Gdańsk

Koło Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Gdańsku

ul. Gnilna 3
80-847 Gdańsk
gdansk@chopin.pl


Towarzystwo im. Fryderyka Chopina w Warszawie powstało w 1934 roku z inicjatywy polityków, muzyków i wydawców, jako wyraz najwyższej dbałości o polskie dziedzictwo narodowe, o dzieło Fryderyka Chopina.
W chwili powstania stowarzyszenie przyjęło nazwę Instytut Fryderyka Chopina i pod taką nazwą w 1945 roku reaktywowało swą działalność po wojennej przerwie. W 1950 r. Instytut zmienił nazwę na Towarzystwo im. Fryderyka Chopina.
Gdańskie Koło Towarzystwa im. Fryderyka Chopina powstało na początku lat 50. XX w. dzięki staraniom wybitnych przedstawicieli środowiska muzycznego Trójmiasta. Założycielem Gdańskiego Koła TiFC jest prof. Tomasz Szyfers, pedagog Szkoły Muzycznej w Gdyni, który wraz z żoną przez ponad 10 lat kierował działalnością Koła. Po tym okresie Towarzystwo zostało przeniesione do Gdańska i do roku 2001 przewodnictwo Koła kolejno obejmowali pedagodzy Liceum Muzycznego (dzisiaj – Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I i II st.) w Gdańsku:
mgr Adam Fuks,
mgr Andrzej Dunin,
mgr Elżbieta Sokolnicka.

Od roku 2001 Gdańskim Kołem TiFC kieruje dr Olga Walentynowicz.
Członkami Gdańskiego Koła TiFC są w większości pedagodzy muzycznych uczelni Trójmiasta.
Gdańskie Koło działalność swą rozpoczęło od organizowania Konkursów dla dzieci i młodzieży w zakresie wiedzy o życiu i twórczości Fryderyka Chopina oraz tradycji wykonawczych jego utworów. Z czasem zaistniały możliwości organizowania koncertów. Dzisiaj Gdańskie Koło TiFC poprzez swą aktywność koncertową w sposób wybitny wspiera rozwój kultury muzycznej Trójmiasta.
Punktem przełomowym w działalności Gdańskiego Koła była umowa o współpracy zawarta w 1998 roku z Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku, która pozwoliła na organizowanie koncertów Koła w historycznych wnętrzach renesansowego Ratusza Staromiejskiego w Gdańsku. W Sali Mieszczańskiej Ratusza, pełniącej rolę Sali Koncertowej, stoi nowy fortepian firmy Steinway, ofiarowany Miastu Gdańsk przez Polaka – mec. Wincentego Broniwoj-Orlińskiego, mieszkającego od wielu lat w Hamburgu.
Gdańskie Koło organizuje rocznie 10-12 koncertów cieszących się wielką popularnością wśród trójmiejskiej społeczności. Odbyły się liczne recitale oraz koncerty kameralne, na których wystąpili m.in.:
Laureaci Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie: Halina Czerny-Stefańska, Philippe Giusiano, Jerzy Godziszewski, Lidia Grychtołówna, Barbara Hesse-Bukowska, Eugene Indjic, Krzysztof Jabłoński, Kevin Kenner , Piotr Paleczny, Ewa Pobłocka, Katarzyna Popowa-Zydroń, Dina Yoffe.
Pianiści, którzy zdobyli nagrodę wyróżnienia na Konkursie Chopinowskim – Jacek Kortus, Nikolay Khozyainov, Miroslav Kultyshev, Rieko Nezu, Paweł Wakarecy;
Indywidualności Konkursów Chopinowskich – Valentina Igoshina, Wojciech Świtała, Elżbieta Tarnawska;
Laureaci Ogólnopolskiego Konkursu Chopinowskiego, stypendyści TiFC: Artur Pacewicz, Małgorzata Walentynowicz, Sławomir Wilk;
Laureaci innych międzynarodowych konkursów pianistycznych: Katarzyna Borek, Bogdan Czapiewski, Stanisław Drzewiecki, Andrzej Jasiński, Bronisława Kawalla, Bogdan Kułakowski, Rafał Łuszczewski, Wojciech Waleczek, Waldemar Wojtal;
Światowej sławy wirtuozi: Bożena Harasimowicz-Haas (sopran), Konstanty Andrzej Kulka (skrzypce), Joanna Mądroszkiewicz (skrzypce), Agata Szymczewska (skrzypce), Michael Vaiman (skrzypce), Roman Jabłoński (wiolonczela), Rafał Kwiatkowski (wiolonczela), Katarzyna Ewald-Alemany (wiolonczela).
W ciągu 50-ciu lat działalności staraliśmy się dotrzeć z muzyką Chopina do jak największego grona melomanów. Koncerty muzyki klasycznej w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku są od kilku lat prowadzone pod hasłem „Młodzi Chopiniści i ich Mistrzowie” (odbyło się 8 edycji), prowadzimy projekt integrujący młodzież Szkół Muzycznych II st. w Gdańsku i Gdyni oraz studentów Akademii Muzycznej w Gdańsku („Festiwal Muzyki Kameralnej” – 14 edycji), wyszliśmy z koncertami do mieszkańców Gdańska organizując koncerty w przestrzeni publicznej, w których biorą udział pedagodzy i uczniowie wszystkich szkół muzycznych Gdańska, Gdyni, Sopotu i Wejherowa oraz studenci i pedagodzy Akademii Muzycznej w Gdańsku – każdorazowo ponad 100 muzyków („Muzyka Chopina na przedprożach gdańskich kamienic” – 2 edycje).
Jesteśmy też współorganizatorami „Pomorskich Dni Chopinowskich w Waplewie Wielkim” – 7 edycji – koncertów, które odbywają się w Pałacu hrabiów Sierakowskich. Zarówno Gdańsk, jak Waplewo Wielkie to miejsca, które zaznaczyły się w życiorysie Fryderyka Chopina. Kompozytor w każdej z tych miejscowości gościł przez kilka letnich dni podczas swoich podróży w roku 1827.
Tak szeroka aktywność jest możliwa głównie dzięki dofinansowaniu naszych projektów przez Urząd Miasta Gdańska oraz Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego w wyniku pozytywnej oceny, jaką otrzymywały projekty Koła na konkursie grantowym organizowanym corocznie dla organizacji pozarządowych.
Naszymi partnerami w realizacji tych projektów są: Nadbałtyckie Centrum Kultury, Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I i II st. w Gdańsku, Zespół Szkół Muzycznych I i II st. w Gdańsku – Wrzeszczu oraz Szkoła Muzyczna I i II st w Gdyni.
Od 2002 roku Sponsorem działań Gdańskiego Koła TiFC jest Grupa LOTOS S.A.


Mistrzowski Koncert Kameralny

Ãtma Quartet

4 grudnia 2023, godz. 19:00, Ratusz Staromiejski w Gdańsku, ul. Korzenna 33/35

Ãtma Quartet prowadzi działalność koncertową od roku 2016. Nazwa Zespołu pochodzi z sanskrytu i znaczy „dusza” – nawiązuje także do willi „Atma” w Zakopanem, w której pod koniec życia mieszkał Karol Szymanowski. Kwartet wystąpi w składzie:

 • Aleksandra Kupczyk (I skrzypce) – wszechstronna artystka związana z Filharmonią Narodową oraz Chain Ensemble, laureatka wielu konkursów jako solistka i kameralistka.
 • Jacek Świca (II skrzypce) – absolwent Akademii Muzycznej w Poznaniu, a także studium Master Arts of Performance oraz Master Specialized Performance Soloist na Hochschule der Künste Bern.
 • Karalina Orsik (altówka) – założycielka zespołu, związana z Akademią Muzyczną w Bydgoszczy – laureatka konkursów krajowych i międzynarodowych, grająca w Ãtma Quartet od początku jego istnienia.
 • Andrzej Bauer (wiolonczela) – zwycięzca konkursu ARD w Monachium, solista, kameralista, dyrygent, pedagog i improwizator, profesor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

Zespół zdobył wiele nagród na konkursach krajowych i zagranicznych, m.in. w Katowicach, Rzeszowie i Łodzi, a także w Grazu, Lugano, Lucce oraz Paryżu. Występował na takich festiwalach, jak m.in. Davos Festival, Festes Baroques, Quatuors à Bordeaux, Festival des Musiques d’Eté du Château de Lourmarin, Zeist Music Days, Musethica, Dni Muzyki Karola Szymanowskiego w Zakopanem, czy Emanacje w Lusławicach.

 

PROGRAM

Wolfgang Amadeusz Mozart – Kwartet smyczkowy G-dur KV 387

Robert Schumann – Kwartet smyczkowy A-dur op. 41 nr 3

Karol Szymanowski – Kwartet smyczkowy nr 2 op. 56

Więcej informacji na profilu Facebooka: @ChopinGdansk
17. Pomorskie Dni Chopinowskie

Pałac Sierakowskich w Waplewie Wielkim 9-10.06.2023


9 czerwca 2023 / godz. 17:00

Recital fortepianowy: Marek Bracha – fortepian

Tellefsen/Chopin. Przenikanie. Recital komentowany, przygotowany z okazji 200-lecia urodzin Thomasa Tellefsena – kompozytora, pianisty i pedagoga norweskiego, ucznia i przyjaciela Fryderyka Chopina. Podczas recitalu Marek Bracha interpretuje kompozycje obu twórców, ukazując ich wspólną myśl muzyczną. Między utworami pianista opowiada o kontekście historycznym i okolicznościach ich powstania, a także dzieli się ciekawostkami z życia kompozytorów.

PROGRAM

Thomas Tellefsen                   Fryderyk Chopin

4 Mazurki op. 3                      Nokturn Des-dur op. 27 nr 2

Nokturn Ges-dur op. 39         Walc As-dur op. 34 nr 1

Walc Des-dur op. 27               Ballada g-moll op. 23

Ballada c-moll op. 28              4 Mazurki op. 17

Marek Bracha – pianista wykształcony w Warszawie i Londynie, koncertujący w Europie, obu Amerykach i Azji – w takich salach, jak Carnegie Hall (Nowy Jork), National Center for Performing Arts (Pekin), Salamanca Hall (Gifu, Japonia), Cadogan Hall (Londyn) a także w rodzimych NOSPR, NFM czy Filharmonii Narodowej. Absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina (2012), Masters of Music w Royal College of Music w Londynie w klasie Kevina Kennera (2011) oraz studiów podyplomowych na fortepianie u Vanessy Latarche i na instrumentach historycznych u Geoffrey’a Goviera (2012).

Autor recitali komentowanych (lecture recitals), łączących muzykę ze słowem, wprowadzających pozamuzyczne konteksty utworów i historię ich powstawania. Co roku tworzy nowy program koncertowy – do wcześniejszych projektów o Balladach i Romansach, czy „Jewish Mazurkas”, w 2023 roku opracował recital z utworami Fryderyka Chopina i jego ucznia Thomasa Tellefsena, obchodzącego 200. rocznicę urodzin.

Komentator telewizyjny i radiowiec, od wielu lat zapraszany do grona ekspertów komentujących m.in. przesłuchania Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina przez TVP Kultura, II Program Polskiego Radia oraz Polskie Radio Chopin, w którym prowadzi także cotygodniową autorską audycję „Muzycy o Chopinie”.

Juror krajowych i zagranicznych konkursów muzycznych. W 2022 r przewodniczył jury konkursu „Młody Muzyk Roku” organizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W lutym 2023 roku uczestniczył w pracach jurorskich przy Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Hanowerze. Współzałożyciel i kurator dorocznego festiwalu muzyki kameralnej WarszeMuzik, odbywającego się w przestrzeni publicznej Warszawy, w wybranych ocalałych podwórkach na obszarze byłego getta. Pokłosiem festiwalu są dwie płyty z utworami Mieczysława Wajnberga. Do dokonań fonograficznych pianisty należą także wydana przez NIFC solowa płyta z utworami Fryderyka Chopina oraz album „Modern Soul” nagrany ze skrzypaczką Agatą Szymczewską.

Artysta jest wykładowcą Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie i pedagogiem w liceum muzycznym Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych Nr 1 w Warszawie. Regularnie prowadzi warsztaty i kursy mistrzowskie w kraju i za granicą, m.in. w Japonii, Chinach czy na Tajwanie, także na fortepianach historycznych.


10 czerwca 2023 / godz. 17:00

Koncert jazzowy: WWS Trio

Chopin na jazzowo. Koncert prezentuje muzykę inspirowaną wybranymi kompozycjami Fryderyka Chopina, wykonywaną w klimacie liryki jazzowej z elementami sonoryzmu oraz muzycznej wirtuozerii. Zespół wystąpi w składzie: Andrzej Wojciechowski – klarnet, Ignacy Jan Wiśniewski – fortepian, Jarosław Stokowski – kontrabas.

Program koncertu zawiera jazzowe opracowania muzyki Fryderyka Chopina. Usłyszymy transkrypcje m.in. takich utworów, jak Preludia, Pieśni, Walce, a także III część Sonaty wiolonczelowej g-moll. Utwory będą komentowane przez wykonawców podczas występu.

Andrzej Wojciechowski – absolwent Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, solista klarnecista Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. F. Chopina w Gdańsku. Stale współpracuje z Polską Filharmonią Kameralną Sopot, z którą pod batutą Wojciecha Rajskiego nagrał Concerto per clarinetto Krzysztofa Pendereckiego. Nominowany do nagrody Fryderyków album został wydany w lutym 2020 roku.

Andrzej Wojciechowski jest członkiem „Polskiego Zespołu Basethornowego”, współtworzy również „Gdańskie Trio Stroikowe” oraz trio fortepianowe „Baltic Trio”. Jako solista i kameralista koncertował w krajach Ameryki Północnej, Afryki i Azji oraz w większości krajów Europy. W dorobku artysty znajduje się szereg nagród i wyróżnień uzyskanych w konkursach w Polsce i za granicą.

Był dwukrotnym stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W grudniu 2017 roku uzyskał tytuł doktora habilitowanego nauk muzycznych. Obecnie jest profesorem klasy klarnetu w Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku.

Ignacy Jan Wiśniewski – pianista jazzowy, kompozytor muzyki teatralnej i filmowej, aranżer i akompaniator. Jest absolwentem klas fortepianu klasycznego prof. Katarzyny Popowej-Zydroń oraz fortepianu jazzowego prof. Włodzimierza Nahornego w Akademii Muzycznej w Gdańsku. Studiował również w Hochschule fur Musik, Theater und Medien Hannover w Niemczech oraz Academie Musicale de Villecroze we Francji.

Współzałożyciel kwartetu jazzowego „Almost Jazz Group” oraz lider grupy „Ignacy Wiśniewski Trio”. Od 2009 artysta jest wykładowcą Akademii Muzycznej w Gdańsku, gdzie pracuje ze studentami specjalności Musical oraz Jazz i Muzyka Estradowa. W 2015 roku był nominowany do Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w dziedzinie kultury. W 2018 roku został stypendystą programu „Młoda Polska” Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w 2022 roku otrzymał stopień naukowy doktora sztuki oraz honorową odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Jarosław Stokowski – kontrabasista i gitarzysta basowy. Ukończył Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie kontrabasu Sebastiana Wypycha oraz Janusza Dobrowolskiego. Zdobywał doświadczenie grając jednocześnie muzykę klasyczną i rozrywkową. Ma na swoim koncie kilkanaście albumów oraz nagrań radiowo-telewizyjnych. Jako kontrabasista klasyczny współpracował z Orkiestrą Sinfonia Varsovia, Płocką Orkiestrą Symfoniczną, Filharmonią Bałtycką, Elbląską Orkiestrą Kameralną, Polską Filharmonią Kameralną Sopot, Orkiestrą Symfoników Gdańskich. Współpracuje z Teatrem Muzycznym w Gdyni oraz Teatrem Miniatura.

Koncertował oraz nagrywał z zespołem „World Orchestra” Grzecha Piotrowskiego. Jest głównym kontrabasistą i basistą zespołów „Zagan Acoustic”, „Meadow Quartet”, „Adam Wendt Acoustic Set”, „Rafał Grząka Trio”. Współtworzy zespół Krystyny Durys, Emilii Komarnickiej-Klynstra, Renaty Irsy, Pawła Ruszkowskiego i Joanny Nawrot.


XXI Festiwal Muzyki Kameralnej

23-24 maja 2023

Ratusz Staromiejski w Gdańsku, ul. Korzenna 33/35

Po kilkuletniej przerwie do Ratusza Staromiejskiego powrócił Festiwal Muzyki Kameralnej – święto muzyki klasycznej w wykonaniu młodych artystów kształcących się w  szkołach muzycznych Trójmiasta oraz w Akademii Muzycznej w Gdańsku. W ponad 20-letniej historii Festiwalu setki kameralistów prezentowały swe umiejętności gry zespołowej, która – w swej idei oparta na szacunku i uważności na drugiego człowieka – jest przestrzenią dialogu, możliwością rozmowy poprzez dźwięki.

Na pierwszym koncercie 23 maja 2023 roku zaprezentowały się młodzieżowe zespoły kameralne z trójmiejskich szkół muzycznych I i II stopnia: Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Gdańsku, Zespołu Szkół Muzycznych im. G. Bacewicz w Gdańsku – Wrzeszczu oraz Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Z. Noskowskiego w Gdyni. Wieczór wypełniły utwory muzyki klasycznej różnych epok i stylów wzbogacone wartościową prelekcją na temat programu.

Drugi koncert Festiwalu 24 maja 2023 r. wypełniły wykonania akademickich zespołów kameralnych – studentów kształcących się w Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w Gdańsku, nagradzanych na międzynarodowych konkursach wykonawczych i wyróżniających się na firmamencie młodych wykonawców.

W tegorocznej edycji Festiwalu wystąpiło 60 młodych artystów, którzy grali w 23 różnych konfiguracjach i zespołach – od duetów, po kwintety. Wstęp na oba koncerty festiwalowe był bezpłatny.

Festiwal Muzyki Kameralnej to jedyny tak kompleksowy i szeroko zakrojony przegląd młodych artystów Trójmiasta, pozwalający im na bezstresowe i wyjątkowe spotkanie na wspólnej scenie.

Organizatorem XXI Festiwalu Muzyki Kameralnej jest Towarzystwo im. Fryderyka Chopina – Koło w Gdańsku. Gdańskie Koło Towarzystwo im. Fryderyka Chopina w swej działalności koncertowej od blisko 60 lat popularyzuje muzykę klasyczną. Działalność prowadzona jest z myślą o prezentowaniu mieszkańcom Gdańska najbardziej uzdolnionych uczniów i studentów Trójmiasta oraz wprowadzaniu przyszłych artystów do życia koncertowego.

Autorką zdjęć wykonawców biorących udział w Festiwalu jest Dorota Walentynowicz.


Działalność

Koncerty organizowane przez Towarzystwo im. Fryderyka Chopina – Koło w Gdańsku

Koncerty organizowane w Gdańsku mają niezwykła oprawę, odbywają się bowiem w historycznych wnętrzach renesansowego Ratusza Staromiejskiego.
Szczególnie piękna jest Sala Mieszczańska – koncertowa (mogąca pomieścić 200 osób), ozdobiona licznymi obrazami, płaskorzeźbami i galeryjką. Sień – nasze foyer – z arkadową, renesansową ścianą (1560 r.) pochodzącą z kamienicy Schumanów, XVIII –wieczna rzeźba stojącego na lwie króla, barokowe, kręcone schody wiodące na galeryjkę, a także ściany zdobione kafelkami z Delft – to wszystko wprowadza w niezwykły nastrój obcowania z pięknem i sztuką tak artystów jak i publiczność.
W Sali koncertowej stoi nowy fortepian firmy Steinway ofiarowany Miastu Gdańsk przez mieszkającego od wielu lat w Hamburgu Polaka – mec. Wincentego Broniwoj-Orlińskiego. Organizatorem koncertów od ponad 50 lat jest Koło Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Gdańsku.

 

Koncerty 2021

Towarzystwo im. Fryderyka Chopina - Koło w Gdańsku

Koncerty 2021

 

5 czerwca 2021, godz. 19.00, Ratusz Staromiejski w Gdańsku

Piotr Pawlak – recital fortepianowy

Pianista kształci się w klasie fortepianu prof. Waldemara Wojtala na Akademii Muzycznej
w Gdańsku. Jest laureatem I nagrody i nagrody za najlepszą improwizację
na XI Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Darmstadt (2017), II nagrody
na I Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim dla Młodych Pianistów w Pekinie (2016),
II nagrody na I Międzynarodowym Konkursie Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie (2019), I nagrody na II Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów „Chopin pod Wawelem” w Krakowie (2019). Został zakwalifikowany do XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2021) bez konieczności występu w eliminacjach jako laureat II nagrody ex aequo na Ogólnopolskim Konkursie pianistycznym im. F. Chopina (2020).
Gra również na organach, improwizuje oraz jest laureatem międzynarodowych olimpiad matematycznych.

W programie: utwory Fryderyka Chopina, Juliusza Zarębskiego i Leopolda Godowskiego

 

 

9 czerwca 2021, godz. 19.00, Ratusz Staromiejski w Gdańsku

Adam Kałduński   – recital fortepianowy

Pianista kształci się w klasie fortepianu prof. Katarzyny Popowej-Zydroń na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, a w latach 2016-2019  uczył się również pod kierunkiem

Jerzego Sulikowskiego. Zdobył I nagrodę na II Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim dla Młodych Pianistów w Pekinie (2019). Jest laureatem XVI Ogólnopolskiego Festiwalu Pianistycznego „Chopinowskie Interpretacje Młodych” w Koninie-Żychlinie (2019),

„Estrady Młodych” 53. Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku (2019) oraz
XI Międzynarodowego Konkursu „Arthur Rubinstein in memoriam” w Bydgoszczy (2017).
Został zakwalifikowany do XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2021) bez konieczności występu w eliminacjach jako laureat II nagrody ex aequo na  Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina (2020).

W programie: utwory Fryderyka Chopina.

 

 

 1. Pomorskie Dni Chopinowskie w Waplewie Wielkim 11-12.06.2021

Pałac Rodziny Sierakowskich (miejsce pobytu Fryderyka Chopina w 1827 roku)

Edycja letnia

 

11 czerwca 2021, godz. 17.00 - Koncert muzyki klasycznej

Kamil Pacholec - recital fortepianowy

Pianista kształci się w klasie fortepianu prof. Ewy Pobłockiej na Akademii Muzycznej
w Bydgoszczy. Jest laureatem I nagrody oraz nagród specjalnych za najlepsze wykonanie utworu solowego F. Chopina oraz koncertu fortepianowego na 47. Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina w Katowicach (2016). W 2018 roku zwyciężył w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Livorno. Tego samego roku został laureatem  głównej nagrody Piano Academy Eppan „The Arturo Benedetti Michelangeli Prize” (Włochy) oraz półfinalistą I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na instrumentach historycznych. Został zakwalifikowany do XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Warszawie (2021) bez konieczności występu w eliminacjach jako laureat
II nagrody na XI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. I.J. Paderewskiego (2019).

W programie: utwory Fryderyka Chopina.

 

12 czerwca 2021, godz. 17.00 - Koncert muzyki jazzowej

 

Zespół MAP

w składzie: Marcin Wądołowski – gitary, Adam Czerwiński – perkusja,

Piotr Lemańczyk – kontrabas, gitara basowa

 

Zespół MAP to jedna z czołowych polskich grup jazzowych, mająca na swoim koncie kilka nagranych płyt oraz współpracę z całą plejadą gwiazd. Pod koniec kwietnia 2021 ukaże się płyta zespołu pt. „Mozart Rocks and Swings” poświęcona temu wybitnemu klasykowi.

Program: artyści wykonają kompozycje Marcina Wądołowskiego i Piotra Lemańczyka oraz impresje jazzowe bazujące na dwóch Preludiach op. 28 Fryderyka Chopina: e-moll nr 4 i A-dur nr 7.

 

 

18 września, godz. 19.00, Ratusz Staromiejski w Gdańsku

Việt Trung Nguyễn – recital fortepianowy

Pianista jest studentem Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy
w klasie prof. Katarzyny Popowej-Zydroń. Laureat m.in.: V nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2020), Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej w Wietnamie (2019), III nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Karlovacu (Chorwacja 2019), Grand Prix oraz I miejsce w Ogólnopolskich Przesłuchaniach CEA (2014). Uczestnik II Etapu XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2021).

II Festiwal Młody Chopin w Gdańsku

26 października godz.12.00 i 27 października godz.17.00
Ratusz Staromiejski w Gdańsku

Dwudniowe wydarzenie, w czasie którego utwory Fryderyka Chopina wykonało 26 uczniów szkół muzycznych I i II st. Gdańska, Gdyni, Sopotu, Elbląga i Starogardu Gdańskiego.

Podczas Festiwalu miał też miejsce finał przeprowadzonego wcześniej konkursu plastycznego pod hasłem „Chopin w Gdańsku”. W konkursie wzięli udział uczniowie kilkunastu szkół ogólnokształcących pomorskiego regionu. Prace inspirowane były wybranymi utworami Fryderyka Chopina. Nadesłano ponad 100 prac plastycznych wykonanych różnymi technikami. Nagrodzone prace wystawione były na sztalugach ustawionych w Sali koncertowej, a nagrodzeni i wyróżnieni uczestnicy konkursu otrzymali podczas festiwalu nagrody. I tak sztuki wizualne stały się integralną częścią wydarzenia muzycznego.

26 i 27 listopada, godz. 17.00

 1. Pomorskie Dni Chopinowskie w Waplewie Wielkim – edycja jesienna

Pałac Rodziny Sierakowskich (miejsce pobytu Fryderyka Chopina w 1827 roku)

 

26 listopada – Koncert muzyki jazzowej

Duet Dominik Bukowski – wibrafon i Dominik Kisiel – fortepian

Koncert dwóch trójmiejskich muzyków, którzy nawzajem się inspirując tworzą otwarte sesje improwizowane.

Dominik Bukowski – absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach na wydziale Jazzu. W 2020 i 2021 roku uznany za najlepszego wibrafonistę w ankiecie JAZZ TOP według magazynu Jazz Forum. Jego płyty zajmowały czołowe miejsca w zestawieniach najlepszych płyt jazzowych łącznie z nominacją do nagrody Fryderyki.

Dominik Kisiel – wykładowca Akademii Muzycznej w Gdańsku. Jest laureatem wielu konkursów solo i z zespołem Dominik Kisiel Exploration Quartet. W 2019 otrzymał nominacje do nagrody Fryderyki w kategorii debiut roku.

 

27 listopada - Koncert muzyki klasycznej

Việt Trung Nguyễn - recital fortepianowy

W programie recitalu utwory Fryderyka Chopina

Pianista jest studentem Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy
w klasie prof. Katarzyny Popowej-Zydroń. Laureat m.in.: V nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2020), Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej w Wietnamie (2019), III nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Karlovacu (Chorwacja 2019), Grand Prix oraz I miejsce w Ogólnopolskich Przesłuchaniach CEA (2014). Uczestnik II Etapu XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2021).

 

Koncerty 2019

Towarzystwo im. Fryderyka Chopina - Koło w Gdańsku

Koncerty 2019

 

 

21-22 maja, godz. 17.00, Ratusz Staromiejski w Gdańsku

XX FESTIWAL MUZYKI KAMERALNEJ

21 maja zaprezentują się zespoły z trójmiejskich szkół muzycznych:

Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku, Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im. Fryderyka Chopina w Gdańsku-Wrzeszczu
oraz Szkoły Muzycznej II st. im. Zygmunta Noskowskiego w Gdyni.

22 maja wystąpią studenci Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.

Podczas dwóch festiwalowych dni usłyszymy 84 muzyków, którzy wystąpią w 29 zespołach.

 

 

 1. Pomorskie Dni Chopinowskie w Waplewie Wielkim

Pałac Rodziny Sierakowskich (miejsce pobytu Fryderyka Chopina w 1827 roku)

Edycja letnia

 

7 czerwca 2019, godz. 17.00 - Koncert muzyki jazzowej

Andrzej Jagodziński Trio
w składzie: Andrzej Jagodziński – fortepian, Adam Cegielski – kontrabas, Czesław Bartkowski – perkusja.

W roku 1993 Andrzej Jagodziński stworzył firmowany swoim nazwiskiem zespół, który stał się sławny z jazzowych interpretacji muzyki Fryderyka Chopina. Muzycy nagrali pięć chopinowskich płyt, które zebrały ważne nagrody muzyczne (Fryderyk '94, Jazzowa Płyta Roku '94, Mateusz '94 - Nagroda Programu III Polskiego Radia, Złota Płyta ’2000). Poza muzyką Chopina, Trio czerpie inspiracje bazując na utworach też innych kompozytorów klasycznych: Ludwiga van Beethovena oraz Jana Sebastiana Bacha.

 

W programie: jazzowe wersje utworów Jana Sebastiana Bacha.

 

8 czerwca 2019, godz. 17.00 - Koncert muzyki klasycznej

Ewa Pobłocka – fortepian.

Laureatka 10. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina
w Warszawie (1980); zdobyła także laury międzynarodowych konkursów pianistycznych
w Vercelli (1977) i Bordeaux (1979).
Pełni funkcję Kierownika Katedry fortepianu Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

 

W programie: recital złożony z utworów Fryderyka Chopina.

 

 

 1. Pomorskie Dni Chopinowskie w Waplewie Wielkim

Pałac Rodziny Sierakowskich (miejsce pobytu Fryderyka Chopina w 1827 roku)

 

Edycja jesienna

 

11 października 2019, godz. 17.00 – Koncert muzyki klasycznej

Paweł Wakarecy – fortepian

Laureat nagród specjalnych na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy (2007) i finalista Międzynarodowego Konkursu
im. Fryderyka Chopina w Darmstadt (2009). W 2010 roku zdobył Wyróżnienie oraz Nagrodę Specjalną dla najlepszego Polaka na XVI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym
im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

W programie: recital złożony z utworów Fryderyka Chopina.

 

 

12 października 2019, godz. 17.00 - Koncert muzyki jazzowej
Christoph Beck Quartett (Niemcy)

Christoph Beck - saksofon

Andreas Feith - fortepian

Sebastian Schuster - kontrabas

Thomas Wörle - perkusja

 

Liderem i głównym kompozytorem muzyki wykonywanej przez Kwartet jest saksofonista Christoph Beck. Debiutancki album Kwartetu został opublikowany w roku 2017 w prestiżowej serii „Next Generation” wydawanej pod patronatem magazynu „JAZZthing”, która od wielu lat promuje najlepszych niemieckich wykonawców jazzowych młodej generacji. Płyta uzyskała bardzo wysokie oceny recenzentów.

W programie: utwory z debiutanckiego krążka Reflections, wydanego przez wytwórnię Double Moon Records oraz materiał z nowej płyty Still Tryin’ która ukaże się
w styczniu 2020 roku.

 

 

15 października, godz. 19.00, Ratusz Staromiejski w Gdańsku

XX FESTIWAL MUZYKI KAMERALNEJ

Polish Piano Trio

Robert Kwiatkowski - skrzypce

Błażej Goliński - wiolonczela

Dominika Glapiak - fortepian

Zespół tworzą pedagodzy Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w Gdańsku. Muzycy koncertują z powodzeniem w kraju i za granicą. Prowadzili lekcje mistrzowskie w Turynie
i Rzymie. W grudniu 2018 roku nakładem wydawnictwa CD Accord ukazała się płyta zespołu z kompozycja mi polskiego twórcy Szymona Laksa „Simon Laks – in beetwen”.
W programie: L. van Beethoven, A. Panufnik, D. Szostakowicz

 

 

I Festiwal Młody Chopin w Gdańsku

23 października godz. 12.00 i 24 października godz. 17.00

Ratusz Staromiejski w Gdańsku

 

Dwudniowe wydarzenie, w czasie którego utwory Fryderyka Chopina wykona 28 uczniów szkół muzycznych I i II st. Gdańska, Gdyni, Sopotu, Elbląga i Tczewa.

Podczas Festiwalu będzie miał miejsce też finał przeprowadzonego wcześniej

konkursu plastycznego pod hasłem „Chopin w Gdańsku”. W konkursie wzięli udział uczniowie szkół ogólnokształcących Gdańska, Pruszcza Gdańskiego, Kartuz i Kiełpina. Prace inspirowane były wybranymi utworami F. Chopina. Nadesłano blisko 100 prac.  Nagrodzone prace wystawione będą na sztalugach ustawionych w Sali koncertowej, a nagrodzeni i wyróżnieni uczestnicy konkursu otrzymają podczas festiwalu nagrody. I tak

sztuki wizualne staną się integralną częścią wydarzenia muzycznego.

 

 

Koncert upamiętniający 170. rocznicę śmierci Fryderyka Chopina

28 października, godz. 19.00

Anna Wandtke - skrzypce
Grzegorz Skrobiński – fortepian

Anna Wandtke - absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku (klasa prof. Krystyny Jureckiej) oraz Hochschule Für Musik w Mannheim (klasa prof. Waleriego Gradowa). W 2018 roku uzyskała tytuł doktora habilitowanego w Akademii Muzycznej w Gdańsku, gdzie jako adiunkt prowadzi klasę skrzypiec. Wykłada także w ZPSM im. K. Szymanowskiego
w Warszawie. Jako solistka występowała z wieloma polskimi orkiestrami. Jako kameralistka współpracowała z SWR Rundfunkorchester Kaiserslautern. Była też członkiem Międzynarodowej UBS Verbier Festival Orchestra pod dyrekcją James'a Levine'a oraz międzynarodowej orkiestry kameralnej Maxima Vengerova. Jest laureatką licznych konkursów skrzypcowych oraz kameralnych.

 

Grzegorz Skrobiński – wykładowca Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina
w Warszawie, doktor sztuki. Stypendysta Królowej Belgii w roku 2003. Koncertował m.in.
w Filharmonii Narodowej w Warszawie, Filharmonii im. Artura Rubinsteina w Łodzi, Filharmonii Wrocławskiej, Zamku Królewskim. Znany publiczności Austrii, Belgii, Włoch, Szwajcarii, Niemiec, Japonii oraz Tunezji.

W programie: utwory fortepianowe Fryderyka Chopina oraz utwory na skrzypce i fortepian I.J. Paderewskiego, K. Szymanowskiego i H. Wieniawskiego.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Koncerty 2018

Koncerty 2018

20 i 22 marca, godz. 18:00, Ratusz Staromiejski w Gdańsku 

XIX FESTIWAL MUZYKI KAMERALNEJ

 1. edycja tego wydarzenia obejmuje dwa koncerty, w których wystąpi 64 muzyków:20 marca – występ uczniów szkół muzycznych II stopnia z Gdańska i Gdyni;

  22 marca – koncert studentów Akademii Muzycznej w Gdańsku.

 

26 kwietnia, godz. 19:00, Ratusz Staromiejski w Gdańsku 

Duet fortepianowy: ADAM PIÓRKOWSKI - MIKOŁAJ SIKAŁA

Duet zdobył nagrody w konkursach międzynarodowych, w tym I nagrodę w kategorii „Duet fortepianowy na cztery ręce” oraz I nagrodę w kat. „Duet na dwa fortepiany” w I Międzynarodowym Konkursie Duetów w Bukareszcie w roku 2016. W programie utwory Fryderyka Chopina, Piotra Czajkowskiego, Claude Debussy’ego, Cesara Francka oraz Igora Strawińskiego.

 

5 czerwca, godz. 19:00, Ratusz Staromiejski w Gdańsku 

SZYMON NEHRING - recital fortepianowy

Młody, ale już wielce utytułowany artysta, uważany za jednego z najbardziej utalentowanych polskich pianistów. Jest jedynym Polakiem, który otrzymał pierwszą nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Artura Rubinsteina w Tel Awiwie. W programie utwory Fryderyka Chopina, Karola Szymanowskiego, Claude Debussy’ego oraz Igora Strawińskiego.

 

8 i 9 czerwca, godz. 17:00

 1. POMORSKIE DNI CHOPINOWSKIE w Waplewie Wielkim – edycja letnia

Pałac Rodziny Sierakowskich (miejsce pobytu Fryderyka Chopina w 1827 roku)

8.06 - Recital wokalny: "Mistrz i uczniowie - ze scen świata do Waplewa"

STANISŁAW DANIEL KOTLIŃSKI – śpiew (bas-baryton) oraz wybrani studenci i absolwenci z jego klasy śpiewu w Akademii Muzycznej w Gdańsku.

9.06 – koncert muzyki jazzowej

„Duology”: Muzyka z autorskiej płyty duetu CEZARY PACIOREK – akordeon, PIOTR LEMAŃCZYK – kontrabas.

 

7 lipca, godz. 11-18

ULICE CHOPINA 2018 - Muzyka Chopina na przedprożach gdańskich kamienic

W czternastu recitalach muzyki klasycznej, grając na zmianę na 3 fortepianach ustawionych na ulicach Długi Targ i Mariackiej wystąpią absolwenci i studenci Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w Gdańsku oraz uczniowie szkół muzycznych I i II stopnia z Trójmiasta.

 

20 września, godz. 19:00, Ratusz Staromiejski w Gdańsku

KIRYŁ KEDUK - recital fortepianowy

Urodzony w Grodnie na Białorusi, w rodzinie o polskich korzeniach, zwycięzca kilkunastu międzynarodowych konkursów pianistycznych, m. in.  Konkursu im. Vladimira Horowitza w Kijowie oraz "James Mottram International Piano Competition" w Manchesterze.

 

12-13 października, godz. 17:00
12. POMORSKIE DNI CHOPINOWSKIE w Waplewie Wielkim – edycja jesienna

Pałac Rodziny Sierakowskich (miejsce pobytu Fryderyka Chopina w 1827 roku)
12.10 - Koncert muzyki jazzowej: Mariusz Bogdanowicz Quintet
Koncertowa wersja płyty SYNTONIA zawierającej kompozycje lidera zespołu, Mariusza Bogdanowicza.
13.10 - Koncert fortepianowy: Piotr Pawlak, zdobywca I nagrody na XI Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Darmstadt (2017) oraz Polska Filharmonia Kameralna Sopot pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego.

25 października, godz. 19:00, Ratusz Staromiejski w Gdańsku
DINA YOFFE - recital fortepianowy
Laureatka II nagrody IX Konkursu Chopinowskiego oraz II nagrody Konkursu im. Roberta Schumanna w Zwickau, jurorka XVII Konkursu Chopinowskiego w Warszawie (2015).

4 grudnia, godz. 19:00, Ratusz Staromiejski w Gdańsku
PAWEŁ WAKARECY - recital fortepianowy
Zdobywca wyróżnienia oraz Nagrody Specjalnej dla najlepszego Polaka na XVI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie w roku 2010.

 

Koncerty 2017

11 stycznia, godz. 18:00, Aula Gmachu Głównego Politechniki Gdańskiej
KATARZYNA POPOWA-ZYDROŃ - recital fortepianowy
Kierownik Katedry fortepianu Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, przewodnicząca Jury XVII Konkursu Chopinowskiego w Warszawie (2015). W programie utwory Franciszka Schuberta i Fryderyka Chopina.

21-22 marca, godz. 18:00, Ratusz Staromiejski w Gdańsku
XVIII FESTIWAL MUZYKI KAMERALNEJ
Uczestnikami Festiwalu Muzyki Kameralnej będą:
uczniowie: Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku, Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im. Fryderyka Chopina w Gdańsku Wrzeszczu, Szkoły Muzycznej II st. im. Zygmunta Noskowskiego w Gdyni oraz studenci Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. W 21zespołach kameralnych wystąpi 61 muzyków.

6 kwietnia, godz. 19:00, Ratusz Staromiejski w Gdańsku
WOJCIECH WALECZEK - recital fortepianowy
Laureat międzynarodowych konkursów pianistycznych im. F. Liszta w Parmie (2000) i Wrocławiu (2005). Pianista wykona program złożony z utworów Fryderyka Chopina, Ferenca Liszta, Wojciecha Kilara i Karola Szymanowskiego.

16 maja, godz. 19:00, Ratusz Staromiejski w Gdańsku
MIKOŁAJ WARSZYŃSKI (Kanada)- recital fortepianowy
Pianista urodzony w Gdańsku, mieszkający w Kanadzie, zdobywca złotego medalu na Festival de Musique du Royaume w Quebeku. W programie utwory Fryderyka Chopina i Ferenca Liszta.

11. Pomorskie Dni Chopinowskie w Waplewie Wielkim
Pałac Rodziny Sierakowskich (miejsce pobytu Fryderyka Chopina w 1827 roku)
16 czerwca godz. 17:00
Recital fortepianowy - Katarzyna Popowa-Zydroń
Kierownik Katedry fortepianu Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, przewodnicząca Jury XVII Konkursu Chopinowskiego w Warszawie (2015). W programie utwory Ludwiga van Beethovena, Franciszka Schuberta i Fryderyka Chopina.
17 czerwca godz. 17:00
Kwartet ZAGAN ACOUSTIC
Paweł Zagańczyk – akordeon
Joachim Łuczak – skrzypce
Andrzej Wojciechowski – klarnet
Jarosław Stokowski – kontrabas
Kwartet instrumentalny absolwentów Akademii Muzycznej w Gdańsku od ponad 10 lat występuje na estradach koncertowych w Polsce i Europie. Grupa realizuje pomysły z kręgu muzyki jazzowej, folkowej, tangowej i klezmerskiej.

21 września, godz. 19:00, Ratusz Staromiejski w Gdańsku
EUGENE INDJIČ (USA/Francja)- recital fortepianowy, laureat VIII Konkursu Chopinowskiego w Warszawie (1970), Konkursu Pianistycznego w Leeds (1972) oraz Konkursu im. Artura Rubinsteina w Jerozolimie (1974).

Koncerty 2016

8-9 marca – XVII FESTIWAL MUZYKI KAMERALNEJ
miejsce: Ratusz Staromiejski, godz. 18:00
Uczestnikami Festiwalu Muzyki Kameralnej będą:
uczniowie: Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. F. Nowowiejskiego w Gdańsku, Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im. F. Chopina w Gdańsku Wrzeszczu, Szkoły Muzycznej II st. im. Z. Noskowskiego w Gdyni oraz studenci Akademii Muzycznej w Gdańsku. W koncercie w dniu 9 marca gościnnie wystąpi Orkiestra VITA ACTIVA pod kierunkiem Mirosławy Lipińskiej. Orkiestra działa przy Polskim Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym – Koło w Gdańsku. Udział w koncertach poprzedzony był przesłuchaniami muzyków przez komisje Szkół Muzycznych i Akademii Muzycznej. W 17 zespołach kameralnych wystąpi 58 muzyków.

31 marca, godz. 19:00, Ratusz Staromiejski w Gdańsku
RADOSŁAW KUREK - recital fortepianowy
pedagog Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, nagrodzony m. in. wyróżnieniem The Bridget Doolan Prize za najlepsze wykonanie utworu W. A. Mozarta na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Dublinie (2012) oraz zwycięzca XV Międzynarodowego Konkursu im. Johannesa Brahmsa w austriackim Pörtschach (2008).

19 maja, godz. 19:00, Ratusz Staromiejski w Gdańsku
LUIGI CARROCCIA (Włochy) - recital fortepianowy
półfinalista XVII Konkursu Chopinowskiego w Warszawie (2015).

28 maja, godz. 11-18
„Muzyka Chopina na przedprożach gdańskich kamienic” – IV edycja
Utwory Fryderyka Chopina i kompozytorów polskich XIX i XX wieku
przedproża kamienic:
Galeria Sztuki Glaza Design, ul. Długi Targ 20/21
Art. Jubiler S.K. Jacobson, ul. Mariacka 35
Galeria Wydra, ul. Mariacka 49
W koncertach muzyki klasycznej grając na zmianę na 3 fortepianach ustawionych na ulicy Długi Targ i ulicy Mariackiej wystąpi ok. 40 muzyków naszego regionu. Uczestnikami koncertów będą:
absolwenci i studenci Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w Gdańsku oraz uczniowie
Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. F. Nowowiejskiego w Gdańsku, Zespołu Szkół Muzycznych w Gdańsku Wrzeszczu (Szkoły Muzycznej I st. im. G. Bacewicz oraz Szkoły Muzycznej II st. im. F. Chopina), Szkoły Muzycznej I i II st. im. Zygmunta Noskowskiego w Gdyni, Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im H. Wieniawskiego w Gdańsku Oruni, Sopockiej Szkoły Muzycznej I st. im. Stanisława Moniuszki

10 Pomorskie Dni Chopinowskie w Waplewie Wielkim
Pałac Rodziny Sierakowskich (miejsce pobytu w 1927 roku Fryderyka Chopina)
Współorganizatorzy: Muzeum Narodowe w Gdańsku - oddział Muzeum Tradycji Szlacheckiej w Waplewie Wielkim, Starostwo Powiatowe w Sztumie oraz Gmina Stary Targ
17 czerwca, godz. 17:00 – KONCERT MUZYKI JAZZOWEJ
Gdański Jazz Quartet w składzie: CEZARY PACIOREK – akordeon, MACIEJ SIKAŁA – saksofon tenorowy i sopranowy, PIOTR LEMAŃCZYK – kontrabas, TOMASZ ŁOSOWSKI – perkusja
18 czerwca, godz. 17:00 – KONCERT MUZYKI KLASYCZNEJ
PIOTR RYSZARD PAWLAK – recital fortepianowy
Uczeń Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. w Gdańsku, uczestnik XVII Konkursu Chopinowskiego w Warszawie (2015). Laureat wielu międzynarodowych konkursów pianistycznych.

12 października 2016, godz. 19:00, Ratusz Staromiejski w Gdańsku
Recital wiolonczelowy
MACIEJ KUŁAKOWSKI – wiolonczela (laureat I nagrody na X Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie 2015 r.) oraz MIKOŁAJ SIKAŁA – fortepian

21-22 października 2016, 10. Pomorskie Dni Chopinowskie w Waplewie Wielkim
Pałac Rodziny Sierakowskich (miejsce pobytu Fryderyka Chopina w 1927 r.)
Organizator: Muzeum Narodowe w Gdańsku - oddział Muzeum Tradycji Szlacheckiej w Waplewie Wielkim; współorganizatorzy: Towarzystwo im. Fryderyka Chopina – Koło w Gdańsku, Starostwo Powiatowe w Sztumie, Gmina Stary Targ
21.10.2016, godz. 17:00
Recital fortepianowy w wykonaniu Macieja Gańskiego
21.201.2016, godz. 18:00
Koncert kameralny zespołu TRIO SOPOT
w składzie: MAŁGORZATA SKORUPA – skrzypce, ANNA SAWICKA – wiolonczela, ELŻBIETA ROSIŃSKA – akordeon
22.10.2016, godz. 17:00
Koncert muzyki jazzowej wykona Duo Elégance
w składzie: DAVID FRIEDMAN (wibrafon), PETER WENIGER (saksofon)

17 listopada 2016, godz. 19:00, Ratusz Staromiejski w Gdańsku
Recital fortepianowy
PIOTR NOWAK – uczestnik XVII Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, laureat II nagrody w International Chopin Piano Competition w Hartford (USA, 2014)

27 listopada 2016, godz. 19:00, Ratusz Staromiejski w Gdańsku
Koncert kameralny
Trio fortepianowe w składzie: MARIA SŁAWEK - skrzypce, MARCIN ZDUNIK - wiolonczela, PIOTR RÓŻAŃSKI – fortepian


PARTNER

Koncerty 2015

3-4 marca – XVI FESTIWAL MUZYKI KAMERALNEJ
miejsce: Ratusz Staromiejski, godz. 18:00
Uczestnikami Festiwalu Muzyki Kameralnej będą:
- uczniowie: Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. F. Nowowiejskiego w Gdańsku,
Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im. F. Chopina w Gdańsku Wrzeszczu,
Szkoły Muzycznej II st. im. Z. Noskowskiego w Gdyni
- studenci Akademii Muzycznej w Gdańsku.
Udział w koncercie poprzedzony był przesłuchaniami muzyków przez komisje Szkół Muzycznych i Akademii Muzycznej. W 16 zespołach kameralnych wystąpi 50 muzyków.

Cykl koncertów muzyki klasycznej "Młodzi Chopiniści i ich Mistrzowie" - X edycja
26 marca, godz. 19:00, Ratusz Staromiejski w Gdańsku
MICHAŁ MOSSAKOWSKI - recital fortepianowy
Student IV roku Akademii Muzycznej w Gdańsku, laureat "Estrady Młodych" oraz nagrody specjalnej im. Jerzego Waldorffa na 48. Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku (2014)

28 kwietnia, godz. 19:00, Ratusz Staromiejski w Gdańsku
NATALIA DOPWELL (Trinidad/ USA) - sopran koloraturowy
DOMINIKA GLAPIAK (fortepian)
W pierwszej części koncertu usłyszymy recital fortepianowy w wykonaniu Dominiki Glapiak, laureatki Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku (2009). W części drugiej recital wokalny wykona Natalia Dopwell – laureatka II nagrody Concurso y Festival de Canto Lirico w Trujillo (Peru, 2012) oraz III nagrody na Accadia Competition w Carnegie Hall w Nowym Jorku.
Śpiewaczce na fortepianie towarzyszyć będzie Dominika Glapiak.

22 maja, godz. 19:00, Ratusz Staromiejski w Gdańsku
ILYA RASHKOVSKIY (Rosja/Francja) – recital fortepianowy
Pianista jest laureatem I nagrody 8. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Hamamatsu (2012, Japonia), II nagrody na konkursie Vianna da Motta w Lizbonie (2010), IV nagrody na konkursie Queen Elisabeth w Brukseli (2007), pierwszych nagród na konkursach w Jaén (Hiszpania, 2005) i Hong Kongu (2005) oraz II nagrody na konkursie Long-Thibaud (Paryż, 2001).

24 września, godz. 19:00, Ratusz Staromiejski w Gdańsku
PAWEŁ RYDEL – recital fortepianowy
- pedagog Akademii Muzycznej w Gdańsku, laureat najwyższych nagród pianistycznych i kameralnych konkursów muzycznych.

26 listopada, godz. 19:00, Ratusz Staromiejski w Gdańsku
DAROCH TRIO – rodzinne Trio w składzie:
MARIA DAROCH – fortepian
ANNA DAROCH - skrzypce
TOMASZ DAROCH – wiolonczela
- jeden z najlepszych polskich zespołów kameralnych. Od wielu lat zespół z powodzeniem koncertuje na europejskich scenach.

9 Pomorskie Dni Chopinowskie w Waplewie Wielkim
Pałac Rodziny Sierakowskich
(miejsce pobytu w 1827 roku Fryderyka Chopina)
19 czerwca, godz. 17:00 – KONCERT MUZYKI KLASYCZNEJ
Uczestnikami koncertu będą uczniowie:
Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. I.J. Paderewskiego w Malborku,
Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. w Elblągu,
Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. F. Nowowiejskiego w Gdańsku.
W koncercie weźmie udział 23 muzyków.

25 września, godz. 17:00 – KONCERT MUZYKI JAZZOWEJ
Wystąpi zespół NAHORNY TRIO w składzie:
WŁODZIMIERZ NAHORNY – fortepian
MARIUSZ BOGDANOWICZ – kontrabas
PIOTR BISKUPSKI – perkusja

26 września, godz. 17:00 - KONCERT MUZYKI KLASYCZNEJ
BOGDAN CZAPIEWSKI - fortepian
ELBLĄSKA ORKIESTRA KAMERALNA

W programie:
Grażyna Bacewicz - Koncert na orkiestrę smyczkową
Fryderyk Chopin - Etiuda C-dur
Fryderyk Chopin - Preludium e-moll
Fryderyk Chopin - I Koncert fortepianowy e-moll
Wojciech Kilar – Orawa


PARTNER


Archiwum

Koncerty 2014

Koncerty 2014

25 i 26 lutego – XV FESTIWAL MUZYKI KAMERALNEJ
miejsce: Ratusz Staromiejski, godz. 18:00
Uczestnikami Festiwalu Muzyki Kameralnej będą:
- uczniowie: Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. F. Nowowiejskiego w Gdańsku,
Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im. F. Chopina w Gdańsku Wrzeszczu,
Szkoły Muzycznej II st. im. Z. Noskowskiego w Gdyni
- studenci Akademii Muzycznej w Gdańsku.
Udział w koncercie poprzedzony był przesłuchaniami muzyków przez komisje Szkół Muzycznych i Akademii Muzycznej. W 18 zespołach kameralnych wystąpi 52 muzyków.

26 marca, godz. 19:00, Ratusz Staromiejski w Gdańsku
ADAM PIÓRKOWSKI - recital fortepianowy
student Akademii Muzycznej w Gdańsku, jedyny polski finalista i laureat II nagrody
na Międzynarodowym Bałtyckim Konkursie Pianistycznym w Gdańsku (2013).
MECENAT: Miasto Gdańsk, Samorząd Województwa Pomorskiego
Partner: Grupa LOTOS S.A.

25 kwietnia godz. 19:00, Ratusz Staromiejski w Gdańsku
ROMAN JABŁOŃSKI - recital wiolonczelowy
Gdańszczanin, jeden z najlepszych wiolonczelistów na świecie. Ukończył Konserwatorium
im. P. Czajkowskiego w Moskwie, a potem Uniwersytet Muzyczny w Yale (USA). Koncertował
w największych salach świata, w tym w Carnegie Hall w Nowym Jorku.
Przy fortepianie prof. KRYSTYNA BORUCIŃSKA – pedagog Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.
MECENAT: Miasto Gdańsk, Samorząd Województwa Pomorskiego
Partner: Grupa LOTOS S.A.

22 maja godz. 19:00, Ratusz Staromiejski w Gdańsku
FRANÇOIS DUMONT (Francja) – recital fortepianowy
laureat V nagrody XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina
w Warszawie (2010).
MECENAT: Miasto Gdańsk, Samorząd Województwa Pomorskiego
Partner: Grupa LOTOS S.A.

VIII Pomorskie Dni Chopinowskie w Waplewie Wielkim
Pałac Rodziny Sierakowskich
(miejsce pobytu w 1927 roku Fryderyka Chopina)
20 czerwca, godz. 17:00 – KONCERT MUZYKI KLASYCZNEJ
Recital chopinowski w wykonaniu
ALEKSANDRY MOZGIEL - fortepian
Koncert e-moll op. 11 F. Chopina
w wykonaniu ALEKSANDRY MOZGIEL – fortepian
z towarzyszeniem kwartetu smyczkowego w składzie:
KATARZYNA JANUSZAJTIS-MIELCZAREK - I skrzypce
ANNA CZARNY - II skrzypce
MARIA KOWALKOWSKA-URBAŃSKA - altówka
AGNIESZKA KASZUBA - wiolonczela

21 czerwca, godz. 17:00 KONCERT MUZYKI JAZZOWEJ
„SIMPLE WORDS” zespołu DOMINIK BUKOWSKI GROUP
w składzie:
DOMINIK BUKOWSKI - wibrafon
PIOTR MANIA - fortepian
PIOTR LEMAŃCZYK - kontrabas
PRZEMYSŁAW JAROSZ – perkusja
Współorganizatorzy:
Muzeum Narodowe w Gdańsku - oddział Muzeum Tradycji Szlacheckiej w Waplewie Wielkim, Powiat Sztum oraz Gmina Stary Targ
MECENAT: Samorząd Województwa Pomorskiego
Partner: Grupa LOTOS S.A.

25 lipca, godz. 12-19, impreza plenerowa na ulicach gdańskiej starówki
Muzyka Chopina na przedprożach gdańskich kamienic - Edycja Trzecia
Gdańskie Koło TiFC we współpracy z Regionalnym Centrum Wolontariatu w Gdańsku już po raz trzeci organizują cykl koncertów muzyki klasycznej na ulicach Głównego Miasta. Pomysł ustawienia fortepianów na przedprożach ulicy Mariackiej i na Długim Targu zrealizowano po raz pierwszy w jubileuszowym roku 2010, gdy obchodziliśmy 200-lecie urodzin Fryderyka Chopina.
Podczas tegorocznego wydarzenia usłyszymy pianistów, kameralistów i wokalistów, a w ich wykonaniu utwory Fryderyka Chopina oraz polskich kompozytorów XIX i XX wieku. Wykonawcami będą uczniowie szkół muzycznych Gdańska oraz studenci i absolwenci Akademii Muzycznej w Gdańsku. Podczas koncertów na trzech przedprożach wystąpi 30 muzyków, którzy oprócz muzyki Fryderyka Chopina wykonają m.in. utwory Karola Szymanowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Henryka Wieniawskiego, Stanisława Moniuszki oraz polskich kompozytorów współczesnych.
UZUPEŁNIENIE: Trzecia edycja cyklu koncertów „Muzyka Chopina na przedprożach gdańskich kamienic” odbyła się z powodzeniem 25 lipca 2014 i spotkała się z niezwykle ciepłym przyjęciem słuchaczy. Zapis filmowy bezpośredniej transmisji z imprezy można obejrzeć na www.popler.tv/live/chopin, a relację fotograficzną na internetowym profilu gdańskiego Koła TiFC pod adresem: facebook.com/ChopinGdansk
MECENAT: Miasto Gdańsk
Partner: Grupa LOTOS S.A.

12 października, godz. 19:00, Ratusz Staromiejski w Gdańsku
KIRYŁ KEDUK (Białoruś) – recital fortepianowy
białoruski pianista polskiego pochodzenia urodzony w Grodnie. Studiował w Gdańsku, Warszawie i w Manchesterze. Jest zwycięzcą ponad 15 międzynarodowych konkursów pianistycznych, m.in. tak prestiżowych jak Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Vladimira Horowitza w Kijowie czy "James Mottram International Piano Competition" w Manchesterze.
MECENAT: Miasto Gdańsk, Samorząd Województwa Pomorskiego
Partner: Grupa LOTOS S.A.

11 grudnia, godz. 19:00, Ratusz Staromiejski w Gdańsku
WALDEMAR WOJTAL – recital fortepianowy
Kierownik Katedry Fortepianu Akademii Muzycznej w Gdańsku.
MECENAT: Miasto Gdańsk, Samorząd Województwa Pomorskiego
Partner: Grupa LOTOS S.A.


Instytucje wspierające finansowo projekt:


 

Koncerty 2013

Koncerty 2013

4 i 5 marca – XIV Festiwal Muzyki Kameralnej
miejsce: Ratusz Staromiejski, godz. 18:00
Uczestnikami Festiwalu Muzyki Kameralnej będą:
- uczniowie: Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. F. Nowowiejskiego w Gdańsku,
Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im. F. Chopina w Gdańsku Wrzeszczu,
Szkoły Muzycznej II st. im. Z. Noskowskiego w Gdyni
- studenci Akademii Muzycznej w Gdańsku.
Udział w koncercie poprzedzony był przesłuchaniami muzyków przez komisje Szkół Muzycznych i Akademii Muzycznej. W 18 zespołach kameralnych wystąpi 56 muzyków.
MECENAT: Miasto Gdańsk, www.trojmiasto.pl
SPONSOR: Grupa LOTOS S.A.

4 kwietnia, godz. 19:00, Ratusz Staromiejski w Gdańsku
recital fortepianowy Piotra Pawlaka
i recital wiolonczelowy Macieja Kułakowskiego, przy fortepianie prof. Anna Prabucka-Firlej
koncert przedstawicieli młodej trójmiejskiej generacji muzyków, którzy mimo młodego wieku zwyciężali już na konkursach w Poznaniu, Dreznie, Oldenburgu, Calagary, Szafarni i Budapeszcie.
MECENAT: Miasto Gdańsk, Samorząd Województwa Pomorskiego, www.trojmiasto.pl
SPONSOR: Grupa LOTOS S.A.

23 maja, godz. 19:00, Ratusz Staromiejski w Gdańsku
Eugena Indjic (USA/Francja) - recital fortepianowy
laureat Konkursów Pianistycznych: Chopinowskiego w Warszawie, im. A. Rubinsteina w Jerozolimie i konkursu w Leeds. Artysta koncertował w prawie wszystkich państwach Europy, w Ameryce Północnej i Środkowej, Afryce oraz krajach Bliskiego i Dalekiego Wschodu.
MECENAT: Miasto Gdańsk, Samorząd Województwa Pomorskiego, www.trojmiasto.pl
SPONSOR: Grupa LOTOS S.A.

VII Pomorskie Dni Chopinowskie w Waplewie Wielkim
Pałac Rodziny Sierakowskich
(miejsce pobytu w 1927 roku Fryderyka Chopina)
14 czerwca, godz. 17:00 – koncert muzyki klasycznej
Tomasz Jocz – chopinowski recital fortepianowy
oraz koncert kameralny Tria fortepianowego w składzie:
Grzegorz Wieczorek – klarnet, Tomasz Pozorski – altówka, Tomasz Jocz – fortepian,
15 czerwca, godz. 17:00 – koncert muzyki jazzowej
„Leszek Kułakowski Classic Trio” w składzie:
Leszek Kułakowski – fortepian
Piotr Kułakowski – kontrabas
Jacek Pelc – perkusja
wykona koncert pt. „Leszk Kułakowski Jazzy Chopin” – jazzowe transkrypcje Leszka Kułakowskiego miniatur Fryderyka Chopina.
Współorganizatorzy:
Muzeum Narodowe w Gdańsku - oddział Muzeum Tradycji Szlacheckiej w Waplewie Wielkim, Powiat Sztum oraz Gmina Stary Targ
MECENAT: Samorząd Województwa Pomorskiego
SPONSOR: Grupa LOTOS S.A.

9 października, godz. 19:00, Ratusz Staromiejski w Gdańsku
Jakub Graba-Zaremba - recital altówkowy
laureat międzynarodowych konkursów w Polsce i Niemczech; koncertmistrz grupy altówek w powołanej przez Krystiana Zimermana Polish Festival Orchestra.
przy fortepianie Mischa Kozłowski
MECENAT: Miasto Gdańsk, Samorząd Województwa Pomorskiego, www.trojmiasto.pl
SPONSOR: Grupa LOTOS S.A.

VII Pomorskie Dni Chopinowskie w Waplewie Wielkim
Pałac Rodziny Sierakowskich
(miejsce pobytu w 1927 roku Fryderyka Chopina)
11 października, godz. 17:00 – koncert muzyki klasycznej
Radosław Kurek - recital fortepianowy
laureat I nagrody na Międzynarodowym Konkursie im. J. Brahmsa w Pörtschach (Austria, 2008) i laureat The Bridget Doolan Prize na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Dublinie (2012).
12 października – koncert muzyki jazzowej
Duet: Bogdan Hołownia – fortepian i Maciej Sikała – saksofon
bardzo utytułowani, czołowi polscy muzycy jazzowi, którzy koncertują z największymi gwiazdami światowego jazzu wykonają koncert w części inspirowany muzyką F. Chopina.
Współorganizatorzy:
Muzeum Narodowe w Gdańsku - oddział Muzeum Tradycji Szlacheckiej w Waplewie Wielkim, Powiat Sztum oraz Gmina Stary Targ
MECENAT: Samorząd Województwa Pomorskiego
SPONSOR: Grupa LOTOS S.A.

24 października, godz. 19:00, Ratusz Staromiejski w Gdańsku
Piotr Paleczny- recital fortepianowy
laureat III nagrody Konkursu Chopinowskiego w Warszawie (1970), od 1985 do 2010 juror Konkursu im. Fryderyka Chopina w Warszawie, a od 1993 Dyrektor Artystyczny Festiwalu im. Fryderyka Chopina w Dusznikach-Zdroju.
MECENAT: Miasto Gdańsk, Samorząd Województwa Pomorskiego, www.trojmiasto.pl
SPONSOR: Grupa LOTOS S.A.

28 listopada, godz. 19:00, Ratusz Staromiejski w Gdańsku
Agata Szymczewska - recital skrzypcowy
Laureatka I nagrody i Złotego Medalu oraz Nagrody Publiczności TVP Kultura
na XIII Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu (2006). Jest też laureatką nagrody „London Music Masters 2009”.
Skrzypaczce na fortepianie towarzyszyć będzie gdański pianista Sławomir Wilk.
MECENAT: Miasto Gdańsk, Samorząd Województwa Pomorskiego, www.trojmiasto.pl
SPONSOR: Grupa LOTOS S.A.

11 grudnia, godz. 19:00, Ratusz Staromiejski w Gdańsku
koncert kameralny z muzyką F. Schuberta
Katarzyna Popowa–Zydroń – fortepian, kierownik artystyczny
Ewa Pobłocka – fortepian
Małgorzata Kuziemska – wiolonczela
Ewa Leszczyńska – sopran
Maria Sławek - skrzypce
MECENAT: Miasto Gdańsk, Samorząd Województwa Pomorskiego, www.trojmiasto.pl
SPONSOR: Grupa LOTOS S.A.


Instytucje wspierające finansowo projekt:


 

Koncerty 2012

Koncerty 2012

27 i 28 lutego - XIII Festiwal Muzyki Kameralnej
miejsce: Ratusz Staromiejski, godz. 18:00
Uczestnikami Festiwalu Muzyki Kameralnej będą:
- uczniowie klas licealnych Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. F. Nowowiejskiego w Gdańsku, Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im. F. Chopina w Gdańsku Wrzeszczu, Szkoły Muzycznej II st. im. Z. Noskowskiego w Gdyni
- studenci Akademii Muzycznej w Gdańsku.
Udział w koncercie poprzedzony będzie przesłuchaniami muzyków przez komisje Szkół Muzycznych i Akademii Muzycznej. W 17 zespołach kameralnych wystąpi 56 muzyków.

28 marca, godz. 19:00, Ratusz Staromiejski w Gdańsku
recital fortepianowy Julii Heleny (Belgia) -
pianistki polskiego pochodzenia kształcącej się w Belgii, Holandii i Niemczech.
Koncert organizowany jest wspólnie z Fundacją SILVA RERUM.

23 maja, godz. 19:00, Ratusz Staromiejski w Gdańsku
recital fortepianowy prof. zw. Bogdana Czapiewskiego
laureata Konkursów Pianistycznych w Bolzano im. Ferruccio Busoniego, w Lizbonie im. José Vianna da Motta
oraz w Montrealu. Artysta występował m.in. w Wielkiej Sali Filharmonii w St. Petersburgu, Palais des Beaux Arts
w Brukseli, Tonhalle w Zurichu, Salle Gaveau w Paryżu, Tivolis Koncertsal w Kopenhadze.
MECENAT: Miasto Gdańsk, www.trojmiasto.pl

27 maja i 9 czerwca, godz. 11-18,
przedproża kamienic:
Galeria Sztuki Glaza Design, ul. Długi Targ 20/21
Art. Jubiler S.K. Jacobson, ul. Mariacka 35
Galeria Wydra, ul. Mariacka 49
„Muzyka Chopina na przedprożach gdańskich kamienic" - Edycja Druga.
Utwory Fryderyka Chopina i kompozytorów polskich XIX i XX wieku
W koncertach muzyki klasycznej grając na zmianę na 3 fortepianach ustawionych na ulicy Długi Targ i ulicy Mariackiej wystąpi ponad 100 muzyków naszego regionu. Uczestnikami koncertów będą:
absolwenci i studenci Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w Gdańsku
uczniowie:
Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. F. Nowowiejskiego w Gdańsku
Zespołu Szkół Muzycznych w Gdańsku Wrzeszczu
- Szkoły Muzycznej I st. im. G. Bacewicz
- Szkoły Muzycznej II st. im. F. Chopina
Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im H. Wieniawskiego w Gdańsku Oruni
Gdańskiej Społecznej Szkoły Muzycznej I st. i Szkoły Umuzykalniającej na Osiedlu Morena
Sopockiej Szkoły Muzycznej I st. im. Stanisława Moniuszki
Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Fryderyka Chopina w Wejherowie
MECENAT: Miasto Gdańsk, Samorząd Województwa Pomorskiego, www.trojmiasto.pl
SPONSOR: Grupa LOTOS S.A.

16 czerwca, godz. 17:00 - Pałac Sierakowskich w Waplewie Wielkim
(miejsce pobytu w 1927 roku Fryderyka Chopina)
VI Pomorskie Dni Chopinowskie
Współorganizatorzy:
Muzeum Narodowe w Gdańsku - oddział Muzeum Tradycji Szlacheckiej w Waplewie Wielkim
oraz Gmina Stary Targ
Koncert wokalistki jazzowej Krystyny Stańko.
Artystce towarzyszyć będą muzycy:
Dominik Bukowski- vibrafon , xylosynth
Piotr Lemańczyk - kontrabas
Cezary Konrad - perkusja
Marcin Gawdzis - trąbka
Ireneusz Wojtczak - klarnet basowy, flet, saksofon
Sponsor: Grupa LOTOS S.A.

27 września, godz. 19:00 - Ratusz Staromiejski w Gdańsku
recital fortepianowy Mirosłava Kultysheva (Rosja)
zdobywcy srebrnego medalu na XIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. P. Czajkowskiego w Moskwie (2007) oraz wyróżnienia na XVI Międzynarodowym Konkursie im. F. Chopina w Warszawie (2010);
MECENAT: Miasto Gdańsk, www.trojmiasto.pl
SPONSOR: Grupa LOTOS S.A.

12 października, godz. 17:00 - Pałac Sierakowskich w Waplewie Wielkim
(miejsce pobytu w 1927 roku Fryderyka Chopina)
VI Pomorskie Dni Chopinowskie
Współorganizatorzy:
Muzeum Narodowe w Gdańsku - oddział Muzeum Tradycji Szlacheckiej w Waplewie Wielkim
oraz Gmina Stary Targ
koncert kameralny pedagogów Akademii Muzycznej w Gdańsku
Wystąpi Trio w składzie:
ad. dr Paweł Kukliński - skrzypce
prof. zw. Krzysztof Sperski - wiolonczela
prof. zw. Anna Prabucka-Firlej - fortepian
Sponsor: Grupa LOTOS S.A.

21 października, godz. 19:00 - Ratusz Staromiejski w Gdańsku
duet laureatów najważniejszych polskich konkursów muzycznych
Dina Yoffe - fortepian - laureatka II nagrody IX Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego
im. Fryderyka Chopina w Warszawie
Michaelem Vaimanem - skrzypce - laureatem II nagrody VII Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego
im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu.
MECENAT: Miasto Gdańsk, www.trojmiasto.pl
SPONSOR: Grupa LOTOS S.A.

15 listopada, godz. 19:00 – Ratusz Staromiejski w Gdańsku
recital skrzypcowy Magdaleny Langman
zwyciężczyni Międzynarodowego Konkursu IBLA Grand Prize 2011 we Włoszech,
artystki, która zadebiutuje w 2012 roku koncertem w Carnegie Hall w Nowym Jorku.
Przy fortepianie – doc. Elżbieta Neumann
MECENAT: Miasto Gdańsk, www.trojmiasto.pl

5 grudnia, godz. 19:00 – Ratusz Staromiejski w Gdańsku
recital wokalny prof. AM Bożeny Harasimowicz - sopran
laureatki Międzynarodowych Konkursów Wokalnych w Karlowych Varach, w Lipsku i Monachium.
Przy fortepianie – prof. Krystyna Pyszkowska.
MECENAT: Miasto Gdańsk, www.trojmiasto.pl


Instytucje wspierające finansowo projekt:


 

Koncerty 2011

Koncerty w Gdańsku 2011

23 i 24 lutego - XII Festiwal Muzyki Kameralnej
miejsce: Ratusz Staromiejski, godz. 18:00
Uczestnikami Festiwalu Muzyki Kameralnej będą:
- uczniowie klas licealnych Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. F. Nowowiejskiego w Gdańsku, Państwowej Szkołę Muzyczną II st. im. Fryderyka Chopina w Gdańsku Wrzeszczu, Szkoły Muzycznej II st. w Gdyni,
- studenci Akademii Muzycznej w Gdańsku.
Udział w koncercie poprzedzony będzie przesłuchaniami muzyków przez komisje Szkół Muzycznych i Akademii Muzycznej, i wyborem najlepszych zespołów.
W 19 zespołach kameralnych wystąpi 53 muzyków.

15 października - Koncert Muzyki Współczesnej
miejsce: Muzeum Tradycji Szlacheckiej w Waplewie Wielkim, godz. 17:00
recital fortepianowy Małgorzaty Walentynowicz - laureatki I nagrody Międzynarodowego Konkursu Interpretacji Muzyki Współczesnej "Gaudeamus"
w Amsterdamie (2009) oraz I nagrody w konkursie “The Yvar Mikhashoff Trust for New Music” Buffalo, New York (2010, USA).
koncert kameralny "NOWO Trio"
w składzie:
Paweł Zagańczyk - akordeon
Ignacy Jan Wiśniewski - fortepian
Jarosław Drozd - instrumenty perkusyjne
"Nowo Trio" to zespół wykonujący muzykę polskich kompozytorów współczesnych.
Koncerty cyklu „Młodzi Chopiniści i ich Mistrzowie”
W ramach cyklu odbędzie się 6 koncertów muzyki klasycznej. Będą one miały miejsce w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku.

30 marca, godz. 19.00
recital wokalny Pauliny Martini,
absolwentki Akademii Muzycznej w Gdańsku i Akademii Młodych Śpiewaków w Teatrze Maryjskim w Sankt Petersburgu.
przy fortepianie Anatoly Kuznetsov (Rosja)

2 czerwca, godz. 19.00
KONCERT TEGOROCZNYCH DYPLOMANTÓW SZKÓŁ II st.
recital fortepianowy Michała Mossakowskiego
recital skrzypcowy Joanny Aksnowicz, przy fortepianie – Alicja Wieczorek
SPONSOR: MBF Sp. z o.o. „BELBAL”

15 września, godz. 19.00
recital fortepianowy Pawła Wakarecego -
nagrodzonego wyróżnieniem najlepszego polskiego pianistę ostatniego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie (2010)
MECENAT: Miasto Gdańsk, Gdańsk – Europejska Stolica Kultury, Outdoor, www.trojmiasto.pl, www.wrotapomorza.pl/
SPONSOR: Grupa LOTOS S.A.

12 października, godz. 19.00
recital fortepianowy Diny Yoffe (Niemcy/Izrael) -
laureatki II nagrody Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (1975)
MECENAT: Miasto Gdańsk, Gdańsk – Europejska Stolica Kultury, Outdoor, www.trojmiasto.pl, www.wrotapomorza.pl/
SPONSOR: Grupa LOTOS S.A.

17 listopada, godz. 19.00
recital fortepianowy Wojciecha Waleczka -
laureata I nagrody IV Międzynarodowego Konkursu im. F. Liszta we Wrocławiu i III nagrody VII Konkursu im. F. Liszta w Parmie
MECENAT: Miasto Gdańsk, Gdańsk – Europejska Stolica Kultury, Outdoor, www.trojmiasto.pl, www.wrotapomorza.pl/

8 grudnia, godz. 19.00
recital fortepianowy Dominiki Glapiak -
absolwentki Akademii Muzycznej w Gdańsku, laureatki II nagrody w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Wiedniu oraz laureatkę Estrady Młodych 43. Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku (wrzesień 2009).
Część koncertu pianistka wykona ze skrzypkiem Antonem Govorunem, studentem klasy skrzypiec prof. Michaela Vaimana na studiach podyplomowych w Ahen (Niemcy).
MECENAT: Miasto Gdańsk, Gdańsk – Europejska Stolica Kultury, Outdoor, www.trojmiasto.pl, www.wrotapomorza.pl/

V Pomorskie Dni Chopinowskie w Waplewie Wielkim
Już po raz piąty Gdańskie Koło Towarzystwa im. Fryderyka Chopina wraz
z Muzeum Tradycji Szlachty Polskiej w Waplewie Wielkim oraz Gminą Stary Targ będzie organizatorem koncertów w Pałacu Sierakowskich
w Waplewie Wielkim (woj. pomorskie), miejscu pobytu w 1927 roku Fryderyka Chopina.
Sponsorem imprezy jest Grupa LOTOS S.A.

17 czerwca - KONCERT MUZYKI JAZZOWEJ
godz. 17.00
Trio jazzowe w składzie:
Ignacy Wiśniewski – fortepian, lider zespołu
Kamil Pełka – kontrabas
Roman Ślefarski – perkusja
Liderem zespołu jest tegoroczny absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku na kierunku Jazz i Muzyka Rozrywkowa. Trio uzupełniają perkusista wywodzący się z warszawskiego kręgu jazzowego oraz młody obiecujący kontrabasista z Wrocławia.
godz. 17.30
Utwory nawiązujące do twórczości Fryderyka Chopina z autorskiego projektu „Fantazja Polska” oraz inne własne kompozycje jazzowe wykona
WŁODZIMIERZ NAHORNY – fortepian
WŁODZIMIERZ NAHORNY – jeden z najbardziej wszechstronnych polskich muzyków jazzowych w Polsce. Tegoroczny zdobywca „Złotego Fryderyka 2011” za całokształt osiągnięć artystycznych. Wykładowca fortepianu jazzowego na Akademii Muzycznej w Gdańsku.
18 czerwca godz. 17.00
KONCERT MUZYKI KLASYCZNEJ
Utwory solowe i kameralne wykonają uczniowie Ogólnokształcącej
Szkoły I i II st. w Gdańsku:
Karolina Gutowska - skrzypce
Maciej Kułakowski - wiolonczela
Adrianna Paliwoda – fortepian
Trio fortepianowe Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st.
im. F. Nowowiejskiego pracuje pod kierunkiem prof. Anny Prabuckiej-Firlej. Zespół jest Laureatem I nagród IX Makroregionalnych Spotkań Zespołów Kameralnych w Gdańsku (2009), VI Sochaczewskich Spotkań Kameralnych (2010) oraz III Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej w Oleśnicy (2010).

14 października, godz. 17.00
recital fortepianowy Diny Yoffe (Niemcy/Izrael) -
laureatki II nagrody Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego
im. Fryderyka Chopina w Warszawie (1975)

15 października, godz. 17.00
KONCERT MUZYKI WSPÓŁCZESNEJ
Wykonawcami koncertu będą absolwenci Akademii Muzycznej w Gdańsku
Sponsorem imprezy jest Grupa LOTOS S.A.
Współorganizatorzy: Muzeum Narodowe w Gdańsku, Muzeum Tradycji Szlacheckiej w Waplewie Wielkim, Powiat Sztum, Gmina Stary Targ.

Koncerty 2010

Koncerty w Gdańsku 2010

3 WRZEŚNIA - Pałac Sierakowskich w Waplewie Wielkim, godz. 17.00
Recital fortepianowy w wykonaniu Magdaleny Broks, pianistki i klawesynistki polskiej, absolwentki Akademii Muzycznej w Gdańsku i Staatliche Hochschule fur Musik w Karlsruhe. W jej wykonaniu usłyszymy utwory Fryderyka Chopina: mazurki, walce, nokturn, Berceuse, Barkarolę i Polonez Fantazję.
MECENAT: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
WSPÓŁORGANIZATORZY: Muzeum Tradycji Szlacheckich w Waplewie Wielkim - oddział Muzeum Narodowego w Gdańsku, Gmina Stary Targ.

9 WRZEŚNIA - Ratusz Staromiejski, Gdańsk, godz. 19.00
W ramach cyklu Młodzi Chopiniści i ich Mistrzowie, w Gdańskim Ratuszu Staromiejskim wystąpi pochodzący z Syrii Fares Marek Basmadji, jeden z siedmiu polskich pianistów, którzy po międzynarodowych eliminacjach zakwalifikowali się do udziału w XVI Międzynarodowym Konkursie im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 2010 roku. W programie koncertu bogaty wybór utworów Fryderyka Chopina: mazurki, polonezy, preludia, walc i scherzo, a także Barkarola i słynna Fantazja f-moll.
MECENAT: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałek Województwa Pomorskiego, Miasto Gdańsk, Gdańsk – Europejska Stolica Kultury, Outdoor, www.trojmiasto.pl, www.wrotapomorza.pl/

11 WRZEŚNIA - Ulica Mariacka, przedproże Galerii Wydra, godz. 20.00
Recital chopinowski w wykonaniu Stanisława Deji.
MECENAT: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

23 WRZEŚNIA - Ratusz Staromiejski, Gdańsk, godz. 19.00
Koncert kameralny, w którym wystąpią:
Duet: Georgij Łomakow (Ukraina) – wiolonczela, Radosław Kurek – fortepian
Duet: Robert Kowalski – skrzypce, Radosław Kurek – fortepian
Trio: Robert Kowalski – skrzypce, Georgij Łomakow – wiolonczela, Radosław Kurek – fortepian.
Artyści wykonają Sonatę na wiolonczelę i fortepian g-moll op. 65 Fryderyka Chopina, Sonatę na skrzypce i fortepian G-dur op. 78 Johannesa Brahmsa oraz również Johannesa Brahmsa Trio H-dur op. 8.
MECENAT: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałek Województwa Pomorskiego, Miasto Gdańsk, Gdańsk – Europejska Stolica Kultury, Outdoor, www.trojmiasto.pl, www.wrotapomorza.pl/
SPONSOR: Grupa LOTOS S.A.