Floralia Muzyczne
MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL „FLORALIA MUZYCZNE – MUZYKA W KWIATACH”
Organizatorzy: Towarzystwo im. Fryderyka Chopina, Ogród Botaniczny CZRB PAN w Powsinie
Termin: maj – czerwiec 2019 r.
Miejsce: Powsin, Ogród Botaniczny PAN
Opis: Zapoczątkowany w 1996 roku, jest wyjątkową imprezą promującą młodych utalentowanych pianistów. Jest również okazją do wysłuchania, jak światowej sławy pianiści grają Chopina i innych romantycznych kompozytorów.
Koncerty odbywają się w niedziele, na tarasie zabytkowego dworku Fangorów, pośród okalających go krzewów ozdobnych, wiekowych dębów i lip.
Dyrektor artystyczny Festiwalu
Anna Maria Stańczyk
FLORALIA 2024
19 maja – godz. 15.00
GIORGIO TRIONE BARTOLI
/fortepian/
PROGRAM
Joseph Haydn
Sonata h-moll Hob. XVI/32
I. Allegro moderato
II. Menuet
III. Finale. Presto
Maurice Ravel
Gaspard de la nuit M. 55
I. Ondine
II. Le Gibet
III. Scarbo
Fryderyk Chopin
Impromptu Ges-dur op. 51
Fantaisie-Impromptu cis-moll op. 66
Scherzo h-moll op. 20
Charles Gounod / Franz Liszt
Valse de l’opéra „Faust” S. 407
GIORGIO TRIONE BARTOLI
Włoski pianista urodzony w 1996 roku, jest absolwentem Konserwatorium im. Niccolò Picciniego w Bari i Akademii Muzycznej św. Cecylii w Rzymie. Obie uczelnie ukończył z wyróżnieniem.
Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 10 lat i dzięki swym zdolnościom wkrótce zaczął odnosić sukcesy na krajowych i międzynarodowych konkursach pianistycznych, m. in. w Newcastle (II nagroda), w Szafarni (I nagroda i 3 nagrody specjalne), w Enschede w Holandii (I nagroda). Był też jednym z sześciu półfinalistów prestiżowego Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego dla Młodzieży w Cleveland, finalistą konkursu im. Busoniego i półfinalistą konkursu w Dublinie.
Pianista występował solo, jako członek zespołów kameralnych, a także z towarzyszeniem orkiestr w całej Europie (Włochy, Hiszpania, Francja, Węgry, Dania, Holandia, Niemcy, Rosja, Wielka Brytania, Polska, Szwajcaria), w USA, Meksyku i Kazachstanie. Wart uwagi jest fakt, że z towarzyszeniem orkiestry Giorgio Bartoli zaczął występować w wieku 13 lat, m.in. z Orkiestrą Konserwatorium w Bari wykonał III Koncert fortepianowy c-moll op. 37 Ludwiga van Beethovena, a z Meksykańską Państwową Orkiestrą pod dyrekcją Enrique Batiza I Koncert fortepianowy Es-dur Ferenca Liszta w Toluca i mieście Meksyk.
Pianista ma w swym dorobku dwie płyty CD, jedną z dwiema sonatami fortepianowymi i suitą „The woodland sketches” amerykańskiego kompozytora Edwarda MacDowella, drugą z muzyką Siergieja Prokofiewa z baletu „Romeo i Julia”.
Artysta jest profesorem fortepianu w Konserwatorium Muzycznym „Umberto Giordano” w Foggi.
19 maja – godz. 14.00
WOJCIECH KRUCZEK
/fortepian/
PROGRAM
Emanuel Kania
Preludium C-dur
Nokturn f-moll op. 43
Mazur B-dur op. 51 nr 4
Mazurek h-moll op. 29
Wielki Polonez C-dur op. 17
Fryderyk Chopin
Nokturn c-moll op. 48 nr 1
Mazurki op. 30
nr 1 c-moll
nr 2 h-moll
nr 3 Des-dur
nr 4 cis-moll
Polonez As-dur op. 53
WOJCIECH KRUCZEK
Absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w specjalnościach: fortepian (2019) oraz kameralistyka fortepianowa (2021). Laureat nagród na wielu konkursach. Do najnowszych należą: I miejsce na XIII Concorso Musicale Citta di Filadelfia; Tropea, Włochy (2022), Grand Prix na 9. Międzynarodowym Konkursie Muzycznym o nagrodę UNESCO w mieście Palmanova, Włochy (2021), III miejsce na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Agustina Aponte na Teneryfie, Hiszpania (2020).
Posiada szeroki i zróżnicowany stylistycznie repertuar solowy i kameralny. Interesuje się odkrywaniem zapomnianej muzyki polskich twórców oraz wykonawstwem historycznym na fortepianach z epoki. Budowniczym fortepianów z Warszawy poświęcił swoją pracę magisterską.
W grudniu 2021 roku Wojciech Kruczek reprezentował Polskę z ramienia Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina podczas wystawy światowej Expo 2020 w Dubaju, wykonując liczne recitale chopinowskie.
W 2018 roku na zaproszenie Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina wziął udział w prawykonaniu i nagraniu utworu „Parafraza” Pawła Mykietyna na 10 fortepianów historycznych w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie.
W 2024 roku ukazała się jego pierwsza solowa płyta z utworami fortepianowymi zapomnianego polskiego kompozytora epoki romantyzmu, Emanuela Kani. Jest to pierwsza na świecie płyta z utworami na fortepian solo tego kompozytora.
W dorobku posiada również dwie płyty z muzyką kameralną: Cameral Stories (2018) w duecie z akordeonistą Łukaszem Brzeziną oraz Peine et Plaisir (2021) w duecie z sopranistką Katarzyną Drelich, gdzie zarejestrowano nieznane pieśni polskich kompozytorek i kompozytorów.
12 maja
HYUK LEE
HYO LEE
/fortepian/
PROGRAM
Hyo Lee:
Ferenc Liszt
Les cloches de Genève S.160/9
Réminiscence de Don Juan S.418
Hyuk Lee:
Domenico Scarlatti
Sonata d-moll K.9
Fryderyk Chopin
Etiuda cis-moll op.10 nr 4
Etiuda a-moll op.25 nr 11
Ferenc Liszt
Etiuda transcendentalna f-moll nr 10
Wolfgang Amadeus Mozart
Fantazja d-moll KV 397
Ferenc Liszt
Rapsodia węgierska cis-moll nr 12
Na 4 ręce:
Johannes Brahms
Taniec węgierski nr 5
HYUK LEE
Urodził się 4 stycznia 2000 roku w Seulu. Kształcił się 4 lata w Konserwatorium Moskiewskim w klasie fortepianu prof. Władimira Owczynnikowa, a w czerwcu 2022 roku w związku z wojną na Ukrainie przeniósł się na studia do l’Ecole Normale de Musique w Paryżu do klasy prof. Mariana Rybickiego. Studia ukończył w 2023 roku. W 2016 roku jako najmłodszy uczestnik w historii, został zwycięzcą X Konkursu im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. Jest też laureatem I nagrody za najlepsze wykonanie koncertu Moskiewskiego Konkursu Chopinowskiego dla Młodzieży (2012) oraz III nagrody X Konkursu w Hamamatsu (2018). Występował m.in. w salach im. Dvořáka i Smetany w Pradze, Konserwatorium Moskiewskiego, w Filharmonii Narodowej, Filharmonii Łódzkiej, Filharmonii Śląskiej, Filharmonii Bałtyckiej, Salle Cortot w Paryżu, Muziekgebouw w Eindhoven, Tivoli Vredenburg w Utrechcie, Kioi Hall w Tokio, z Sinfoniettą Cracovią pod dyrekcją Anny Duczmal-Mróz w Filharmonii Krakowskiej, z Radomską Orkiestrą Kameralną oraz na Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach-Zdroju i Festiwalu „Perła Baroku”. Pianista regularnie koncertuje w Korei Południowej i Japonii. Hyuk Lee jest również finalistą 18. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2021), a w 2023 roku wygrał najbardziej prestiżowy konkurs francuski Long-Thibaud w Paryżu.
HYO LEE
Urodził się w 2007 roku w Seulu. W wieku 5 lat rozpoczął naukę gry na fortepianie i skrzypcach. W 2014 roku przeniósł się do Moskwy i jako skrzypek wstąpił do Moskiewskiej Centralnej Szkoły Muzycznej. Następnie od 2016 roku rozpoczął naukę gry na fortepianie. W kwietniu 2017 roku został laureatem IV Międzynarodowego Konkursu „Astana Piano Passion” w Kazachstanie. W kwietniu 2018 roku zdobył I nagrodę (jako pianista) i Grand Prix (jako skrzypek) na Międzynarodowym Konkursie „Diament Muzyczny” w Moskwie. W grudniu 2021 roku otrzymał III nagrodę na XII Międzynarodowym Konkursie „Arthur Rubinstein in Memoriam” w Bydgoszczy. Miał wówczas 14 lat i był najmłodszym w historii laureatem tego konkursu. Hyo Lee występował na scenach m.in. Yamaha-Hall w Moskiewskim Międzynarodowego Domu Muzyki, Sali Cortot i Biblioteki Polskiej w Paryżu oraz ze swoim bratem Hyukiem Lee na 2 fortepiany w Filharmonii Łódzkiej i Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, na Festiwalu „Perła Baroku”, na Festiwalu „Bieszczady bez granic” i in. W 2023 roku pianista zdobył III nagrodę na Konkursie Chopinowskim „Animato” w Paryżu. Artysta uczestniczy w kursach mistrzowskich na całym świecie. Obecnie jest studentem École Normale de Musique w Paryżu w klasie prof. Mariana Rybickiego.
FLORALIA 2023
25 CZERWCA 2023
JANUSZ OLEJNICZAK
/fortepian/
Janusz Olejniczak koncertuje w Europie, Ameryce Północnej i Południowej, Azji i Australii w najsłynniejszych salach koncertowych, jak Carnegie Hall w Nowym Jorku, Filharmonia Berlińska, Teatro Colón w Buenos Aires, Salle Pleyel w Paryżu, Suntory Hall w Tokio, Lincoln Center w Waszyngtonie, Tonhalle w Düsseldorfie, Concertgebouw w Amsterdamie, Konserwatorium w Moskwie. Wielokrotnie zasiadał w jury konkursów pianistycznych i dawał lekcje mistrzowskie poza granicami kraju – Europie, Kanadzie, Japonii, Kolumbii.
Poza żelaznym repertuarem klasycznym – zwłaszcza Chopinowskim – wykonuje także polską muzykę współczesną (m.in. kompozycje Witolda Lutosławskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego i Wojciecha Kilara). Chętnie bierze także udział w wykonaniach muzyki kameralnej. Występował z orkiestrami pod dyrekcją Witolda Rowickiego, Stanisława Wisłockiego, Kazimierza Korda, Antoniego Wita, Jerzego Maksymiuka, Wojciecha Michniewskiego, Tadeusza Strugały, Charles’a Dutoit, Andrzeja Borejki, Grzegorza Nowaka, Jacka Kaspszyka i in. Od wielu lat współpracuje także z Markiem Mosiem i Orkiestrą Aukso. Był jednym z pierwszych wykonawców muzyki Chopina na instrumentach historycznych (Érard i Pleyel). Pianista jest stałym gościem festiwalu „Chopin i jego Europa” w Warszawie, na którym zagrał m.in. u boku Marthy Argerich i Marii João Pires. Wielokrotnie wystąpił również z Orkiestrą XVIII Wieku Fransa Brüggena oraz Orchestre des Champs-Élysées pod dyrekcją Philippe’a Herreweghe.
Jego dorobek artystyczny obejmuje ponad 40 nagrań płytowych dokonanych dla takich wytwórni, jak Polskie Nagrania, Tonpress, Muza, Wifon, Opus 111, Camerata, Sony Classical, Selene, CD Accord, Bearton.
W dowód uznania dla swych interpretacji muzycznych ośmiokrotnie otrzymał nagrodę „Fryderyk”, a za całość dorobku artystycznego odznaczony został Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2000) oraz Złotym Medalem Gloria Artis (2005).
Janusz Olejniczak nagrał również ścieżki dźwiękowe do dwóch słynnych filmów: Pianisty Romana Polańskiego oraz Błękitnej nuty Andrzeja Żuławskiego, w tym ostatnim wcielając się także aktorsko w postać Fryderyka Chopina.
Podobnie jak w roku 2015, tak i w przyszłym zasiądzie w jury Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Prowadzi klasę fortepianu na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.
18 CZERWCA 2023
ESTRADA MŁODYCH
Uczniowie Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych nr 1 w Warszawie
KLASA FORTEPIANU PROF. JOANNY ŁAWRYNOWICZ
PIOTR TYMURA
Fryderyk Chopin
Mazurek f-moll op. 63 nr 2
Walc cis-moll op. 64 nr 2
Maurycy Moszkowski – Kaprys hiszpański
JAKUB STANISZEWSKI
Ignacy Jan Paderewski – Melodia Ges-dur op. 16 nr 2
Fryderyk Chopin
Nokturn As-dur op. 32 nr 2
Walc As-dur op. 34 nr 1
FILIP PACZEŚNY
Karol Szymanowski – Etiuda op. 4 nr 1
Fryderyk Chopin – Scherzo h-moll op. 20
KLASA FORTEPIANU PROF. KAROLA RADZIWONOWICZA
ADAM MUSZYŃSKI
Fryderyk Chopin
Nokturn H-dur op. 32 nr 1
Etiuda f-moll op. 25 nr 2
Wariacje E-dur op. posth.
BENEDYKT HESZEN
Johann Sebastian Bach – Preludium i fuga gis-moll BWV 863 DWK 1
Fryderyk Chopin – Tarantela As-dur op. 43
Maurycy Moszkowski – Scherzo-Valse op. 40
JAN NICEWICZ
Fryderyk Chopin
3 Mazurki op. 63
H-dur nr 1
f-moll nr 2
cis-moll nr 3
Ferenc Liszt – 12 Rapsodia węgierska
11 CZERWCA 2023
YONGHUAN ZHONG (Chiny)
/fortepian/
Program:
Fryderyk Chopin (1810-1849)
Nokturn H-dur op. 62 nr 1
Nokturn E-dur op. 62 nr 2
Etiuda cis-moll op. 10 nr 4
Etiuda F-dur op. 10 nr 8
Ferenc Liszt (1811-1886)
Rapsodia hiszpańska S. 254
Yonghuan Zhong studiuje pod kierunkiem prof. Wojciecha Świtały w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.
Laureat wielu nagród, w tym II Nagrody na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Halina Czerny-Stefańska in memoriam” (2022), IV Nagrody na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Artur Rubinstein in memoriam” w Bydgoszczy (2021) i – w tym samym roku – II Nagrody na XXVIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni.
W roku 2020 otrzymał Grand Prix i trzy nagrody specjalne na Międzynarodowym Konkursie im. Vladimira Kraineva dla Młodych Pianistów w Charkowie na Ukrainie oraz Grand Prix w Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu.
W grudniu 2021 wystąpił z Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus pod dyrekcją Marka Wroniszewskiego w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy.
KAMILA SACHARZEWSKA
/fortepian/
Program:
Fryderyk Chopin (1810-1849)
Polonez fis-moll op. 44
Sonata b-moll op. 35
I. Grave. Doppio movimento
II. Scherzo
III. Marche funèbre: Lento
IV. Finale: Presto
Michał Kleofas Ogiński (1765-1833)
Polonez a-moll
Fryderyk Chopin
Polonez As-dur op. 53
Kamila Sacharzewska naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku 7 lat. W 2020 roku ukończyła z wyróżnieniem Państwową Szkołę Muzyczną I i II stopnia w Suwałkach gdzie kształciła się pod kierunkiem mgr Anny Borkowskiej. Obecnie jest studentką drugiego roku studiów na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fortepianu prof. Janusza Olejniczaka.
Jest laureatką wielu międzynarodowych i krajowych konkursów pianistycznych. Do jej ostatnich osiągnięć należą: II nagroda ,,The 5th International Moscow Music Competition” (20.XII.2021), I miejsce oraz Nagroda za najlepsze wykonanie utworu F. Chopina na I Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym ,,Fenomeny Muzyczne 2020”, Grand Prix oraz Nagroda występ w Carnegie Hall (w 2021) w Nowym Jorku na XIV Sonatina and Sonata International Youth Piano Competition, Corpus Cristi Texas USA (2020) oraz I Nagroda na XIX Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Juliusza Zarębskiego w Łomiankach/Warszawa (2019).
Uczestniczyła w wielu kursach mistrzowskich, kształcąc się pod kierunkiem wybitnych profesorów. Ponadto występowała jako solistka z Płocką Orkiestrą Symfoniczną ,Kowieńską Orkiestrą Symfoniczną, Wileńską Orkiestrą Kameralną oraz Suwalską Orkiestrą ,,Camerata dell Arte”. Wielokrotnie koncertowała w Żelazowej Woli, w Zamku Królewskim w Warszawie, w Łazienkach Królewskich, Filharmonii Opolskiej, w Pałacu Romantycznym w Turznie, Pałacu w Rybnej. Wykonała również recitale: na Międzynarodowym Festiwalu Pianistycznym ,,Chopin w Sercu Warszawy” oraz ,,Estrada Młodych” w Pałacu Akademii Muzycznej w Łodzi, w 2022 r., Letniej Akademii Sztuki Pianistycznej im. Adama Harasiewicza w Rzeszowie. W 2021 roku wzięła udział w XII Festiwalu im. Jerzego Waldorfa w Radziejowicach, Letnim Festiwalu ,,Chopin en Vacances”, oraz w Międzynarodowym Letnim Kampusie Muzycznym Cleve im. H. Neuhausa w Niemczech. W styczniu 2019 roku wzięła udział w Międzynarodowej Akademii Pianistycznej ,,Feuerwerk Einbeck” promującej utalentowanych młodych pianistów z całego świata. W ramach nagród konkursowych wystąpiła również w Hiszpanii, Francji, Włoszech, Białorusi, Litwie, Łotwie, Czechach, Słowacji.
4 CZERWCA 2023
GIULIANO ADORNO (Włochy)
/fortepian/
Program:
Fryderyk Chopin (1810-1849)
Nokturn b-moll op. 9 nr 1
Nokturn Es-dur op. 9 nr 2
Ballada g-moll op. 23
Barkarola Fis-dur op. 60
Fantaisie-Impromptu cis-moll op. 66
Walc Des-dur op. 64 nr 1
Walc h-moll op. 69 nr 2
Ballada f-moll op. 52
Giuliano Adorno uczył się gry na fortepianie pod kierunkiem Antonia Di Cristofano, następnie Nelsona Delle Vigne w paryskiej Ecole Normale A. Cortot. Umiejętności swe doskonalił u Leonela Moralesa w Madrycie.
Jest laureatem międzynarodowych konkursów pianistycznych we Włoszech (Piza, Saturnia, Taggliolo Monferrato) i w Hiszpanii (Majorka, Teruel). Występował z koncertami w całej Europie w prestiżowych salach, takich jak Salle Munch and Salle Cortot w Paryżu, w Ratuszu w Brukseli, Audytorium Manuela de Falli w Granadzie, także w Bernie i Rzymie. Artysta brał udział w festiwalach muzycznych w Salzburgu, Alicante, Grossetto i Aleksandrii. Kilka lat temu odbył długie tournée po Japonii z japońskim pianistą Yukiko Hirano.
Obszerny repertuar artysty obejmuje utwory solowe i koncerty fortepianowe Rachmaninowa, Beethovena, Liszta i Saint Saensa. Chętnie też wykonuje muzykę kameralną i często występuje z oboistą Albrechtem Mayerem, sopranistką Elisabeth Norberg-Schultz and wiolonczelistą Hansem-Eberhardem Dentlerem.
Giuliano Adorno jest dyrektorem artystycznym Festiwalu Pianistycznego w Orbetello oraz założycielem i dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Orbetello. Prowadzi również działalność pedagogiczną – jest profesorem w Konserwatorium im. Domenica Cimarosy w Avellino, Włochy.
28 MAJA 2023
TAKAFUMI MIZUNO (Japonia)
/fortepian/
Program:
Fryderyk Chopin (1810-1849)
Polonez gis-moll op. posth.
Nokturn Des-dur op. 27 nr 2
Scherzo E-dur op. 54
Johannes Brahms (1833-1897)
Intermezzo A-dur op. 118 nr 2
Claude Debussy (1862-1918)
Preludium „Les sons et les parfums tournent dans l’air du soir”
[Dźwięki i wonie krążą w wieczornym powietrzu]
„Les collines d’Anacapri” [Wzgórza Anacapri]
Miniatura fortepianowa A-dur „L’ Isle joyeuse” [Wyspa szczęśliwa]
Takafumi Mizuno jest absolwentem Tokijskiego Uniwersytetu Sztuki. Obecnie odbywa staż pod kierunkiem prof. Bronisławy Kawalla na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.
Laureat licznych nagród, m.in. Złotej Nagrody Konkursu Pianistycznego PTNA, III Nagrody Konkursu dla Studentów Muzyki w Japonii i Złotej Nagrody Międzynarodowego Konkursu im. Chopina w Azji (Tokio). W Japonii występował z recitalami organizowanymi przez firmy Kawai i Bösendorfer Japan oraz w ramach La Folle Journée Tokyo.
W swym dorobku ma występy z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej Central Aichi Symphony Orchestra. W Polsce wystąpił we Wrocławiu, Gdańsku i Warszawie.
Wziął udział w XXV Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym w Nałęczowie oraz w Warsztatach Pianistycznych w ramach XXVII Spotkań Muzycznych w Gdańsku.
Jego nauczycielami byli Seizo Azuma, Hideo Sugiura, Syoichi Hase, Hisako Motomura i Makoto Okumura.
ZUZANNA PIETRZAK
/fortepian/
Program:
Fryderyk Chopin (1810-1849)
Nokturn E-dur op. 62 nr 2
Fantazja f-moll op. 49
2 Mazurki
a-moll op. 17 nr 4
f-moll op. 7 nr 3
Karol Szymanowski (1882-1937)
Mazurek op. 62 nr 2
Mazurek op. 50 nr 20
„Serenada Don Juana” z cyklu „Maski” op. 34
Zuzanna Pietrzak ukończyła studia licencjackie na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Alicji Palety-Bugaj i Janusza Olejniczaka oraz dr Roberta Morawskiego (kameralistyka). Obecnie jest studentką Konzertexamen w klasie prof. Huberta Rutkowskiego w Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu.
Zuzanna Pietrzak dała się poznać międzynarodowej publiczności dzięki dwukrotnemu występowi na Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Warszawie w latach 2015 i 2021. Występowała na Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach-Zdroju, festiwalu „Chopin i jego Europa” w Warszawie i Rubinstein Piano Festival w Łodzi. Grała w Filharmonii Narodowej, Filharmonii Łódzkiej, w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli, na Uniwersytecie Oksfordzkim, w Ambasadzie RP w Paryżu, na EXPO 2015 w Mediolanie i EXPO 2020 w Dubaju.
Koncertowała w Polsce, Anglii, Niemczech, Francji, we Włoszech, na Litwie, w Maroko, Japonii i Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Jest laureatką wielu prestiżowych konkursów w Polsce i za granicą. Do najważniejszych osiągnięć należą I nagroda na Elyse-Meyer-Wettbewerb w 2022 roku, II nagroda na 4th Theodor Leschetizky International Piano Competition w Hamburgu oraz zdobycie tytułu finalistki w 50. Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina w Warszawie w 2020 roku, I nagroda w 4th International Piano Competition „Piano Talents” w Mediolanie w 2014, Grand Prix na 14th International Piano Competition „Performance without limits” w Druskiennikach na Litwie, II nagroda na Ogólnopolskim Festiwalu Pianistycznym ,,Chopinowskie Interpretacje Młodych” w Żychlinie w 2017.
Jest stypendystką Fundacji Yamaha i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
21 MAJA 2023
ADAM GOŹDZIEWSKI
/fortepian/
Program:
Fryderyk Chopin (1810-1849)
Polonez B-dur op. 71 nr 2
3 Walce:
Des-dur op. 70 nr 3
As-dur op. 64 nr 3
As-dur op. 34 nr 1
***
4 Mazurki op. 41
e-moll nr 1
H-dur nr 2
As-dur nr 3
cis-moll nr 4
Nokturn E-dur op. 62 nr 2
Barkarola Fis-dur op. 60
Adam Goździewski pierwsze kroki w świecie pianistyki stawiał pod kierunkiem prof. Anny Grzegorskiewicz-Ciesielskiej. Ukończył z wyróżnieniem Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie pracował pod opieką prof. Joanny Ławrynowicz-Just oraz w klasie kameralistyki prof. Krystyny Makowskiej- Ławrynowicz. Obecnie doskonali swoje umiejętności pod opieką prof. Paolo Giacomettiego w ramach studiów podyplomowych w Robert Schumann Hochschule w Düsseldorfie.
Jest laureatem międzynarodowych konkursów pianistycznych w Estonii (Narwa, Grand Prix, EMCY Prize), Macedonii (Ochryda, Grand Prix i Złoty Medal), a także w Polsce, Rosji, Słowenii, Ukrainie i we Włoszech. W 2017 roku otrzymał III nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Artur Rubinstein in Memoriam w Bydgoszczy, a także tytuł laureata Estrady Młodych 51. Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku.
Artysta prowadzi ożywioną działalność koncertową w Europie, Ameryce Północnej oraz w Azji. Jako solista i kameralista występował na wielu estradach filharmonicznych. Jest gościem czołowych festiwali muzycznych w Polsce, występował między innymi na Wielkanocnym Festiwalu Ludwiga van Beethovena w Warszawie, Festiwalu Chopin i jego Europa, Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku, Festiwalu Wokół Józefa Elsnera w Warszawie, festiwalach chopinowskich w Antoninie i Dusznikach-Zdroju, a także wielu festiwali zagranicznych, m. in. Chopin Festival in der Kartause w Gaming (Austria), Wesseler Klaviersommer (Niemcy), czy Chopin au Jardin du Luxembourg Festival w Paryżu.
Nagrania jego występów były transmitowane przez Polskie Radio, Radio France Musique oraz Estońskie Radio i Telewizję (ERR). Z zamiłowaniem uprawia muzykę kameralną. Z wielką pasją oddaje się również wykonawstwu historycznemu, grając na klawesynie (pracował pod kierunkiem prof. L. Stawarz oraz prof. A. Ratkowskiej) oraz na fortepianach z epoki.
Pomimo młodego wieku, ma w swoim dorobku cztery albumy płytowe. Najnowszy z nich, zawierający utwory fortepianowe kolegi Chopina, Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego nagrane na fortepianie Broadwooda z 1846 roku, ukazał się w lutym 2023 roku w wydawnictwie Acte Prealable. Dyskografia pianisty obejmuje również promocyjny album Chopin Recital oraz rejestrację rzadko grywanej Sonaty c-moll op. 4 Fryderyka Chopina, wydaną nakładem wytwórni Sarton. W 2020 roku ukazało się wydawnictwo, będące efektem współpracy pianisty ze skrzypaczką Dominiką Przech – SZYMANOWSKI KLECKI BARGIELSKI – WORKS FOR VIOLIN AND PIANO (DUX). Nagrania utworów Dobrzyńskiego, Kleckiego oraz Bargielskiego są światowymi premierami fonograficznymi.
FLORALIA 2022
FLORALIA 2021
POWSIN 2019
POWSIN 2018
POWSIN 2017
POWSIN 2016
POWSIN 2015
ARCHIWUM
POWSIN 2014
DATA |
ARTYSTA |
11 maja |
ANNA MARIA STAŃCZYK |
18 maja |
KRZYSZTOF TRZASKOWSKI |
25 maja |
ILIA DOMNINS |
1 czerwca |
MONIKA ROSCA |
8 czerwca |
MARIA GABRYŚ |
15 czerwca |
MONIKA QUINN |
22 czerwca |
PIOTR LATOSZYŃSKI |
29 czerwca |
MATSUO KUMI |
POWSIN 2013
12 MAJA
godz. 15.00
ANNA MARIA STAŃCZYK
19 MAJA
godz. 14.00
JUSTYNA LECHMAN
godz. 15.00
PIOTR LATOSZYŃSKI
26 MAJA
godz. 15.00
LOUIS ALVANIS (WIELKA BRYTANIA)
2 CZERWCA
godz. 14.00
MARTYNA SMOLIŃSKA
godz. 15.00
ALEKSANDER DĘBICZ
9 CZERWCA
godz. 14.00
GRZEGORZ SKROBIŃSKI
godz. 15.00
KAROLINA MARCHLEWSKA
16 CZERWCA
godz. 14.00
JAN BADAJ
godz. 15.00
ŁUKASZ KRUPIŃSKI
23 CZERWCA
godz. 15.00
PAVEL KASPAR (CZECHY)
30 CZERWCA
godz. 14.00
MATEUSZ ROŻEK
godz. 15.00
ALEKSANDRA SOBOŃ
POWSIN 2012
XVII Międzynarodowy Festiwal Pianistyczny Floralia Muzyczne – Muzyka w kwiatach 2012
ANNA MARIA STAŃCZYK
fortepian
Koncert z azaliami w tle
Program
Fryderyk Chopin (1810 - 1849)
Polonez fis-moll op. 44
Nokturn cis-moll op. posth.
Ballada F-dur op. 38
Maria Szymanowska
(1789 - 1831)
3 Etiudy: C-dur, g-moll, E-dur
Franciszek Lessel
(1780 - 1838)
Wariacje a-moll
Edward Grieg
(1843 - 1907)
Wesele w Trollhaugen
Utwory z I Suity « Peer Gynt »:
Poranek
Śmierć Azy
Taniec Anitry
W grocie Króla Gór
XVII Międzynarodowy Festiwal Pianistyczny Floralia Muzyczne – Muzyka w kwiatach 2012
MATEUSZ ROŻEK - fortepian
W 2007 roku ukończył z wyróżnieniem naukę w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. im. F. Chopina w Opolu w klasie fortepianu prof. Celiny Hellerowej. Obecnie jest studentem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fortepianu prof. Alicji Palety-Bugaj.
Uczestniczył w Kursach Mistrzowskich prowadzonych przez profesorów: Andrzeja Jasińskiego, Waldemara Wojtala, Aleksieja Orłowieckiego, Andre Boainain, Anne Queffelec.
Koncertował w Polsce, Niemczech, Czechach, USA, m.in.: w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego, Pałacu Szustra, Łazienkach Królewskich, Ambasadzie Chińskiej Republiki Ludowej w Warszawie, Dworku im. Fryderyka Chopina w Dusznikach Zdroju, Muzeum Karola Szymanowskiego w Willi ATMA i Galerii Władysława Hasiora w Zakopanem, Filharmonii w Berlinie, Opolu, Krakowie, Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze, Kunstsammlungen w Cottbus, Teatrze Muzycznym w Görlitz, The American Center of Polish Culture w Waszyngtonie.
Stypendysta Prezydenta Miasta Opola (2003-2006) oraz czterokrotnie uhonorowany tytułem „Orła Opolskiego”. W latach 2001-2007 należał do grona podopiecznych Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci. Jest również dwukrotnym stypendystą Otwartej Filharmonii Agrafki Muzycznej (2005-2007).
Brał udział w konkursach krajowych i zagranicznych zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia. Najważniejsze osiągnięcia to: 26 Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny B. Smetany Plzełˆ, 2004 - wyróżnienie; 51 Steinway Klavierspiel Wettbewerb, Berlin, 2004 - II nagroda i nagroda specjalna Deutsche Chopin Gesellschaft; II Ogólnopolski Konkurs Chopinowski im. Władysława Kędry, Łódź, 2004 – II nagroda.
Estrada Młodych
Program
Jan Sebastian Bach/Busoni
(1685 - 1750)
Chaconne z Partity d-moll BWV 1004
na skrzypce solo
Johannes Brahms
(1833 - 1897)
3 Intermezza op. 117
Es-dur nr 1
b-moll nr 2
cis-moll nr 3
Fryderyk Chopin
(1810 - 1849)
Scherzo b-moll op. 31
XVII Międzynarodowy Festiwal Pianistyczny Floralia Muzyczne – Muzyka w kwiatach 2012
ANTONIO DI CRISTOFANO - fortepian
Studiował we Florenckim Konserwatorium im. Luigi Cherubiniego pod kierunkiem prof. Bacchelliego. Dyplom uzyskał w 1986 roku. Swe umiejętności pianistyczne doskonalił u prof. Dameriniego.
Występuje zarówno jako solista, jak i z zespołami muzycznymi, m.in. z Orkiestrą Uniwersytetu Mediolańskiego, mediolańską Orkiestrą Smyczkową „Centelli”, Orkiestrą Kameralną z Florencji, Orkiestrą Symfoniczną w Lecce, Orkiestrą „Magna Grecia”, Sycylijską Orkiestrą Symfoniczną, zespołem Solisti Aquilani, Orkiestrą „Milano Classica”, Radiową Orkiestrą w Bukareszcie, Meksykańską Państwową Orkiestrą Symfoniczną, Orkiestrą Uniwersytetu w Houston, Orkiestrą Radia i Telewizji Albańskiej, Istambulską Orkiestrą Symfoniczną, Orkiestrą Symfoniczną Praskiego Radia, Orkiestrą Filharmonii Północnych Czech, Orkiestrą Symfoniczną Lament w Denver, Orkiestrą Filharmonii Czeskiej, Wiedeńską Orkiestrą Mozartowską, Orkiestrą Kameralną w Toronto, Filharmonią Montrealską i Orkiestrą Symfoniczną w Jerozolimie. Współpracował z takimi dyrygentami jak G. Taverna, F.A. Krager, O. Balan, M. Bosch, M. Ancillotti, M. Alsop, N. Arman, C. Schulz, M. Zanini, C. Olivieri-Munroe czy A. Czernuszenko. Występował także na znanych festiwalach we Włoszech (m.in. Festival dei Due Mondi, Asolo Musica), Rumunii, Hiszpanii (Festival de Vigo w Madrycie, Jeunesses Musicales de Sevilla), Meksyku, USA, Turcji, Bułgarii, Chorwacji, Czechach, Rosji, Korei Południowej, Francji (Nancyphonies Festival), Austrii, Szwajcarii, Kanadzie, Albanii, Izraelu, Anglii, Niemczech, Portugalii i Polsce.
Pianista niedawno zadebiutował na scenie nowojorskiej Carnegie Hall oraz w Konzerthaus i Wielkiej Sali Musikverein w Wiedniu. Ma w swym dorobku płyty CD z utworami Schuberta, Brahmsa, Berga i Skriabina.
Antonio di Cristofano jest często zapraszany do udziału w pracach jury międzynarodowych konkursów pianistycznych (Madryt, Moskwa, Walencja, Monterrey). Prowadzi też mistrzowskie kursy pianistyczne, m. in. w Konserwatorium Moskiewskim, Letniej Akademii w Dubrowniku, Uniwersytecie w Denver, Akademii SMC w Seulu i Konserwatorium w Salonikach.
W królestwie rododendronów
Program
Fryderyk Chopin
(1810-1849)
Polonez-Fantazja As-dur op. 61
Scherzo b-moll op. 31
Ballada f-moll op. 52
Robert Schumann
(1810-1856)
Arabeska C-dur op. 18
Carnaval op. 9
1. Preambule
2. Pierrot
3. Arlequin
4. Valse Nobile
5. Eusebius
6. Florestan
7. Coquette
8. Replique
9. Sphinxes
10. Papillons
11. ASCH-SCHA
12. Chiarina
13. Chopin
14. Estrella
15. Reconnaissance
16. Pantalon et Colombine
17. Valse allemande
18. Paganini
19. Aveu
20. Promanade
21. Pause
22. Marche des „Davidsbundler conttre les Philistins“
XVII Międzynarodowy Festiwal Pianistyczny Floralia Muzyczne – Muzyka w kwiatach 2012
EDWIN SZWAJKOWSKI - fortepian
Estrada Młodych
Program
Wolfgang Amadeusz Mozart
(1756 - 1791)
Sonata C-dur KV 330
Allegro moderato
Andante cantabile
Allegretto
Robert Schumann
(1810 - 1856)
Utwory fantastyczne op. 12
Am Abends
Aufschwung
Warum?
Grillen
Fryderyk Chopin
(1810 - 1849)
Nokturn Des-dur op. 27 nr 2
Fantaisie-Impromptu cis-moll op. 66
Barkarola Fis-dur op. 60
ANNA HAJDUK - fortepian
Studentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, w klasie prof. Jerzego Romaniuka. Ukończyła Państwową Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną II st. im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, w klasie prof. Zbigniewa Raubo i prof. Anny Góreckiej. Ponadto, uczęszczała na fakultet dyrygowania orkiestrowego, pracując z orkiestrą szkolną, który to fakultet ukończyła pod kierunkiem prof. Felicji Bieganek.
Odbywała trasę koncertową w związku z projektem realizowanym przez Filharmonię Narodową, występowała w Pałacu Kultury w Dąbrowie Górniczej, Pałacu Schoena w Sosnowcu, Muzeum im. F. Chopina. Brała udział w projekcie chopinowskim, zat. "Najdłuższe urodziny". Koncertowała w Warszawskim Towarzystwie Muzycznym, Kordegardzie, w siedzibie ZPAF.
Laureatka wielu nagród na konkursach, zdobyła m.in.: wyróżnienie w kategorii koncertowej na Ogólnopolskim Konkursie Harmonicznym w Łodzi (2008 r.), I miejsce na III Ogólnopolskim Forum Młodych Instrumentalistów w Rybniku (2007 rok), II miejsce na I Forum Młodych Instrumentalistów w Rybniku (2005 rok).
Brała udział w kursach pianistycznych, szkoląc swój warsztat pod okiem wybitnych profesorów, m.in. prof.prof. Andrzeja Jasińskiego, Katarzyny Popowej-Zydroń, Michaiła Woskriesieńskiego. Jest wielokrotną stypendystką Prezydenta miasta Dąbrowy Górniczej. W 2008 roku otrzymała stypendium Prezesa Rady Ministrów.
Estrada Młodych
Program
Franz Schubert
(1797 - 1828)
Fantazja C-dur op. 15 (Wandererfantasie)
Juliusz Zarębski
(1854 - 1885)
Ballada g-moll op. 18
Fryderyk Chopin
(1810 – 1849)
Etiuda c-moll op. 10 nr 12
Nokturn cis-moll op. 27 nr 1
Nokturn Es-dur op. 55 nr 2
Alberto Ginastera
(1916 - 1983)
Danzas argentinas
XVII Międzynarodowy Festiwal Pianistyczny Floralia Muzyczne – Muzyka w kwiatach 2012
ADAM MIKOŁAJ GOŹDZIEWSKI - fortepian
Ukończył z wyróżnieniem Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia w klasie fortepianu Anny Grzegorkiewicz – Ciesielskiej. Obecnie jest uczniem Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. Zenona Brzewskiego w Warszawie w klasie prof. Joanny Ławrynowicz.
Jest laureatem krajowych i międzynarodowych konkursów pianistycznych, między innymi I nagrody III Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Emmy Altberg w Łodzi (2005), III nagrody VI Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Juliusza Zarębskiego w Łomiankach (2006), Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego na Mazowszu w Sochaczewie (2007, tytuł laureata). W 2010 roku otrzymał II nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. W. Lutosławskiego w Zambrowie. W maju 2011r. zdobył III nagrodę XIX Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni oraz I nagrodę XI Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Juliusza Zarębskiego w Izabelinie. Jest laureatem I nagrody Chopinowskiego Turnieju Pianistycznego im. Haliny i Ludwika Stefańskich.
Zdobył również I nagrodę Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Lutsku na Ukrainie (marzec 2011) oraz pierwszą nagrodę absolutną XXII Międzynarodowego Konkursu Młodych Muzyków w Barletta we Włoszech (maj 2012).
Występował w wielu ważnych miejscach w Polsce, takich jak: Filharmonia Łódzka im. Artura Rubinsteina, Filharmonia Narodowa w Warszawie, Filharmonia Dolnośląska w Jeleniej Górze, Muzeum Narodowe w Warszawie, Dworek Chopina w Żelazowej Woli, Zamek Królewski w Warszawie, Łazienki Królewskie w Warszawie, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Stowarzyszenie Polskich Artystów Muzyków w Warszawie, Pałacu Prymasowskim w Skierniewicach, a także w wielu innych salach koncertowych.
Pracował pod kierunkiem wybitnych pianistów, takich jak: prof. Ewy Pobłockiej, prof. Jerzego Romaniuka, prof. Nelly Ben-Or, prof. Waldemara Wojtala, prof. Andrzeja Jasińskiego, prof. Tarasa Wasko i in.
Jest stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej oraz Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci
Estrada Młodych
Program
Johann Sebastian Bach
(1685 - 1750)
Preludium i fuga a-moll BWV 889 z cyklu ''Das Wohltemperierte Klavier''
Joseph Haydn
(1732 - 1809)
Sonata C-dur Hob. XVI/50
Allegro moderato
Adagio
Allegretto molto
Fryderyk Chopin
(1810 - 1849)
Polonez cis-moll op. 26 nr 1
Mazurki z op. 6
fis-moll nr 1
cis-moll nr 2
E-dur nr 3
es-moll nr 4
Walce op. 69
As-dur nr 1
h-moll nr 2
Nokturn H-dur op. 32 nr 1
Polonez A-dur op. 40 nr 1
ŁUKASZ KRUPIŃSKI - fortepian
Urodził się w 1992 roku w Warszawie. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 5 lat. Jest absolwentem OSM II st. im. Zenona Brzewskiego w Warszawie, a obecnie studiuje na I roku na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Alicji Palety-Bugaj.
Jest laureatem wielu prestiżowych nagród na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach pianistycznych, otrzymał m.in. wyróżnienie na X Konkursie Pianistycznym im. Ludwika Stefańskiego i Haliny Czerny-Stefańskiej w Płocku (2008); II nagrodę na XVII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni (2009), tam otrzymał również nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie mazurka F. Chopina; stypendium artystyczne dla najlepszego uczestnika na XVII Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim na Mazowszu (2009), II nagrodę na VIII Sochaczewskich Spotkaniach Kameralnych (2010); II nagrodę (pierwszej nie przyznano) oraz specjalną nagrodę „Pablo Sarasate” w postaci koncertów z orkiestrą w Polsce i Hiszpanii na XVIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni w grupie najstarszej (2010), I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Słowiańskiej w Mińsku na Białorusi (2011).
Łukasz Krupiński brał również udział w wielu ogólnopolskich i międzynarodowych kursach pianistycznych, m. in. u Andrzeja Jasińskiego, Józefa Stompla, Wojciecha Świtały, Alexeya Orłowieckiego, Anny Malikovej, Katarzyny Makowskiej-Ławrynowicz, Waldemara Wojtala, Katarzyny Popowej-Zydroń i Arnana Wiesela.
W Polsce występował m.in. na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, w Akademii Muzycznej w Katowicach, Sali Balowej Zamku w Łańcucie, Dusznikach Zdroju w dworku F. Chopina, Filharmonii Wrocławskiej, Akademii Muzycznej w Toruniu. Pianista koncertował również w Belgii, Norwegii, Hiszpanii oraz na Białorusi.
Estrada Młodych
Program
Aleksander Skriabin
(1872 - 1915)
Etiuda dis-moll op. 8 nr 12
Fryderyk Chopin
(1810 - 1849)
Nokturn Es-dur op. 9 nr 2
Mazurek g-moll op. 24 nr 1
Scherzo b-moll op. 31
Scherzo cis-moll op. 39
Aleksander Skriabin
(1872 - 1915)
Sonata-Fantazja op. 2 nr 19