Start Struktura Historia Koncerty Konkursy Biblioteka Fototeka Fonoteka Wydawnictwa Aktualności Sklep On-Line Kontakt

| Władze TIFC | Koła Terenowe |

ANDRZEJ JASIŃSKI

Wybitny pianista, pedagog nauczający w katowickiej Akademii Muzycznej, którą on sam ukończył z wyróżnieniem w 1959 roku w klasie Władysławy Markiewiczówny.

Profesor Andrzej Jasiński, przewodniczący jury XIV i XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w 2000 i 2005 roku.

Przez ponad czterdzieści lat pracy z utalentowaną polską młodzieżą profesor Andrzej Jasiński wykształcił ponad czterdzieścioro absolwentów. Są wśród nich laureaci wielu międzynarodowych konkursów pianistycznych, wśród nich Krystian Zimerman i Krzysztof Jabłoński. Dołączyła do nich ostatnio Beata Bilińska, asystentka profesora, zwyciężczyni Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Monza, gdzie otrzymała również nagrodę publiczności.

Nauczanie jest ogromną pasją profesora Jasińskiego, której podporządkował nawet swoją karierę solisty i kameralisty.

A przecież ten laureat Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Marii Canals w Barcelonie w 1960 roku, student (w latach 1960-1961) Magdy Tagliaferro, ma za sobą znaczące sukcesy estradowe. Jako solista zadebiutował z Orkiestrą RAI w Turynie pod batutą Carla Zecchiego. Potem występował wielokrotnie w krajach Europy (Niemcy, kraje b. ZSRR, Francji,) w Ameryce Południowej i Japonii. Nagrywał dla radia i telewizji w kraju i za granicą, w tym z Wielką Orkiestrą Polskiego Radia i Telewizji (obecnie Narodową Orkiestrą Polskiego Radia), z którą dokonał kilku nagrań archiwalnych. Obecnie występuje i nagrywa z zespołem kameralistów grających na instrumentach dętych w Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Na wydanie czeka właśnie płyta z kwintetami W. A. Mozarta z udziałem profesora Jasińskiego.

Pedagogiczną pasją, doświadczeniem i umiejętnościami profesor Jasiński dzieli się także z innymi pedagogami, prowadząc wykłady w polskich i zagranicznych uczelniach. Dotyczą m. in. interpretacji utworów Fryderyka Chopina, które prof. Jasiński ilustruje własną grą. Andrzej Jasiński jest często zapraszany do prowadzenia kursów najbardziej znanych kursów mistrzowskich, organizowanych w takich ośrodkach jak Letnia Akademia Mozarteum w Salzburgu, czy Akademia Pianistyczna "Incontri col Maestro" w Imoli we Włoszech. Doświadczenia i kontakty zdobywane za granicą profesor Jasiński wykorzystuje w pracy pedagogicznej w kraju oraz w pracy jurora najbardziej prestiżowych konkursów, na które jest zapraszany. Są to m. in. konkursy Van Cliburna w Forth Worth (USA), Busoniego w Bolzano (Włochy), Margerite Long-Jacquesa Thibaut w Paryżu, Czajkowskiego w Moskwie, Królowej Elżbiety w Brukseli, konkursy pianistyczne w Japonii, Pekinie i inne.

Copyright © TIFC 2006 | Hosting by ROTOS