Start Struktura Historia Koncerty Konkursy Biblioteka Fototeka Fonoteka Wydawnictwa Aktualności Sklep On-Line Kontakt

| Władze TIFC | Koła Terenowe |

BRONISŁAWA KAWALLA

Spadkobierczyni i kontynuatorka rodzinnych tradycji muzycznych. Absolwentka - z wyróżnieniem - Akademii Muzycznej w Warszawie, jest laureatką prestiżowych konkursów pianistycznych, w tym triumfatorką Międzynarodowego Konkursu Bachowskiego w Waszyngtonie w 1975 roku. Wybitna pianistka i ceniony pedagog. Swoją wiedzę muzyczną artystka pogłębiała w Paryżu u Nadii Boulanger i Monique Haas oraz u Philippe`a Entremonta w Academie Internationale de Maurice Ravel.

Kariera pianistyczna Bronisławy Kawalii to występy w renomowanych salach koncertowych Europy Kanady, USA, krajów Azji i Ameryki Łacińskiej. Grę polskiej pianistki oklaskiwano na międzynarodowych festiwalach, m. in. w Bratysławie, Mariańskich Łaźniach, Dusznikach, Cheltenham i Baltimore. Bronisława Kawalla występuje również ze znanymi zespołami symfonicznymi, w tym z orkiestrą Filharmonii Narodowej. Koncertowała także z Wielką Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia i Telewizji w Katowicach (obecnie Narodową Orkiestrą Polskiego Radia), z Berliner Sinfonie Orchester, Orkiestrą Radia i Telewizji w Dublinie i wieloma innymi. O tym jak publiczność i krytyka przyjmuje grę Bronisławy Kawalli niech świadczą słowa zawarte w jednej z recenzji, opublikowanej na łamach "Daily Telegraph":  "Bronisława Kawalla znajduje się w czołówce pianistek".

Bronisława Kawalla zajmuje się również - i to z wielkimi sukcesami- pracą pedagogiczną. Przez ponad 30 lat wykształciła ponad 60 absolwentów z kraju i zagranicy, studiujących w jej klasie w warszawskiej Akademii Muzycznej. Z wiedzy i umiejętności prof. Kawalli korzystają nie tylko pianiści w kraju. Profesor Kawalla jest zapraszana do prowadzenia kursów mistrzowskich i wykładów, również za granicą, dotyczących głównie interpretacji utworów Fryderyka Chopina. Osoba polskiej profesor jest znana i ceniona w wielu renomowanych uczelniach USA, Wielkiej Brytanii, Japonii, Niemiec, Hiszpanii, Szwajcarii i innych krajów świata. Jej obecni i byli studenci zdobywają wiele nagród na konkursach pianistycznych w Polsce i poza jej granicami, koncertują na estradach, uczą na wyższych uczelniach i w szkołach muzycznych. Edward Wolanin, Filip Wojciechowski, Paweł Mazurkiewicz oraz Radosław Sobczak, najlepszy z Polaków w XIV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w 2000 roku, to tylko niektóre nazwiska pianistów uczących się u prof. Bronisławy Kawalli.

Ważne miejsce w życiu profesor Kawalli zajmuje praca społeczna. Do niedawna członkini zarządu Towarzystwa im. Karola Szymanowskiego w Zakopanem, działa obecnie w Towarzystwie im. Fryderyka Chopina - została wybrana wiceprzewodniczącą Zarządu w obecnej kadencji. Profesor Bronisława Kawalla jest członkiem-założycielem Lions Club "Nike" w Polsce.

Działalność artystyczną i pedagogiczną Bronisławy Kawalli doceniono nagrodami Ministra Kultury i Sztuki oraz Ministra Spraw Zagranicznych.

Copyright © TIFC 2006 | Hosting by ROTOS