Start Struktura Historia Koncerty Konkursy Biblioteka Fototeka Fonoteka Wydawnictwa Aktualności Sklep On-Line Kontakt

| Władze TIFC | Koła Terenowe |

JÓZEF STOMPEL

Wiceprezes Towarzystwa im. Fryderyka Chopina, należy do czołowych polskich wirtuozów oraz pedagogów fortepianu. Całe życie artystyczne i działalność pedagogiczną związał ze Śląskiem. Studiował w klasie fortepianu Wandy Chmielowskiej w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach, kończąc studia w 1959 roku dyplomem z wyróżnieniem. Umiejętności pianistyczne doskonalił w Salzburgu pod kierunkiem Brunona Seidlhofera.


Józef Stompel szybko skonfrontował swój talent na międzynarodowym i krajowym forum pianistycznym. Jeszcze jako student zdobywał laury, m. in. w Ogólnopolskim Konkursie Mozartowskim i Międzynarodowym Konkursie im. Enescu w Bukareszcie. W 1960 roku artysta uzyskał wyróżnienie w VI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina.

Profesor Józef Stompel dzieli swoje życie zawodowe pomiędzy występy artystyczne i pracę pedagogiczną. Jako wybitny pianista jest zapraszany do udziału w renomowanych festiwalach, takich jak "Warszawska Jesień", Chopinowski w Dusznikach Zdroju, Mariańskich ſaźniach i Antoninie oraz Pianistyki Polskiej w Słupsku. Ostatnio koncertował dwukrotnie w nowojorskiej Carnegie Hall, gdzie na jednym z koncertów w dużej sali prezentował utwory Paderewskiego, Szymanowskiego i Chopina.

Wielką pasją artysty jest odkrywanie niesłusznie zapomnianych kompozycji polskich kompozytorów. Profesor Stompel wykonuje je na estradach koncertowych i nagrywa dla radia, telewizji i na płytach. To dzięki niemu zabrzmiały po raz pierwszy, lub ponownie po wielu latach, dzieła fortepianowe, m.in. Bolesława Szabelskiego, Józefa Talarczyka, Jerzego Gablenza, Zygmunta Stojowskiego, Witolda Friemanna, a także kompozycje najnowsze w tym Romualda Twardowskiego, Krzysztofa Baculewskiego, Edwarda Bogusławskiego, Jana Wincentego Hawela, Józefa Świdra i innych.

Z dokonanych nagrań prof. Stompel ceni sobie szczególnie płyty z utworami solowymi Władysława Żeleńskiego (Polskie Nagrania) oraz utwory Chopina i Gershwina nagrane dla wytwórni Classicord.

W działalności pedagogicznej profesora Stompla szczególnie pasjonuje praca z najmłodszymi pianistami. Rozpoznaje talenty, m. in. podczas wizyt w szkołach oraz jako juror konkursów. Niektóre z dzieci trafiają potem do jego klasy, gdzie znajdują fachową pedagogiczną opiekę. Metoda profesora sprawdza się, czego dowodem są liczne nagrody na międzynarodowych konkursach, zdobywane już przez kilkunastoletnich podopiecznych profesora Stompla oraz studentów i absolwentów jego klasy w Akademii Muzycznej w Katowicach.

Profesor Stompel prowadzi również kursy mistrzowskie w Belgii, USA, Urugwaju, Japonii, Korei i Kanadzie. Zasiada w jury konkursów pianistycznych w wielu krajach świata, był również jurorem XIV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Dwukrotnie został wyróżniony Nagrodą Ministra Kultury i Sztuki Pierwszego Stopnia. Ostatnio przyznano profesorowi Medal Edukacji Narodowej.

Copyright © TIFC 2006 | Hosting by ROTOS