Gdańsk

Koło Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Gdańsku

ul. Gnilna 3
80-847 Gdańsk
gdansk@chopin.pl


Towarzystwo im. Fryderyka Chopina w Warszawie powstało w 1934 roku z inicjatywy polityków, muzyków i wydawców, jako wyraz najwyższej dbałości o polskie dziedzictwo narodowe, o dzieło Fryderyka Chopina.
W chwili powstania stowarzyszenie przyjęło nazwę Instytut Fryderyka Chopina i pod taką nazwą w 1945 roku reaktywowało swą działalność po wojennej przerwie. W 1950 r. Instytut zmienił nazwę na Towarzystwo im. Fryderyka Chopina.
Gdańskie Koło Towarzystwa im. Fryderyka Chopina powstało na początku lat 50. XX w. dzięki staraniom wybitnych przedstawicieli środowiska muzycznego Trójmiasta. Założycielem Gdańskiego Koła TiFC jest prof. Tomasz Szyfers, pedagog Szkoły Muzycznej w Gdyni, który wraz z żoną przez ponad 10 lat kierował działalnością Koła. Po tym okresie Towarzystwo zostało przeniesione do Gdańska i do roku 2001 przewodnictwo Koła kolejno obejmowali pedagodzy Liceum Muzycznego (dzisiaj – Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I i II st.) w Gdańsku:
mgr Adam Fuks,
mgr Andrzej Dunin,
mgr Elżbieta Sokolnicka.

Od roku 2001 Gdańskim Kołem TiFC kieruje dr Olga Walentynowicz.
Członkami Gdańskiego Koła TiFC są w większości pedagodzy muzycznych uczelni Trójmiasta.
Gdańskie Koło działalność swą rozpoczęło od organizowania Konkursów dla dzieci i młodzieży w zakresie wiedzy o życiu i twórczości Fryderyka Chopina oraz tradycji wykonawczych jego utworów. Z czasem zaistniały możliwości organizowania koncertów. Dzisiaj Gdańskie Koło TiFC poprzez swą aktywność koncertową w sposób wybitny wspiera rozwój kultury muzycznej Trójmiasta.
Punktem przełomowym w działalności Gdańskiego Koła była umowa o współpracy zawarta w 1998 roku z Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku, która pozwoliła na organizowanie koncertów Koła w historycznych wnętrzach renesansowego Ratusza Staromiejskiego w Gdańsku. W Sali Mieszczańskiej Ratusza, pełniącej rolę Sali Koncertowej, stoi nowy fortepian firmy Steinway, ofiarowany Miastu Gdańsk przez Polaka – mec. Wincentego Broniwoj-Orlińskiego, mieszkającego od wielu lat w Hamburgu.
Gdańskie Koło organizuje rocznie 10-12 koncertów cieszących się wielką popularnością wśród trójmiejskiej społeczności. Odbyły się liczne recitale oraz koncerty kameralne, na których wystąpili m.in.:
Laureaci Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie: Halina Czerny-Stefańska, Philippe Giusiano, Jerzy Godziszewski, Lidia Grychtołówna, Barbara Hesse-Bukowska, Eugene Indjic, Krzysztof Jabłoński, Kevin Kenner , Piotr Paleczny, Ewa Pobłocka, Katarzyna Popowa-Zydroń, Dina Yoffe.
Pianiści, którzy zdobyli nagrodę wyróżnienia na Konkursie Chopinowskim – Jacek Kortus, Nikolay Khozyainov, Miroslav Kultyshev, Rieko Nezu, Paweł Wakarecy;
Indywidualności Konkursów Chopinowskich – Valentina Igoshina, Wojciech Świtała, Elżbieta Tarnawska;
Laureaci Ogólnopolskiego Konkursu Chopinowskiego, stypendyści TiFC: Artur Pacewicz, Małgorzata Walentynowicz, Sławomir Wilk;
Laureaci innych międzynarodowych konkursów pianistycznych: Katarzyna Borek, Bogdan Czapiewski, Stanisław Drzewiecki, Andrzej Jasiński, Bronisława Kawalla, Bogdan Kułakowski, Rafał Łuszczewski, Wojciech Waleczek, Waldemar Wojtal;
Światowej sławy wirtuozi: Bożena Harasimowicz-Haas (sopran), Konstanty Andrzej Kulka (skrzypce), Joanna Mądroszkiewicz (skrzypce), Agata Szymczewska (skrzypce), Michael Vaiman (skrzypce), Roman Jabłoński (wiolonczela), Rafał Kwiatkowski (wiolonczela), Katarzyna Ewald-Alemany (wiolonczela).
W ciągu 50-ciu lat działalności staraliśmy się dotrzeć z muzyką Chopina do jak największego grona melomanów. Koncerty muzyki klasycznej w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku są od kilku lat prowadzone pod hasłem „Młodzi Chopiniści i ich Mistrzowie” (odbyło się 8 edycji), prowadzimy projekt integrujący młodzież Szkół Muzycznych II st. w Gdańsku i Gdyni oraz studentów Akademii Muzycznej w Gdańsku („Festiwal Muzyki Kameralnej” – 14 edycji), wyszliśmy z koncertami do mieszkańców Gdańska organizując koncerty w przestrzeni publicznej, w których biorą udział pedagodzy i uczniowie wszystkich szkół muzycznych Gdańska, Gdyni, Sopotu i Wejherowa oraz studenci i pedagodzy Akademii Muzycznej w Gdańsku – każdorazowo ponad 100 muzyków („Muzyka Chopina na przedprożach gdańskich kamienic” – 2 edycje).
Jesteśmy też współorganizatorami „Pomorskich Dni Chopinowskich w Waplewie Wielkim” – 7 edycji – koncertów, które odbywają się w Pałacu hrabiów Sierakowskich. Zarówno Gdańsk, jak Waplewo Wielkie to miejsca, które zaznaczyły się w życiorysie Fryderyka Chopina. Kompozytor w każdej z tych miejscowości gościł przez kilka letnich dni podczas swoich podróży w roku 1827.
Tak szeroka aktywność jest możliwa głównie dzięki dofinansowaniu naszych projektów przez Urząd Miasta Gdańska oraz Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego w wyniku pozytywnej oceny, jaką otrzymywały projekty Koła na konkursie grantowym organizowanym corocznie dla organizacji pozarządowych.
Naszymi partnerami w realizacji tych projektów są: Nadbałtyckie Centrum Kultury, Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I i II st. w Gdańsku, Zespół Szkół Muzycznych I i II st. w Gdańsku – Wrzeszczu oraz Szkoła Muzyczna I i II st w Gdyni.
Od 2002 roku Sponsorem działań Gdańskiego Koła TiFC jest Grupa LOTOS S.A.


Mistrzowski Koncert Kameralny

Ãtma Quartet

4 grudnia 2023, godz. 19:00, Ratusz Staromiejski w Gdańsku, ul. Korzenna 33/35

Ãtma Quartet prowadzi działalność koncertową od roku 2016. Nazwa Zespołu pochodzi z sanskrytu i znaczy „dusza” – nawiązuje także do willi „Atma” w Zakopanem, w której pod koniec życia mieszkał Karol Szymanowski. Kwartet wystąpi w składzie:

  • Aleksandra Kupczyk (I skrzypce) – wszechstronna artystka związana z Filharmonią Narodową oraz Chain Ensemble, laureatka wielu konkursów jako solistka i kameralistka.
  • Jacek Świca (II skrzypce) – absolwent Akademii Muzycznej w Poznaniu, a także studium Master Arts of Performance oraz Master Specialized Performance Soloist na Hochschule der Künste Bern.
  • Karalina Orsik (altówka) – założycielka zespołu, związana z Akademią Muzyczną w Bydgoszczy – laureatka konkursów krajowych i międzynarodowych, grająca w Ãtma Quartet od początku jego istnienia.
  • Andrzej Bauer (wiolonczela) – zwycięzca konkursu ARD w Monachium, solista, kameralista, dyrygent, pedagog i improwizator, profesor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

Zespół zdobył wiele nagród na konkursach krajowych i zagranicznych, m.in. w Katowicach, Rzeszowie i Łodzi, a także w Grazu, Lugano, Lucce oraz Paryżu. Występował na takich festiwalach, jak m.in. Davos Festival, Festes Baroques, Quatuors à Bordeaux, Festival des Musiques d’Eté du Château de Lourmarin, Zeist Music Days, Musethica, Dni Muzyki Karola Szymanowskiego w Zakopanem, czy Emanacje w Lusławicach.

PROGRAM

Wolfgang Amadeusz Mozart – Kwartet smyczkowy G-dur KV 387

Robert Schumann – Kwartet smyczkowy A-dur op. 41 nr 3

Karol Szymanowski – Kwartet smyczkowy nr 2 op. 56

Więcej informacji na profilu Facebooka: @ChopinGdansk




17. Pomorskie Dni Chopinowskie

Pałac Sierakowskich w Waplewie Wielkim 9-10.06.2023


9 czerwca 2023 / godz. 17:00

Recital fortepianowy: Marek Bracha – fortepian

Tellefsen/Chopin. Przenikanie. Recital komentowany, przygotowany z okazji 200-lecia urodzin Thomasa Tellefsena – kompozytora, pianisty i pedagoga norweskiego, ucznia i przyjaciela Fryderyka Chopina. Podczas recitalu Marek Bracha interpretuje kompozycje obu twórców, ukazując ich wspólną myśl muzyczną. Między utworami pianista opowiada o kontekście historycznym i okolicznościach ich powstania, a także dzieli się ciekawostkami z życia kompozytorów.

PROGRAM

Thomas Tellefsen                   Fryderyk Chopin

4 Mazurki op. 3                      Nokturn Des-dur op. 27 nr 2

Nokturn Ges-dur op. 39         Walc As-dur op. 34 nr 1

Walc Des-dur op. 27               Ballada g-moll op. 23

Ballada c-moll op. 28              4 Mazurki op. 17

Marek Bracha – pianista wykształcony w Warszawie i Londynie, koncertujący w Europie, obu Amerykach i Azji – w takich salach, jak Carnegie Hall (Nowy Jork), National Center for Performing Arts (Pekin), Salamanca Hall (Gifu, Japonia), Cadogan Hall (Londyn) a także w rodzimych NOSPR, NFM czy Filharmonii Narodowej. Absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina (2012), Masters of Music w Royal College of Music w Londynie w klasie Kevina Kennera (2011) oraz studiów podyplomowych na fortepianie u Vanessy Latarche i na instrumentach historycznych u Geoffrey’a Goviera (2012).

Autor recitali komentowanych (lecture recitals), łączących muzykę ze słowem, wprowadzających pozamuzyczne konteksty utworów i historię ich powstawania. Co roku tworzy nowy program koncertowy – do wcześniejszych projektów o Balladach i Romansach, czy „Jewish Mazurkas”, w 2023 roku opracował recital z utworami Fryderyka Chopina i jego ucznia Thomasa Tellefsena, obchodzącego 200. rocznicę urodzin.

Komentator telewizyjny i radiowiec, od wielu lat zapraszany do grona ekspertów komentujących m.in. przesłuchania Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina przez TVP Kultura, II Program Polskiego Radia oraz Polskie Radio Chopin, w którym prowadzi także cotygodniową autorską audycję „Muzycy o Chopinie”.

Juror krajowych i zagranicznych konkursów muzycznych. W 2022 r przewodniczył jury konkursu „Młody Muzyk Roku” organizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W lutym 2023 roku uczestniczył w pracach jurorskich przy Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Hanowerze. Współzałożyciel i kurator dorocznego festiwalu muzyki kameralnej WarszeMuzik, odbywającego się w przestrzeni publicznej Warszawy, w wybranych ocalałych podwórkach na obszarze byłego getta. Pokłosiem festiwalu są dwie płyty z utworami Mieczysława Wajnberga. Do dokonań fonograficznych pianisty należą także wydana przez NIFC solowa płyta z utworami Fryderyka Chopina oraz album „Modern Soul” nagrany ze skrzypaczką Agatą Szymczewską.

Artysta jest wykładowcą Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie i pedagogiem w liceum muzycznym Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych Nr 1 w Warszawie. Regularnie prowadzi warsztaty i kursy mistrzowskie w kraju i za granicą, m.in. w Japonii, Chinach czy na Tajwanie, także na fortepianach historycznych.


10 czerwca 2023 / godz. 17:00

Koncert jazzowy: WWS Trio

Chopin na jazzowo. Koncert prezentuje muzykę inspirowaną wybranymi kompozycjami Fryderyka Chopina, wykonywaną w klimacie liryki jazzowej z elementami sonoryzmu oraz muzycznej wirtuozerii. Zespół wystąpi w składzie: Andrzej Wojciechowski – klarnet, Ignacy Jan Wiśniewski – fortepian, Jarosław Stokowski – kontrabas.

Program koncertu zawiera jazzowe opracowania muzyki Fryderyka Chopina. Usłyszymy transkrypcje m.in. takich utworów, jak Preludia, Pieśni, Walce, a także III część Sonaty wiolonczelowej g-moll. Utwory będą komentowane przez wykonawców podczas występu.

Andrzej Wojciechowski – absolwent Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, solista klarnecista Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. F. Chopina w Gdańsku. Stale współpracuje z Polską Filharmonią Kameralną Sopot, z którą pod batutą Wojciecha Rajskiego nagrał Concerto per clarinetto Krzysztofa Pendereckiego. Nominowany do nagrody Fryderyków album został wydany w lutym 2020 roku.

Andrzej Wojciechowski jest członkiem „Polskiego Zespołu Basethornowego”, współtworzy również „Gdańskie Trio Stroikowe” oraz trio fortepianowe „Baltic Trio”. Jako solista i kameralista koncertował w krajach Ameryki Północnej, Afryki i Azji oraz w większości krajów Europy. W dorobku artysty znajduje się szereg nagród i wyróżnień uzyskanych w konkursach w Polsce i za granicą.

Był dwukrotnym stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W grudniu 2017 roku uzyskał tytuł doktora habilitowanego nauk muzycznych. Obecnie jest profesorem klasy klarnetu w Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku.

Ignacy Jan Wiśniewski – pianista jazzowy, kompozytor muzyki teatralnej i filmowej, aranżer i akompaniator. Jest absolwentem klas fortepianu klasycznego prof. Katarzyny Popowej-Zydroń oraz fortepianu jazzowego prof. Włodzimierza Nahornego w Akademii Muzycznej w Gdańsku. Studiował również w Hochschule fur Musik, Theater und Medien Hannover w Niemczech oraz Academie Musicale de Villecroze we Francji.

Współzałożyciel kwartetu jazzowego „Almost Jazz Group” oraz lider grupy „Ignacy Wiśniewski Trio”. Od 2009 artysta jest wykładowcą Akademii Muzycznej w Gdańsku, gdzie pracuje ze studentami specjalności Musical oraz Jazz i Muzyka Estradowa. W 2015 roku był nominowany do Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w dziedzinie kultury. W 2018 roku został stypendystą programu „Młoda Polska” Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w 2022 roku otrzymał stopień naukowy doktora sztuki oraz honorową odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Jarosław Stokowski – kontrabasista i gitarzysta basowy. Ukończył Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie kontrabasu Sebastiana Wypycha oraz Janusza Dobrowolskiego. Zdobywał doświadczenie grając jednocześnie muzykę klasyczną i rozrywkową. Ma na swoim koncie kilkanaście albumów oraz nagrań radiowo-telewizyjnych. Jako kontrabasista klasyczny współpracował z Orkiestrą Sinfonia Varsovia, Płocką Orkiestrą Symfoniczną, Filharmonią Bałtycką, Elbląską Orkiestrą Kameralną, Polską Filharmonią Kameralną Sopot, Orkiestrą Symfoników Gdańskich. Współpracuje z Teatrem Muzycznym w Gdyni oraz Teatrem Miniatura.

Koncertował oraz nagrywał z zespołem „World Orchestra” Grzecha Piotrowskiego. Jest głównym kontrabasistą i basistą zespołów „Zagan Acoustic”, „Meadow Quartet”, „Adam Wendt Acoustic Set”, „Rafał Grząka Trio”. Współtworzy zespół Krystyny Durys, Emilii Komarnickiej-Klynstra, Renaty Irsy, Pawła Ruszkowskiego i Joanny Nawrot.


XXI Festiwal Muzyki Kameralnej

23-24 maja 2023

Ratusz Staromiejski w Gdańsku, ul. Korzenna 33/35

Po kilkuletniej przerwie do Ratusza Staromiejskiego powrócił Festiwal Muzyki Kameralnej – święto muzyki klasycznej w wykonaniu młodych artystów kształcących się w  szkołach muzycznych Trójmiasta oraz w Akademii Muzycznej w Gdańsku. W ponad 20-letniej historii Festiwalu setki kameralistów prezentowały swe umiejętności gry zespołowej, która – w swej idei oparta na szacunku i uważności na drugiego człowieka – jest przestrzenią dialogu, możliwością rozmowy poprzez dźwięki.

Na pierwszym koncercie 23 maja 2023 roku zaprezentowały się młodzieżowe zespoły kameralne z trójmiejskich szkół muzycznych I i II stopnia: Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Gdańsku, Zespołu Szkół Muzycznych im. G. Bacewicz w Gdańsku – Wrzeszczu oraz Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Z. Noskowskiego w Gdyni. Wieczór wypełniły utwory muzyki klasycznej różnych epok i stylów wzbogacone wartościową prelekcją na temat programu.

Drugi koncert Festiwalu 24 maja 2023 r. wypełniły wykonania akademickich zespołów kameralnych – studentów kształcących się w Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w Gdańsku, nagradzanych na międzynarodowych konkursach wykonawczych i wyróżniających się na firmamencie młodych wykonawców.

W tegorocznej edycji Festiwalu wystąpiło 60 młodych artystów, którzy grali w 23 różnych konfiguracjach i zespołach – od duetów, po kwintety. Wstęp na oba koncerty festiwalowe był bezpłatny.

Festiwal Muzyki Kameralnej to jedyny tak kompleksowy i szeroko zakrojony przegląd młodych artystów Trójmiasta, pozwalający im na bezstresowe i wyjątkowe spotkanie na wspólnej scenie.

Organizatorem XXI Festiwalu Muzyki Kameralnej jest Towarzystwo im. Fryderyka Chopina – Koło w Gdańsku. Gdańskie Koło Towarzystwo im. Fryderyka Chopina w swej działalności koncertowej od blisko 60 lat popularyzuje muzykę klasyczną. Działalność prowadzona jest z myślą o prezentowaniu mieszkańcom Gdańska najbardziej uzdolnionych uczniów i studentów Trójmiasta oraz wprowadzaniu przyszłych artystów do życia koncertowego.

Autorką zdjęć wykonawców biorących udział w Festiwalu jest Dorota Walentynowicz.




Archiwum