Start Struktura Historia Koncerty Konkursy Biblioteka Fototeka Fonoteka Wydawnictwa Aktualności Sklep On-Line Kontakt

| Władze TIFC | Koła Terenowe |

PIOTR PALECZNY


Laureat III nagrody VIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (1970). Piotr Paleczny naukę gry na fortepianie odbył w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. w Rybniku u Marii Kowalskiej i Karola Szafranka (1953-1964). Studia pianistyczne rozpoczął w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach w klasie prof. Stefanii Allinówny, a następnie kontynuował je w warszawskiej Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej pod kierunkiem prof. Jana Ekiera. Dyplom uzyskał w 1970 r.

W 1968 r. Piotr Paleczny otrzymał złoty medal na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Sofii, rok później został laureatem III nagrody Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Monachium. Na VII Konkursie Chopinowskim (1970) zdobył III nagrodę, nagrodę Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Warszawie za najlepszą interpretację poloneza Chopina i nagrodę Witolda Małcużyńskiego dla najlepszego Polaka uczestniczącego w Konkursie. W 1972 r. otrzymał dwie nagrody: Złoty Medal w Pleven oraz Grad Prix i Złoty Medal Festiwalu Młodych Solistów w Bordeaux.

Działalność koncertową Paleczny rozpoczął podczas studiów. Występował ze wszystkimi polskimi orkiestrami filharmonicznymi i kameralnymi oraz z Chicago Symphony, Tonhalle Orchester w Zurychu, Royal Philharmonic w Londynie, Concertgebouw w Amsterdamie, BBC Symphony Orchestra, Yomiuri Nippon, RAI, Santa Cecilia, Orquesta National de Mexico, Gewandhaus-Orchester i in. Koncertował w słynnych salach (Carnegie Hall, Teatro Real w Madrycie, Suntory Hall w Tokio, Teatro Colon w Buenos Aires, Royal Festival Hall w Londynie i in.) oraz był gościem znanych międzynarodowych festiwali muzycznych w Holandii (Flanders Festival), Pradze, Lozannie, Berlinie, Warszawie, San Antonio, Perth i Istambule. Jako solista Orkiestry Filharmonii Narodowej w Warszawie odbył wiele tournées koncertowych po Anglii, Irlandii, Chinach, Japonii, USA, Niemczech i Szwajcarii. Wykonywał Koncert fortepianowy Witolda Lutosławskiego pod dyrekcją kompozytora.

Pianista dokonał wielu nagrań dla polskich i zagranicznych rozgłośni radiowych i stacji telewizyjnych. Dla firm płytowych Polskie Nagrania "Muza", CD Accord, Pony Canyon, Wifon, BeArTon, EMI, Sound, Naxos, Olympia, BBC Classic, utrwalił dzieła Chopina (m.in. oba koncerty fortepianowe, kilkakrotnie), Paderewskiego (Koncert fortepianowy a-moll, Fantazja polska), Lutosławskiego (Koncert fortepianowy), Szymanowskiego (IV Symfonia koncertująca), Brahmsa, Musorgskiego (Obrazki z wystawy) i Bałakiriewa (Fantazja wschodnia "Islamej").

Od 1997 roku Piotr Paleczny jest profesorem fortepianu w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Prowadził kursy mistrzowskie dla pianistów w Warszawie, Tokio, Hamamatsu i Londynie. Był jurorem międzynarodowych konkursów pianistycznych w Paryżu, Santander, Tokio, Pradze, Cleveland, Hamamatsu i Warszawie (Konkursy Chopinowskie 1985, 1990, 1995, 2000).

Od 1993 roku pianista sprawuje funkcję dyrektora Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach Zdroju.

Artysta odznaczony został wieloma wysokimi i prestiżowymi odznaczeniami polskimi oraz zagranicznymi, m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, meksykańskim Orderem "Aguila Azteca", Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Copyright © TIFC 2006 | Hosting by ROTOS