekawa prezentacja koleżanki dr Bogny Skrzypczak-Walkowiak. Koło TiFC w Ostrowie Wielkopolskim, wykorzystało bogatą literaturę Mediateki  porozumiało się z Dyrekcją IV Liceum Ogólnokształcacego im.Fryderyka Chopina i zaprosiła nowo powołaną młodzieżową grupa „Frycek” do opracowania scenariuszy na mini widowiska dla przedszkolaków i uczniów klas I-III szkół podstawowych. Zainteresujemy bogatą literaturą o Fryderyku Chopinie i naszych członków, i młodzież i – mamy nadzieję – dzieci.


04. i 05 października 2023 r.

Forum Synagoga i spotkanie z Chopinem dla przedszkolaków pn.”Posłuchamy rano” zorganizowane przez Koło Towarzystwa im.Fryderyka Chopina w Ostrowie Wielkopolskim dofinansowane ze środków Stowarzyszenia Fundusz Grantowy Dobrego Sąsiedztwa dla Ostrowa Wielkopolskiego. W każdym ze spotkań udział wzięło ponad 150 przedszkolaków z ostrowskich przedszkoli. Rozmawialiśmy przede wszystkim o naszym wielkim kompozytorze, o pasjach, o instrumentach, o muzyce, o Antoninie – w którym dwukrotnie przebywał Fryderyk Chopin. 6-latki chętnie uczestniczyły w rozmowach z prowadzącą spotkanie Sylwią Jakubek, z uwagą i w skupieniu słuchały utworów F.Chopina granych przez ich starszą 11-letnią koleżankę Olę Kryjom oraz pianistę Łukasza Kryjoma. Każde z dzieci otrzymało zakładki do książki z wizerunkiem Fryderyka Chopina, ołówek i notesik do zanotowania lub narysowania wrażeń. Spotkania z maluchami to prawdziwa przyjemność i jeśli na każdym spotkaniu choć jedno dziecko zarazimy naszą pasją, będzie to wielki sukces.


27 września 2023 r.

„Salon Muzyczny w Pałacu”

Introdukcję i Poloneza C-dur na fortepian i wiolonczelę wykonali : Dominika Chodakowska – wiolonczela i Marcin Wieczorek – fortepian oraz w scenach pałacowych Jerzy Szukalski w roli Antoniego Radziwiłła, uczniowie IV Liceum Ogólnokształcącego : Wiktoria Igielska, Żaneta Matylek, Andrzej Wachno, Tobiasz  Bartczak. Gospodynią salonu była Sylwia Jakubek. W pierwszym z dwóch przedstawień udział wzięło 160 uczniów I, II i IV Liceum, w drugim – 140 mieszkańców. Dofinansowanie widowiska ze Stowarzyszenia Fundusz Grantowy Dobrego Sąsiedztwa dla Ostrowa Wielkopolskiego.


12 września 2023

Zebranie Ostrowskiego Koła Towarzystwa im.Fryderyka Chopina w „Zakątku” na którym podsumowane zostało pół roku pracy Zarządu wybranego 14 lutego br. Działo się bardzo dużo : koncerty, wyjazdy studyjne, spotkania….Przed nami kolejne aktywności, najbliższym będzie spotkanie w Forum Synagoga i „ŻYCIE PAŁACOWE” w odsłonie o 12-tej dla młodzieży liceów ogólnokształcących oraz o 16.30 dla mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego. Z koncertem chopinowskim wystąpi Marcin Wieczorek (fortepian) i Dominika Chodakowska (wiolonczela), a już 4 i 5 października zapraszamy o godz. 10-tej 6-latków także do Forum Synagoga, gdzie w ramach „Posłuchamy rano” dzieci spotkają się z „żywą” muzyką Fryderyka Chopina i porozmawiamy o pasjach, kulturze na koncertach, o życiu małego Frycka.


5 września 2023 – dzień z pozoru powszedni, jak każdy wtorek, a tymczasem nadkomplet melomanów czekał w Pałacu Lipskich w Lewkowie na prawdziwe święto muzyczne. Popis nieprzeciętnego talentu wirtuozerskiego zaprezentowała młodziutka skrzypaczka z Odolanowa Gabriela Balcerek, która przy akompaniamencie fortepianowym Łukasza Kryjoma, zaprezentowała program, który potwierdził, że ta niezwykle skromna dziewczyna jest już na wysokim progu światowej kariery. W programie usłyszeliśmy bardzo ciekawy przekrój utworów takich kompozytorów jak m.in. ; Faure, Wieniawski, Piazzola, Morricone. Koncert zorganizowany został staraniem Ostrowskiego Oddziału Towarzystwa im. Fryderyka Chopina, dyrekcji Pałacu Lipskich w Lewkowie – jako kolejnej perełki na muzycznej mapie Wielkopolski. Niewątpliwym atutem tego kameralnego spotkania z żywą muzyką, były słowa prowadzącego koncert, Witolda Pełki, który po raz kolejny udowodnił swą niekwestionowana klasę.


09 lipca 2023

MATEUSZ DUBIEL był gościem Koła Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Ostrowie Wielkopolskim i Ośrodka Badań nad Pamięcią Zbiorową i Studiów Muzealnych z Profesorem Bartoszem Korzeniewskim na czele. Koncert odbył się w Forum Synagoga w Ostrowie Wielkopolskim w ramach cyklu Muzyczne Podróże Chopina.

Gospodarzem wydarzenia była Prezes Ostrowskiego Koła Sylwia Jakubek, natomiast słowo o muzyce i artyście przedstawił prof. Bartosz Korzeniewski. W programie Skriabin i Chopin.  W ramach recitalu, młody pianista,  zdobywca 1 nagrody na 51 Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im Fryderyka Chopina w Warszawie w 2022 roku zachwycił zwłaszcza autorską interpretacją sonaty fantazji gis moll Aleksandra Skriabina. Natomiast mazurki z op. 41 Chopina pozostaną na długo w pamięci 100 osobowej publiczności, która zgotowała artyście owacje na stojąco i śmiało mogą stanowić część przyszłego występu Mateusza Dubiela w nadchodzącym już za dwa lata – międzynarodowym konkursie chopinowskim.

Koncert zakończyła brawurowa interpretacja Poloneza As dur Fryderyka Chopina.


06 czerwca 2023

Pałac Lipskich w Lewkowie i piękny, klimatyczny koncert chopinowski zorganizowany przez Koło TiFC w Ostrowie Wielkopolskim w ramach 170. Wtorku Chopinowskiego. Wystąpili : Ola Kryjom i p.Łukasz Kryjom. W repertuarze znalazły się utwory Fryderyka Chopina : Nokturn Es-dur op.9 nr 2 w wykonaniu Oli, oraz w wykonaniu p.Łukasza : Mazurek g-moll op.67 nr 2, Mazurek a-moll op.68 nr 2, Nokturn e-moll op.posth, Nokturn cis-moll op.posth., Preludium h-moll op. 28 nr6, Preludium A-dur op.28 nr 7, ulubione przez naszych członków Preludium Des-dur op.28 nr 15 – zwane Preludium Deszczowym, Preludium c-moll op.28 nr 20, a koncert p. Łukasz rozpoczął utworem William Gillocka –  A Faded Letter, Moonlight Mood, Soaring i Valse Triste.


Towarzystwo im. Fryderyka Chopina koło w Ostrowie Wielkopolskim oraz Ostrowska Rada Kobiet – zaprosili 31 maja 2023 r. ostrowskie przedszkolaki na audycję muzyczną, poświęconą geniuszowi Fryderyka Chopina oraz pasji jako takiej. Wspaniałą muzyką uraczyli młodych słuchaczy młodziutka pianistka, Ola Kryjom i jej tato, pianista i kompozytor oraz nauczyciel muzyki z Zespołu Szkół Muzycznych w Ostrowie Wielkopolskim, Łukasz Kryjom. W spotkaniu edukacyjnym z Chopinem uczestniczyło 160  sześciolatków z ostrowskich przedszkoli. Rozmawialiśmy  o pasjach, o Fryderyku Chopinie, o jego pobycie w Antoninie, o zainteresowaniach, zachowaniu na koncertach. Przedszkolaki w ogromnym skupieniu wysłuchały ich nieco starszej koleżanki Oli Kryjom, która zagrała na fortepianie Nokturn Es-dur op.9 nr 2 Fryderyka Chopina oraz p.Łukasza Kryjoma w utworach : Polonez g-moll op.posth. skomponowanego przez 7-letniego Fryderyka, Preludium Des-dur op.28 nr 15 – zwanego preludium deszczowym, w którym wybrzmiały dźwięki kropli deszczu a nawet burzy, Mazurek g-moll op.24 nr 1.

Spotkanie prowadziła Sylwia Jakubek.


19 maja 2023

Dzięki grantowi Starosty Ostrowskiego Pana Pawła Rajskiego Koło TiFC w Ostrowie Wielkopolskim przygotowało widowisko artystyczne”NIE MASZ POJĘCIA JAK MI TU DOBRZE … czyli z wizytą u Radziwiłła” wg pomysłu i w reżyserii Wielisławy Dankiewicz-Czajka.

Wystąpili:

Marcin Wieczorek fortepian

Konstancja Śmietańska wiolonczela

Jerzy Szukalski – Antoni Radziwiłł

Wielisława Dankiewicz-Czajka – Luiza Radziwiłłowa

Tobiasz Bartczak – Fryderyk Chopin

Wiktoria  Igielska – Wanda Radziwiłłówna

Żaneta Matylek- Eliza Radziwiłłówna

Gospodarzem wieczoru była Sylwia Jakubek.

O antonińskich śladach w muzyce Chopina i o występujących artystach opowiadali Andrzej Leraczyk i Iwona Szymoniak.


Wtorki Chopinowskie – każdy w innej konwencji : wielkanocnej, czy nostalgicznej, wspomnieniowej, wypełnionej wierszami naszych członków. Swoje wiersze „z szuflady” o miejscach, które odwiedziliśmy podczas muzycznych podróży członków Koła TiFC w Ostrowie Wielkopolskim przeczytała Łucja Dankiewicz, wiersze sprzed ponad 20 lat, popełnione przez Andrzeja Leraczyka przypomniała Sylwia Jakubek. Ciekawostki o Fryderyku Chopinie odczytała Maria Walerowska. Grażyna Karolak – wystrój i „oprawa kulinarna”.


22 lutego 2023

Z inicjatywy Przewodniczącej Koła TiFC w Ostrowie Wielkopolskim delegacja członków Koła oraz IV Liceum Ogólnokształcącego im.Fryderyka Chopina zapaliła znicz i złożyła kwiaty przed pomnikiem Wielkiego Polaka Fryderyka Chopina w 213-tą rocznicę urodzin. Kol.Iwona Szymoniak przypomniała zebranym historię pomnika, fundatora : Ignacego Mosia, projektanta tablicy prof.Józefa Petrusa oraz projektanta pomnika Radosława Torzyńskiego. Granitowy pomnik symbolizuje klawisze fortepianu


5 lutego 2023. Antonin

Koncert karnawałowy czyli pałacowe opowieści z udziałem Pani Edyty Piaseckiej sopran koloraturowy dramatyczny, p.Marii Hubluk-Kaszuby – sopran koloraturowy, p.Sebastiana Marszałowicza – bas, p. Tomasza Kaszuby – fortepian i p.Witolda Pelki, bez którego „słowo” nie ubarwiłoby koncertu. Dziękujemy Towarzystwu im.Fryderyka Chopina w Warszawie za finansową pomoc. Kolejne piękne doznania przed nami!

Od lewej : Andrzej Leraczyk, Witold Pelka, Maria Hubluk-Kaszuba, Tomasz Kaszuba, Edyta Piasecka, Sebastian Marszałowicz, Sylwia Jakubek.


17 stycznia 2023

166. Wtorek Chopinowski i spotkanie Towarzystwa im.Fryderyka Chopina Koło w Ostrowie Wielkopolskim na koncercie”Motywy ulotne” w Pałacu Lipskich w Lewkowie.  . Program spotkania składał się z III części : zwiedzanie Muzeum Pałacowego, Koncert p.Aleksandry Kiełb-Szawuły i Marka Raczyckiego pt.”Motywy ulotne” oraz spotkanie towarzyskie przy kawie/herbacie i piernikach. Było historycznie, romantycznie i towarzysko.



OCZEKIWANIE czyli Chopin i Romantycy!

To szczególny wieczór. Wśród przyjaciół,  znajomych kochających to samo… prawdziwą kulturę, sztukę, muzykę. Przyszli z potrzeby bycia ze sobą. Spotkanie prawie czterogodzinne w ostrowskim Forum Synagoga. Był koncert kameralny zespołu A.QUARTET z Katowic. W programie wiele utworów Fryderyka Chopina na skład smyczkowy, Moniuszki, Schuberta…Gospodarzem wieczoru był Witold Pelka. Ileż kultury słowa, wspaniałych, własnych tekstów „romantycznych”.

A.Quartet wystąpił w składzie :

I skrzypce – Monika Krzysztofik

II skrzypce – Agnieszka Sawicka

altówka – Radosław Mikołajczyk

wiolonczela – Joanna Jerchel


Program:
Stanisław Moniuszko
Kwartet smyczkowy d-moll
część 1 Allegro agitato
część 3 Scherzo

Fryderyk Chopin
Polonezy młodzieńcze:
B-dur
g-moll

„Życzenie”
Walc a-moll op. 34 nr 2
Nokturn op.9 nr 2
Mazurek op. 33 nr 2

Felix Mendelssohn – Bartholdy
Pieśń bez słów nr 22

Antonin Dvorak
Humoreska
Franz Schubert
A la Hongroise (moment musical op. 94 nr 3)

Kolędy:
Gdy śliczna Panna
Cicha noc
Dzisiaj w Betlejem



Recital fortepianowy Marcina Wieczorka to ostatni w tym roku koncert z trzyletniego projektu „Muzyczne podróże Chopina” realizowanego przez Ośrodek Badań nad Pamięcią Zbiorową i Studiów Muzealnych dzięki wsparciu MKiDN .

Koło Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Ostrowie Wielkopolskim i Ostrowskie Centrum Kultury Forum Synagoga włączyli się do tego cyklu prowadzonego przez Profesora Bartosza Korzeniewskiego pn. „Muzyczne podróże Chopina”. 03.12.2022. odbył się recital Marcina Wieczorka. W programie Schumann, Paderewski, Chopin. Piękna, dynamiczna gra młodego pianisty urzekła słuchaczy, a publiczność w Forum Synagoga zachwycona była występem znakomitego pianisty z Radomia. Nie obyło się bez bisów i owacji na stojąco!


Koleżanki z Koła Towarzystwa im.Fryderyka Chopina w Ostrowie Wielkopolskim wystąpiły o grant na realizację pomysłu przystępnej prezentacji sylwetki Fryderyka Chopina i jego muz społeczności miasta. Grant został przyznany, odebrały go z rąk Pani Prezydent Miasta Ostrowa Wielkopolskiego – Beaty Klimek pomysłodawczynie: Wielisława Dankiewicz-Czajka -reżyser spektaklu i Sylwia Jakubek – czuwająca nad pracami związanymi z opracowaniem technicznym wystąpienia oraz z rozliczeniem grantu.

Wykładem o salonach XIX wieku przybliżyli epokę prof. Jan Galant i dr Bogna Skrzypczak-Walkowiak.

Utwory Fryderyka Chopina wykonała młodzież z Zespołu Szkół Muzycznych im. Krzysztofa Komedy-Trzcińskiego: Wojciech Pietrzak (przygotowany przez Roberta Adamczaka), Patryk Jankiewicz (przygotowany przez Alinę Skórzybót), Sylwia Kulas (przygotowana przez  Magdalenę Kasprzak),  Paulina Napierala (przygotowana przez Iwonę Nowosad). Martyna Gliniak (przygotowana przez Adama Podskarbiego).

Uważamy, że był to bardzo udany pomysł i już wystąpiliśmy o pomoc finansową w postaci grantu na 2023 rok.


21 sierpnia 2022

Pałac Myśliwski ks.Radziwiłłów w Antoninie

MINIATURY ROMANTYCZNE

Wykonawcy:

KINGA  KUBIAK – flet

ŁUKASZ  KRYJOM – fortepian

WITOLD PELKA – słowo o muzyce


Program:
Fryderyk Chopin
Nokturn cis-moll op. posth.
Nokturn Des-dur op. 27 nr 2
Nokturn e-moll op. 72 nr 1
Nokturn Es-dur op. 9 nr 2 (wersja na flet i fortepian)
Antonín Dvořák
Humoreska op. 101 nr 7
Jules Massenet
Medytacja z opery Thaïs
Fryderyk Chopin
Mazurek g-moll op. 24 nr 1
Mazurek C-dur op. 24 nr 2
Mazurek As-dur op. 24 nr 3
Mazurek b-moll op. 24 nr 4
Etiuda f-moll op. 10 nr 9
Benjamin Godard
Allegretto op. 116 nr 1
Claude Debussy
La fille aux cheveux de lin
Georges Enescu
Cantabile i presto


Pałac Radziwiłłów w Antoninie

Koncert pod tytułem „Przed oczyma duszy mojej”. Tematyką tegorocznej edycji włączyliśmy się w obchody Roku Romantyzmu w Polsce w kontekście muzycznym dla powstania przełomowego dla polskiego romantyzmu zbioru „Ballad i Romansów” Adama Mickiewicza.

 
Wykonawcy

Katarzyna Drogosz – fortepian

Arte dei Suonatori kameralnie

 Ewa Golińska – skrzypce

Aureliusz Goliński – skrzypce

Anna Krzyżak-Siarkowska – altówka

Kathrin Sutor – wiolonczela

Anna Bator – kontrabas


Program
Wolfgang Amadeusz Mozart (1756-1791)
Serenada nr 13 G-dur KV 525 „Eine Kleine Nachtmusik”
Maria Szymanowska (1789-1831)
Serenada C-dur na fortepian i wiolonczelę
Wolfgang Amadeusz Mozart
Koncert fortepianowy nr 20 d-moll KV 466 (arr. Peter Lichtenthal 1780-1853)

O programie
Tytuł programu to motto ballady „Romantyczność”, w której autor, odrzuca naukowe, chłodne i racjonalne postrzeganie świata i przyznaje pierwszeństwo poznaniu przez pryzmat emocji i intuicji. Epoka wcześniejsza, Oświecenie, przeciwnie – składała hołd ludzkiemu rozumowi. Program został dobrany tak, aby pokazać jak idee romantyczne stopniowo przenikały do świata muzyki. Na przełomie XVIII i XIX wieku ballada stała się popularną formą wśród poetów. Charakteryzuje się ona nastrojowością, tajemniczością, nawiązaniem do natury i postaci nadprzyrodzonych. W muzyce natomiast, pokrewna jej miniatura instrumentalna ewoluuje kilkadziesiąt lat wcześniej, wraz z rosnącym uznaniem niezależnej wartości estetycznej muzyki instrumentalnej. Miniatury wykorzystywano także w formach cyklicznych, zwłaszcza Romanse, które szybko stały się ulubioną formą. Symfonia Es-dur op.5 nr 2 Gosseca, napisana w 1761 roku, zawiera pierwsze znane pojawienie się takiej części w utworze symfonicznym. Mozart użył określenia Romans w wolnych częściach Serenady „Eine Kleine Nachtmusik” oraz Koncertu fortepianowego d-moll K466. W jego utworach rondopodobną strukturę podkreśla powrót prostej, pozbawionej ozdób melodii po kontrastującym odcinku burzliwej wirtuozerii. Miniatura Marii Szymanowskiej, utalentowanej pianistki i kompozytorki, napisana w latach 20-tych XIX wieku, będzie naszym wehikułem czasu do epoki wydania Ballad i Romansów.

Arte Dei Sounatori … Wspaniali muzycy o europejskiej renomie powracają do Antonina. „To wspaniałe miejsce na koncerty kameralne. W tym roku staramy się nawiązywać tematyką koncertów do Roku Romantyzmu i oczywiście do mickiewiczowskich Ballad i Romansów. Przygotowaliśmy program osnuty wokół formy Romansu, która w muzyce pojawia się o kilkadziesiąt lat wcześniej niż w literaturze. Wybraliśmy dwa wspaniałe utwory Mozarta, w których druga część nosi podtytuł Romanza, a mianowicie Koncert fortepianowy d-moll KV 466 oraz znane i lubiane przez wszystkich „Eine kleine nacht musik”. Program dopełniają miniatury Marii Szymanowskiej, które zostały opublikowane około 1820 roku, a więc przeniosą słuchaczy w czasy wydania Ballad i Romansów” – zdradziła nam Mistrzyni Ewa Golińska. 


Zgodnie ze Statutem Towarzystwa im.Fryderyka Chopina i podstawowym celem Towarzystwa jakim jest szerzenie i pogłębianie wiedzy o życiu i twórczości Fryderyka Chopina postanowiliśmy zrealizować pomysł, który narodził się jakiś czas temu, a mianowicie zainteresować młodszych uczniów ( klasy I – III) szkół podstawowych wybitnym Polakiem . Po uzgodnieniu z dyrekcjami szkół ponowiliśmy po pandemii cykl spotkań  w szkołach :  nr 5 (17.05.2022), nr 2 (20.05.2022) i 6.06. we Franklinowie . Poziom podstawowej wiedzy o  życiu i twórczości Fryderyka Chopina wśród dzieci był bardzo niski choć w dwóch szkołach widać było przygotowanie dzieci przez nauczycieli do spotkania z nami na temat elementarnej wiedzy o kompozytorze. Ten fakt uważamy za wartość dodaną w kwestii rozbudzania wrażliwości muzycznej i naszej inicjatywy. Zajęcia prowadziły : wiceprezes naszego koła i inicjatorka szerzenia wiedzy wśród dzieci o Wielkim Polaku oraz stosownego zachowywania się na koncertach – Sylwia Jakubek, a także Wielisława Dankiewicz- Czajka i Iwona Szymoniak. Wszystkie dzieci biorące udział w spotkaniach otrzymały  zakładki do książki z wizerunkiem Fryderyka, w Franklinowie dodatkowo malowanki okolicznościowe przygotowane przez nauczycielkę. Spotkania wykazały, że takie wizyty mają sens i należy je kontynuować w nowym roku szkolnym 2022/2023.


Ważnym wydarzeniem tegorocznym była Gala Chopinowska organizowana w Pałacu Myśliwskim w Antoninie, miejscu nierozerwalnie związanym z naszym patronem, która odbyła się 27 maja 2022 roku. Galę uświetnił swoim mistrzowskim recitalem Janusz Olejniczak. Niezapomniany wieczór poprowadził Jan Popis. Królowała na spotkaniu Lubowników Chopina muzyka naszego najwybitniejszego kompozytora .Po recitalu odbyło się spotkanie towarzyskie przy kawie. Pozostaną z nami na zawsze piękne wspomnienia.


25 kwietnia 2022

Koło Towarzystwa im.Fryderyka Chopina w Ostrowie Wielkopolskim otrzymało nagrodę w kategorii Wydarzenie Kulturalne Roku 2021w Ostrowie Wielkopolskim za Jubileusz 60-lecia Koła Towarzystwa im. Fryderyka Chopina. Nagrodę – statuetkę – z rąk Przewodniczącego Kapituły Jarosława Wardawy odebrali : Przewodniczacy Koła Andrzej Leraczyk oraz sekretarz Koła Iwona Szymoniak.

Na zdjęciu zbiorowym :

od lewej: Elżbieta Mikołajczyk -skarbnik, Anna Wasielak kronikarka, Anna Michalczak – członek, Iwona Szymoniak – sekretarz, Andrzej Leraczyk – przewodniczący


5 lutego 2022

 MUZYKA BEZ GRANIC

Pałac Myśliwski w Antoninie

Andrzej Wojciechowski – klarnet

Joanna Nawrot – sopran

Sławomir Wilk – fortepian


Program koncertu:
Karol Kurpiński – Koncert Klarnetowy B-dur
Witold Lutosławski – Preludia Taneczne
Fryderyk Chopin – wybór Mazurków
Louis Spohr – wybór pieśni na głos, klarnet i fortepian ze zbioru Sechs Deutsche Lieder op. 103.
Giaccomo Puccini – Walc Musetty z op. Cyganeria
Wolfgang Amadeusz Mozart – Marsz Turecki oraz wariacje na temat Marsza Tureckiego
Vittorio Monti – Czardasz
Mikołaj Rimsky-Korsakow – Lot trzmiela
Fryderyk Chopin – Walc Minutowy – transkrypcja na klarnet i fortepian
Imre Kalman – Czardasz Maricy z operetki Hrabina Marica
Czardasz Silvy z operetki Księżniczka Czardasza
Robert Stolz – Czardasz Jadwigi z operetki Dama z Portretu
Astor Piazzola – Oblivion
Libertango


Mała Akademia Muzyki czyli co jest grane?!

11 lutego 2020

„Mała opera czyli o operetce w pigułce” , drugie spotkanie (w ramach Małej Akademii Muzyki czyli co jest grane…” prowadzone przez Karolinę Bindel) odbyło się w ramach 147 Wtorku Chopinowskiego w siedzibie towarzystwa (11 lutego 2020). Wykład poprzedził sprawdzian wiedzy … pisemny quiz. Należało odpowiedzieć m. in. na pytania o Straussach, o Leharze, o Offenbachu, o Orfeuszu w piekle, o Baronie cygańskim, o Zemście nietoperza, o Wesołej wdówce… Wszyscy zdali? To już niech oceni Pani Karolina. Sam wykład… o powstaniu tego gatunku, o najważniejszych ośrodkach muzycznych, o ważniejszych kompozytorach i o ich dziełach. Naturalnie były też przykłady muzyczne i graficzne.
Po Piekielnym galopie zwanego potocznie kankanem z operetki Orfeusz w piekle Jakuba Offenbacha – w drugiej części spotkania wtorkowego – przyszedł czas na zebranie sprawozdawcze Koła za rok 2019. Spotkanie prowadziła wiceprezes Sylwia Jakubek. Sprawozdawał naturalnie prezes Andrzej Leraczyk i skarbniczka Elżbieta Mikołajczyk. Szefowa komisji rewizyjnej Ewa Marciniak po sprawozdaniu finansowym zawnioskowała o udzielenie absolutorium. Jednomyślnie zostało przyjęte. Jaki był rok miniony dla naszego ostrowskiego koła? Bardzo pracowity… w kalendarzu znalazło się 46 przedsięwzięć… koncerty, spektakle, spotkania, wystawy, podróże studyjne i muzyczne. Artyści z Polski, ale też z Meksyku, Rosji, Kanady i Bułgarii.  A i rok 2020 zapowiada się imponująco. Zapraszają lubownicy Chopina z Ostrowa Wielkopolskiego.

[supsystic-gallery id=130]

Ostrów Wielkopolski 28 stycznia 2020

Ruszyła Mała Akademia Muzyki nowa inicjatywa Koła Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Ostrowie Wielkopolskim.  Jest to cykl wykładów, interaktywnych spotkań  Co jest grane… czyli Mała Akademia Muzyki przygotowany jest z myślą nie tylko o członkach Koła Towarzystwa. Odbywają się one w ramach Wtorków Chopinowskich w IV LO im. F. Chopina, w Zespole Szkół Muzycznych im. Krzysztofa Komedy-Trzcińskiego czy też w Mediatece – Spotkań z Kulturą Biblioteki Publicznej – celem jest upowszechnianie wiedzy o muzyce w sposób dostosowany do poziomu kompetencji słuchaczy. Zakres proponowanych tematów jest bez wątpienia szeroki. Pojawiają się zarówno zagadnienia związane bezpośrednio z muzyką klasyczną, jak i wątki dotyczące tradycji ludowej czy muzyki popularnej. Uzasadnieniem dla tak skonstruowanego programu jest nie tylko chęć podniesienia poziomu atrakcyjności zajęć, ale również zwrócenie uwagi na siłę oddziaływania muzyki poważnej na inne gatunki muzyczne.    Poza prelekcją forma wykładów przewiduje prezentację utworów ilustrujących daną problematykę zajęć oraz próbę włączenia słuchaczy  w aktywne uczestnictwo poprzez proponowane zadania.

Zajęcia prowadzi Pani Karolina Bindel – absolwentka muzykologii na Uniwersytecie Wrocławskim, Podyplomowych Studiów Muzykoterapii  na Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu oraz Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im. Ryszarda Bukowskiego   we Wrocławiu w klasie perkusji. Obecnie realizuje Studia Doktoranckie Nauk o Kulturze na Uniwersytecie Wrocławskim. Jest autorką wielu artykułów naukowych oraz uczestniczką licznych konferencji. Swoje referaty prezentowała m. in. w Warszawie, Krakowie, Poznaniu i Wrocławiu.  Poza pracą badawczą aktywnie działa jako muzyk, współpracując z Zespołem Szkół Muzycznych im. K. Komedy Trzcińskiego w Ostrowie Wielkopolskim i z Filharmonią Kaliską.

Pierwsze spotkanie – jeszcze w noworocznych czasie traktowało o tradycji kolędowania w kulturze polskiej  „A teraz Jasieńku, ze swojej ochoty, zapłać za kolędę dwa tysiące złoty”. Tradycja kolędowania jest wciąż silnie obecna w kulturze polskiej. Jednak jej kształt przez wieki uległ zmianie. Kiedyś związane z licznymi obrzędami, dziś kolędowanie oznacza głównie wykonywanie pieśni o charakterze religijnym z okazji świąt Bożego Narodzenia. Na zajęciach dowiedzieliśmy się, jak zmieniały się zwyczaje kolędowe. Jakie są różnice między kolędą a pastorałką? Którzy polscy kompozytorzy cytowali w swoich dziełach najpiękniejsze polskie kolędy? Od  najstarszej kolędy polskiej z wieku XV do fenomenu kompozytorskiego Zbigniewa  Preisnera.

Bardzo dziękujemy za pomoc finansową Panu Pawłowi Rajskiemu Staroście Ostrowskiemu i Zarządowi Krajowemu Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Warszawie za wsparcie.

[supsystic-gallery id=129]

Następne spotkanie 11 lutego 2020 tez w siedzibie koła w IV LO (ul. Wojska Polskiego 17) o godzinie 17.oo, pt. „Mała opera” – czyli o operetce w pigułce.


Koncerty w Ostrowie Wielkopolskim