Letnie Koncerty w Brochowie

 

LETNIE RECITALE CHOPINOWSKIE w Bazylice św. Jana Chrzciciela w Brochowie

Organizator: Towarzystwo im. Fryderyka Chopina
Termin: lipiec – sierpień
Miejsce: Brochów, Bazylika św. Jana Chrzciciela
Opis: Bazylika św. Jana Chrzciciela w Brochowie to miejsce, gdzie 23 kwietnia 1810 roku ochrzczony został Fryderyk Chopin. Tu właśnie, w przepięknie odrestaurowanej świątyni Towarzystwo organizuje letnie koncerty. Odbywają się one w każdą niedzielę lipca i sierpnia o godz. 13.15, po głównej mszy św. Z recitalami chopinowskimi występują znakomici polscy pianiści.



W roku 2022 Letnie koncerty Chopinowskie

w Bazylice św. Jana Chrzciciela w Brochowie

dofinansowano ze środków

Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego,

w ramach programu „Muzyka” realizowanego przez

Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.



    

W latach 2019-2021

Letnie koncerty chopinowskie

w Bazylice św. Jana Chrzciciela w Brochowie

dofinansowano ze środków

Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

w ramach programu „Muzyka” realizowanego przez

Instytut Muzyki i Tańca



Letnie koncerty współfinansowano ze środków Gminy Brochów

LETNIE KONCERTY CHOPINOWSKIE – 2021


29 sierpnia

RINKO KOBAYASHI

/fortepian/


Program:

Johann Sebastian Bach
/1685-1750/

transkr. Myra Hess
/1890-1965/
Chorał z kantaty 147 „Jezu, radość z pragnienia człowieka”

Siergiej Rachmaninow
/1873-1943/

Preludium D-dur op. 23 nr 4

Franz Liszt
/1811-1866/

Liebestraume

Kozaburo Hirai
/1910-2002/

Fantazja „Sakura-Sakura”

Fryderyk Chopin
/1810-1849/

Nokturn b-moll op. 9 nr 1
Etiuda Es-dur op. 10 nr 3

4 Mazurki:
C-dur op. 33 nr 3
f-moll op. 68 nr 4
a-moll op. 66 nr 2
F-dur op. 68 nr 3

Scherzo cis-moll op. 39


Rinko Kobayashi

Swój pierwszy sukces pianistka odniosła wygrywając konkurs laureatów NHK-Mainichi Music Competitions w roku 1973. W roku 1980 na Konkursie Chopinowskim otrzymała dyplom i nagrodę specjalną. Od tej pory rozpoczęła się jej międzynarodowa kariera.

          Artystka dawała recitale i grała z orkiestrami w wielu krajach świata, m.in. w Weil Hall w Carnegie Hall w Nowym Jorku, gdzie słuchacze zgotowali jej owację na stojąco i w Wigmore Hall w Londynie.  Wystąpiła też podczas oficjalnej wizyty Królowej Danii Małgorzaty II w Polsce, a także brała udział w cyklu koncertów mistrzowskich w Wiedniu. Od 1987 roku przez wiele lat była solistką Orkiestry kameralnej Polskiego Radia i Telewizji. Rinko Kobayashi występuje z koncertami na świecie i na wielu międzynarodowych festiwalach muzycznych.

 W 1988 roku artystka została odznaczona przez Ministra Kultury i Sztuki medalem ”Za Zasługi dla Kultury Polskiej”, m.in. za jej wkład w popularyzację muzyki Chopina na świecie.

 Dokonała też licznych nagrań płytowych oraz radiowych i telewizyjnych. W 1999 roku, jako pierwsza w Polsce, za nagrania muzyki poważnej fortepianowej dostała „Złotą Płytę” za CD „Chopin Forever”. W 2000 roku, także jako pierwsza w Polsce, za CD na fortepian solo otrzymała „Platynową Płytę”. Jej płyta z nagraniami utworów Romana Maciejewskiego została nominowana do nagrody „Fryderyk”. 

 W 2002 roku Rinko Kobayashi otrzymała Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi Rzeczpospolitej Polskiej. 


22 sierpnia

KLAUDIUSZ BARAN

/akordeon/


Program:

Johann Sebastian Bach
/1685-1750/

Wariacje Goldbergowskie BWV 988 (wybór)

Wasilij Zołotariow
/1872-1964/

Sonata nr 3 (cz. 2 i 4)

Sofija Gubaidulina
/1931-/

De Profundis

Andrzej Krzanowski
/1951-1990/

Studium III

Enrique Granados
/1867-1916/

Taniec Orientalny nr 2


Klaudiusz Baran jest wszechstronnym artystą, obdarzonym wyjątkową wrażliwością muzyczną. Jego dokonania artystyczne zmieniły w Polsce postrzeganie akordeonu, wynosząc go do pozycji pełnoprawnego instrumentu kształtującego realny świat muzyczny. W swoich interpretacjach potrafi splątać pokorę wobec dzieła muzycznego z bogactwem inwencji, osobistym pojmowaniem czasu w muzyce, wyjątkową sceniczną charyzmą i naturalnością ekspresji. W roku 2003 jako pierwszy akordeonista otrzymał nagrodę „Fryderyka” w kategorii  Album Roku Muzyka Kameralna za album „Astor Piazzolla –Tango” nagrany dla wytwórni SonyClassical, a w 2020 roku kolejne dwie statuetki w kategoriach: Album Roku Muzyka Symfoniczna oraz Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej, za album „100 na 100. Muzyczne Dekady Wolności”.

Ze swobodą porusza się w różnorodnym repertuarze wielu epok, największe jednak uznanie wzbudzają jego interpretacje muzyki najnowszej, w tym prawie 50 prawykonań dzieł solowych, kameralnych i z towarzyszeniem orkiestr, z których większość była mu dedykowana albo powstała z jego inspiracji. Jego wielką namiętnością jest argentyńskie tango, w szczególności związane z Astorem Piazzollą tango nuevo.  Współtworzył i był liderem najsłynniejszych formacji tangowych takich jak Tangata Quintet czy Machina del Tango, kreujących polską kulturę tanga.

Był pierwszym akordeonistą, który wystąpił jako solista z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Narodowej, jak i z większością najważniejszych polskich orkiestr. Wśród jego licznych partnerów w rozmaitych projektach muzyki kameralnej znajdziemy takich mistrzów jak: Ivan Monighetti, Roby Lakatos, Julius Berger, Konstanty Andrzej Kulka i wielu innych. Nagrywa muzykę filmową i rozrywkową, towarzyszy piosence aktorskiej.

Potrafi łączyć aktywność artystyczną z działalnością pedagogiczną i organizacyjną. Jest profesorem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. W 2016 roku został wybrany jej Rektorem, a w czerwcu 2020 ponownie na kadencję 2020-2024.


15 sierpnia

MARIA GABRYŚ-HEYKE

/fortepian/

JOLANTA SOSNOWSKA

/skrzypce/


Zequinha de Abreu
(1880-1935)
Rumba Tico-Tico;

Felix Borowski
(1878-1956)
Valsette

Eddy Brown
(1886-1974)
Hebräisches Volkslied und Tanz

Milan Dvořak
(*1934)
Jazz Etude No. 6 „Bossanova”

John Lodge Ellerton
(1801-1873)
Tarantella

Ludovico Einaudi
(*1955)
Sarabanda

Jacob Gade
(1879-1963)
Tango „Jealousy”

Fernando Guevara Ochoa
(1926-2013)
Peruvian Dance

Jenő Hubay
(1858-1937)
Csárdás „Hullámzó Balaton”, Op. 33, No. 5
Jewish Traditional Dances (arr. Edward Huws Jones)

Zygmunt Noskowski – Bourrée, Op. 24/3

Zsoltan Kodály
(1882-1967)
Three Hungarian Dances „Kallái Kettős”;

Astor Piazzolla
(1922-1992)
Milonga Picaresque

Camille Saint Saens
(1835-1921)
Dance Macabre, Op. 40

Alfred Schnittke
Menuett from the Suite in Old Style, Op. 80

Karol Szymanowski
(1881-1937)
Krakowiak


Maria Gabryś-Heyke to pianistka o niezwykłej wrażliwości. Jej repertuar, obejmujący różne style i konwencje wykonawcze, sięga od kompozycji XVIII wieku po dzieła współczesne. Występowała z recitalami w Japonii, Korei Płd., Chinach, Stanach Zjednoczonych i wielu krajach Europy. Brała udział w festiwalach chopinowskich w kraju i za granicą.

Jest absolwentką Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. Swoje umiejętności pianistyczne doskonaliła pod kierunkiem Ivana Klánský‘ego w Lucernie, a fascynacja fortepianami historycznymi doprowadziła do podjęcia dalszych studiów w słynnej Schola Cantorum Basiliensis.

Artystka jest laureatką pierwszych nagród w Międzynarodowym Konkursie im. Ludwiga van Beethovena w Hradcu nad Moravicí (Czechy), Edwin Fischer-Wettbewerb w Lucernie (Szwajcaria) i konkursie Chopin Golden Ring (instrumenty historyczne) w Ptuj (Słowenia).

Dokonała nagrań dla Polskiego Radia, Schweizer Radio DRS 2 oraz rejestracji fonograficznych: Ars Produktion, ForTune i Naxos; płyta CD z nagranymi po raz pierwszy utworami m.in. na skrzypce i fortepian Mariana Sawy (Naxos) – zrealizowana z udziałem Marii Gabryś – była nominowana do nagrody Fryderyk 2017.

Maria Gabryś-Heyke jest profesorem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

 

Skrzypaczka Jolanta Sosnowska ukończyła z wyróżnieniem Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina Warszawie, a także University of Illinois w USA i Konserwatorium Wiedeńskie, gdzie oprócz skrzypiec współczesnych ukończyła studia wykonawstwa historycznego.  Jest laureatką konkursów międzynarodowych, takich jak Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. P. Rollanda w USA i Międzynarodowy Konkurs im. H. Bibera w Austrii. 

Jako solistka występowała niemal na wszystkich kontynentach. Odkrywając nieznaną muzykę baroku artystka powołała do życia autorski cykl koncertowy „Barockvioline unentdeckt”, w ramach którego wykonuje muzykę z Biblioteki Narodowej w Austrii.

Jej płyta z premierami kompozycji Mariana Sawy, nagrana wraz Marią Gabryś i Mariettą Kruzel „Marian Sawa Complete Violin Music” (NAXOS), otrzymała nominację do nagrody FRYDERYK 2017. Dorobek fonograficzny artystki obejmuje nagrania ponad 30 płyt CD dla wytwórni fonograficznych Acte Prealable, Deutsche Grammophon, Gramola, Pan Classics, Sony Classical czy For Tune, która wydała jej płytę z muzyką barokową oraz dwie płyty z serii „Beauty Dancing” w roku 2019 i 2021.

Jolanta Sosnowska, doktor nauk muzycznych, regularnie prowadzi wykłady i kursy mistrzowskie na całym świecie.


8 sierpnia

AGNIESZKA ZAHACZEWSKA-KSIĄŻĘK

/fortepian/

 KRZYSZTOF KSIĄŻEK

/fortepian/


Program:

Fryderyk Chopin
(1810–1849)
5 Mazurków op. 6
fis-moll nr 1
cis-moll nr 2
E-dur nr 3
es-moll nr 4
C-dur nr 5

Ludwig van Beethoven
(1770–1827)
Wariacje C-dur na temat hr. Waldsteina WoO 67

Franz Schubert
(1797–1828)
Allegro a-moll “Lebensturme” D 947

Claude Debussy
(1862–1918)
Petite suite

Maurycy Moszkowski
(1854–1925)
Kalejdoskop op. 71


Książek Piano Duo. Zespół założony w 2012 r. przez Agnieszkę Zahaczewską-Książek i Krzysztofa Książka. Muzycy rozpoczęli współpracę pod okiem dr hab. Sławomira Cierpika w Akademii Muzycznej w Krakowie, później pracowali także pod kierunkiem prof. Marii Szwajger-Kułakowskiej i prof. Arie Vardiego. Koncertowali w wielu miejscach w Polsce i za granicą (Szwajcaria, Francja, Wielka Brytania, RPA). W 2019 r. zdobyli II nagrodę i nagrodę specjalną na XXI Międzynarodowym Konkursie Duetów Fortepianowych im. F. Schuberta w Jeseniku, tytuł finalisty oraz nagrodę specjalną na III Międzynarodowym Konkursie Duetów Fortepianowych im. S. Szӧrenyi w Bukareszcie. W 2020 r. artyści otrzymali stypendium „Młoda Polska”. Duet reprezentowany jest przez Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena.

 Krzysztof Książek. Półfinalista i laureat dwóch nagród pozaregulaminowych w XVII Międzynarodowym Konkursie im. F. Chopina w Warszawie (2015) oraz laureat III nagrody i nagrody specjalnej I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych (2018). Absolwent Akademii Muzycznych w Krakowie i Bydgoszczy w klasie prof. Stefana Wojtasa. Obecnie student w klasie prof. Arie Vardiego. Występował na licznych festiwalach w kraju i za granicą. W swoim dorobku ma kilka płyt CD, w tym nagrodzony „Fryderykiem” album „Apparition” nagrany z Agatą Zubel. W 2014 r. otrzymał Stypendium Krystiana Zimermana. W 2015 r. nominowany do nagrody „Paszport” tygodnika Polityka.

 Agnieszka Zahaczewska-Książek. Absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie prof. Stefana Wojtasa. Od 2015 r. związana z Akademią Muzyczną w Katowicach, najpierw jako studentka w klasie prof. Wojciecha Świtały, a obecnie doktorantka prof. Marii Szwajger-Kułakowskiej.

Współtworzy trio fortepianowe – Trio Legend. Zespół otrzymał II nagrodę na VIII Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. J. Brahmsa w Gdańsku (2018) oraz I nagrodę na XXVI Międzynarodowym Konkursie im. J. Brahmsa w Pörtschach (2019). Obecnie trio studiuje w klasie prof. Stephana Goernera w Kunstuniversität w Grazu.


1 sierpnia

MARIA KORECKA

/fortepian/


Program:

Fryderyk Chopin
(1810–1849)

Polonez d-moll op. 71 nr 1

Fantaisie-Impromptu cis-moll op. 66

2 Walce z op. 64
cis-moll nr 2
As-dur nr 3

Scherzo h-moll op. 20

Impromptu As-dur op. 29

Berceuse Des-dur op. 57

Scherzo b-moll op. 31

Rafał Stradomski
(ur. 1958)

Notturno – Wariacje c-moll na temat Chopina (2004)


Maria Korecka-Soszkowska  studiowała u wybitnych pedagogów w Rzeszowie, Krakowie i Wiedniu. Jest laureatką krajowych i międzynarodowych konkursów i festiwali:  Ogólnopolskiego Konkursu Mozartowskiego w Katowicach (wyróżnienie  1956),  Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego   im. I. J. Paderewskiego w  Bydgoszczy  (II nagroda, 1961 ), w roku 1965 w Warszawie otrzymała Dyplom honorowy za udział w  VII Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim (II etap).  Na Międzynarodowym Kursie-Konkursie „Moderne Klaviertechnik” w Szwajcarii (St. Moritz, 1967) otrzymała I nagrodę.  W 1978 zdobyła Premio <Jose Miguel Ruiz Morales >, jedyną nagrodę przyznawaną za najlepszą interpretację muzyki hiszpańskiej podczas miesięcznego międzynarodowego festiwalu w Santiago de Compostella (Hiszpania).

Działalność koncertową rozpoczęła w 1962.  Występowała z wieloma orkiestrami filharmonicznymi w kraju, a także w Niemczech, Rumunii, Turcji, na Ukrainie  i Kubie.   Brała udział w licznych festiwalach muzycznych: Brno (1982), Mariańskie Łaźnie (1985), Gandawa (1987, 1999), Ankara (1989).  Ma na swym koncie artystycznym kilkaset estradowych wykonań recitali i koncertów symfonicznych oraz liczne nagrania radiowe, telewizyjne i płytowe (9 płyt w tym 8 CD).

Działalność pedagogiczną rozpoczęła w 1967, a od 1992 pracowała w Akademii Muzycznej im. G.i K. Bacewiczów w Łodzi, gdzie została profesorem tytularnym (2000), a następnie zwyczajnym (2006). W 2007 została powołana na stanowisko kierownika Katedry Fortepianu, którą to funkcję pełniła przez 8 lat.

Prowadziła kursy mistrzowskie a także brała udział w pracach jury konkursów pianistycznych w kraju i za granicą.  Od grudnia 2019 pełni funkcję prezesa Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego (WTM).


25 lipca

MATEUSZ KOWALSKI /gitara/

TOMASZ RADZISZEWSKI /gitara/


Program:

Fryderyk Chopin
/1810-1849/
Walc h-moll op. 69 nr 2
Mazurek C-dur op. 33 nr 2
Walc a-moll op. posth.

Marek Pasieczny
/1980-/
„Impresje polskie” – wybrane melodie

Victor Magnen
/1804-1885/
Nocturne Concertante

Fryderyk Chopin
Preludium e-moll op. 28 nr 4
Etiuda E-dur op. 10 nr 3

Étienne Mehul
/1763-1817/
Uwertura do opery „Le Jeune Henri”

Joaquin Rodrigo
/1901-1999/
Concierto do Aranjuez – cz. I
(opr. Tomasz Radziszewski)


Mateusz Kowalski jest jednym z najwybitniejszych gitarzystów młodego pokolenia.  Występował w tak ważnych salach, jak wiedeński Musikverein czy Shanghai Grand Theatre, koncertował m.in. w Nowym Jorku, Los Angeles, Paryżu, Budapeszcie, Londynie; w 2019 roku wykonał słynne Concierto de Aranjuez z Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie. Jest zwycięzcą prestiżowych konkursów w Paryżu i Londynie. W 2019 roku ukazała się debiutancka płyta artysty wydana przez firmę CD Accord z utworami Bacha, Giulianiego, Tárregi, Barriosa, Piazzolli, Ponce’a oraz Assad’a i Schuberta. W roku 2021 miała miejsce premiera jego drugiej płyty „Polish Romantic Guitar”.  Mateusz Kowalski rodził się w 1995 roku w Koszalinie. Naukę gry na gitarze rozpoczął w wieku 7 lat i przez kolejnych 12 lat uczył się pod kierunkiem Dariusza Schmidta w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Grażyny Bacewicz w Koszalinie. Następnie ukończył Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie Ryszarda Bałauszko otrzymując medal Magna cum Laude. Swoje umiejętności doskonalił podczas licznych kursów mistrzowskich pod kierunkiem wybitnych muzyków.  Od 2019 jest wykładowcą Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

Tomasz  Radziszewski rozpoczął edukację muzyczną w wieku siedmiu lat. Ukończył studia I stopnia w Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie prof. Piotra Zaleskiego, a obecnie studiuje na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.  Artysta od najmłodszych lat brał udział w konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych, zdobywając liczne laury, był zapraszany na największe europejskie festiwale, jako solista, kameralista i pedagog. Występował w wielu krajach Europy: w Holandii, Finlandii, Estonii, Chorwacji, Bośni i Hercegowinie, Hiszpanii, Niemczech, Anglii, Austrii i we Włoszech. Tomasz Radziszewski nagrał swoją pierwszą płytę „Guitar Portrait” wydaną w maju 2020 roku przez QBK Records.  Album jest rzeczywiście portretem gitary, pokazującym jej oblicza w muzyce od renesansu, aż po wiek XX, utwory zarówno solowe, jak i z towarzyszeniem fortepianu, czy zespołu barokowego.  Gitarzysta występował też jako solista z orkiestrami: ADDA Sinfonica (Hiszpania), Orkiestrą Symfoniczna Miasta Cottbus (Niemcy), Orkiestrą Filharmonii Zielonogórskiej i Lubelskiej, a także Orkiestrą Kameralną Akademii Muzycznej we Wrocławiu.  Od 2019 roku muzyk jest też studentem Wydziału Wokalnego w klasie śpiewu prof. Bogdana Makala.


18 lipca

LILIANNA ZALESIŃSKA

/mezzosopran/

PIOTR SZYMANOWICZ

/fortepian/


Program:

Fryderyk Chopin
/1810-1849/

Mazurki op. 24
nr 1 g-moll
nr 2 C-dur
nr 3 As-dur
nr 4 b-moll

Pieśni – wybór z op. 74
Piosnka litewska / sł. L. Osiński
Precz z moich oczu / sł. A. Mickiewicz
Śliczny chłopiec / sł. B. Zaleski

Piotr Maszyński
/1855-1934/
Dzwonki polne op. 41 / sł. M. Konopnicka
Dzwonki polne / Służyła sierota / Piosnka ludowa
Z okwieconej lipy / Kwiaty i dzieci

Ignacy Jan Paderewski
/1860-1941/

Cztery pieśni op. 7 / sł. A. Asnyk
Gdy ostatnia róża zwiędła / Siwy koniu
Szumi w gaju brzezina / Chłopca mego mi zabrali

Jerzy Lefeld
/1898-1980/

Pieśni wybrane ze zbioru 6 pieśni o charakterze ludowym
Tam na drzewie szyszki / Siałem proso na zagonie
Kosiarczyk / sł. ludowe
Korale / sł. M. Majewicz

Fryderyk Chopin
Polonez As –dur op. 53

Pieśni – wybór z op. 74
Pierścień / sł. S. Witwicki / Narzeczony / sł. S. Witwicki
Moja pieszczotka / sł. A. Mickiewicz


Lilianna Zalesińska jest jedną z najlepszych interpretatorek pieśni. Śpiewała na tak znanych festiwalach, jak m. in. Warszawska Jesień, który dwukrotnie otwierała, Festiwal w Łańcucie, International Izmir Festival, gdzie wystąpiła obok takich gwiazd jak Yo-Yo Ma, czy Silk Road Ensemble, Festiwal Rossiniego, Max Reger Tage, Les Heures Romantiques, Unesco Proms Łódź Czterech Kultur, Festiwal Trzy-Czte-Ry, Festiwal Liszta itd. Brała udział w prapremierach utworów współczesnych, m. in. w słynnym  Konzerthaus w Wiedniu, czy na festiwalu SIMN, którego była gościem specjalnym. Występowała w spektaklach operowych w Austrii i w Niemczech, m. in. w pierwszym niemieckojęzycznym wystawieniu opery „Ottone” Händla w reżyserii słynnego Harrego Kupfera, czy w prapremierze belcantowej opery Balducciego „Boabdil – Re di Granata”, w której kreowała partię tytułową. W Polsce wystąpiła ostatnio w operze B. Brittena  “Dokręcanie śruby” oraz w koncertowym wystawieniu opery Debussy”ego „Peleas i Melizanda”, gdzie śpiewała wraz z Olgą Pasiecznik i Armandem Noguerą.

Ukończyła z wyróżnieniem Wydział Pieśni i Oratoriów  Uniwersytetu Muzycznego w Wiedniu, który wraz z nowojorską  Juilliard School jest na pierwszym miejscu najlepszych uczelni muzycznych na świecie, jak również z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Łodzi. W zakresie  duetów pieśniarskich doskonaliła warsztat w Konserwatorium Królewskim w Brukseli. Ukończyła także historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim.

 Piotr Szymanowicz – pianista kameralista, coach wokalny, związany z Filharmoniami Łódzką i Narodową. Studiował u prof. Marii Koreckiej-Soszkowskiej oraz w Brukseli i w Wiedniu.

 Obydwoje artyści to uznany duet, który zdobył I. miejsce w Międzynarodowym Konkursie dla Duetów Pieśniarskich w Niemczech. Duet wystąpił m. in. w Stambule, podczas Święta Niepodległości w Helsinkach, na otwarciu Akademii Kameralistyki we Francji, w Salonie Polskim w Pradze, na zakończenie Roku Lutosławskiego w Wiedniu, w Wilnie na festiwalu św. Krzysztofa itd. Duet miał zaszczyt wykonać recital w dniu 100. urodzin Andrzeja Panufnika, w obecności Lady Camilli Panufnik.


11 lipca

ANNA REJDA – wokal

KAMIL ABT – gitara

ANDRZEJ MICHALAK – kontrabas, gitara basowa

MATEUSZ MANIAK – perkusja


Chopin w barwach jazzu

  Smutna rzeka op. 74 nr 3

Wiosna op. 74 nr 2

Piosnka litewska op. 74 nr 16

Życzenie op. 74 nr 1

Etiuda E-dur op. 10 nr 3

Nokturn op. 9 nr 2

Preludium c-moll op. 28 nr 20

Preludium e-moll op. 28 nr 4

Walc a-moll op. 34 nr 2

Walc cis-moll op. 64 nr 2

Walc a-moll op. 34 nr 2


Anna Rejda – wokalistka.  Studiowała śpiew na wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowicach oraz waltornię we Wrocławskiej Akademii Muzycznej.  Jako aranżer, kompozytor i autor tekstów tworzy własne projekty muzyczne i bierze udział w projektach innych muzyków. Śpiewa w różnych składach począwszy od duetów a skończywszy na orkiestrach i big bandach. Występowała na scenach dużego formatu w kraju i za granicą.  Obecnie zajmuje się koncertowaniem oraz nauczaniem śpiewu i interpretacji standardów jazzowych we Wrocławskiej Szkole Jazzu i Muzyki Estradowej.

 Kamil Abt – australijski gitarzysta polskiego pochodzenia, kompozytor, aranżer, lider zespołów, absolwent  prestiżowej australijskiej akademii muzycznej The Elder Conservatorium of Music.  Na scenie występuje od dwudziestu lat (Australia, Japonia i Europa). Występował także w klubach jazzowych we Francji i Hiszpanii. W 2013 wydał pierwszą płytę własnych kompozycji autorskich zatytułowaną „Smokin’ It Up”. Od 2014 r. mieszka w Polsce, gdzie współpracuje z wybitnymi polskimi muzykami.  W 2016 r. wystąpił na międzynarodowym festiwalu jazzowym Hałda Jazz. Współpracuje również z teatrem muzycznym Capitol we Wrocławiu. 

 Mateusz Maniak – absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Wszechstronny perkusista, na stałe związany z wrocławską sceną muzyczną. Świetnie odnajduje się zarówno w muzyce popowej, jazzowej, jak i klasycznej (współpracuje z Filharmonią Kaliską – tegoroczny zdobywca nagrody GRAMMY). Współpracuje także z Teatrem Polskim we Wrocławiu. Jest uczestnikiem największych festiwali oraz warsztatów jazzowych. Podczas wieloletniej współpracy z różnymi muzykami zdobywał nagrody w najbardziej prestiżowych konkursach w kraju.

 Andrzej Michalak – basista, kompozytor, aranżer, pedagog. Absolwent Uniwersytetu w Bydgoszczy. Współpracuje z wieloma indywidualnościami polskiego jazzu i wrocławskim teatrem Capitol. Autor projektu AM Quartet. Lider zespołu Michalak Swing Machine. Będąc członkiem zespołu Tower Band koncertował z artystami z USA-wokalistami teatrów na Broadwayu, w Wielkiej Brytanii i Australii. Był również członkiem Chóru PRiTV Wrocław oraz Cantores Minores Wratislavienses.


4 lipca

KAROL RADZIWONOWICZ

 /fortepian/


Program:

Fryderyk Chopin
/1810-1849/

Nokturn H-dur op. 9 nr 3
Fantaisie-Impromptu cis-moll op. 66

Ignacy Jan Paderewski
/1860-1941/

Nokturn B-dur op. 16 nr 4
Menuet antyczny op. 14 nr 1

Fryderyk Chopin
Nokturn b- moll op. 9 nr 1
Walc cis-moll op. 64 nr 2

Ignacy Jan Paderewski
Mazurek a-moll op. 9 nr 2
Krakowiak fantastyczny op. 14 nr 6

Fryderyk Chopin
Nokturn Es-dur op. 9 nr 2
(wersja Karola Mikulego)

Polonez A-dur op. 40 nr 1


Karol Radziwonowicz ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. F. Chopina w Warszawie, a następnie doskonalił swe umiejętności w Indiana University School of Music w USA.

    Od wielu lat prowadzi bogatą działalność artystyczną, koncertując z wieloma znanymi orkiestrami symfonicznymi w Polsce i za granicą.  Wystąpił m.in. w Isaac Stern Audytorium w nowojorskiej Carnegie Hall, w Musik Festspielehause w austriackim Salzburgu, w Filharmonii Berlińskiej, w Wielkiej Sali Concertgebouw w Amsterdamie,    w Teatrze Ermitażu w Petersburgu i w Konserwatorium Moskiewskim im. P. Czajkowskiego.   Wystąpił też w Baden Baden, Tel Awiwie, Jerozolimie oraz w Wielkiej Sali Koncertowej w pekińskim Zakazanym Mieście.  Odbył tournee m.in. po Japonii i Włoszech.

Jego nagrania utworów Chopina były odtwarzane podczas misji kosmicznej Endeavor w lutym 2010, w dwusetną rocznicę urodzin wielkiego kompozytora.

Jako jedyny pianista na świecie nagrał wszystkie dzieła fortepianowe Ignacego Jana Paderewskiego.


LETNIE KONCERTY CHOPINOWSKIE – 2020

30 sierpnia

PAWEŁ WOJCIECHOWSKI

Program:

Ludwig van Beethoven
/1770-1827/

Sonata Es-dur op. 81a ,,Les Adieux”

Fryderyk Chopin
/1810-1849/

Scherzo E-dur op. 54

Franciszek Liszt
/1811-1886/

Fantasia quasi Sonata ,,Apres une Lecture du Dante”


Paweł Wojciechowski jest uczniem piątej klasy Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Zenona Brzewskiego w Warszawie, w klasie fortepianu prof. Joanny Ławrynowicz-Just.

Uczestniczył w kursach mistrzowskich prowadzonych przez takich pedagogów jak Rena Shereshevskaya, Kevin Kenner, Vladimir Slobodyan, Wojciech Świtała, Joanna Ławrynowicz–Just, Petras Geniusas, Carlo Grante, Kiryl Keduk, Bogdan Czapiewski, Paweł Zawadzki, Elżbieta Stefańska oraz Lubow Nawrocka. 

Dwukrotny stypendysta Prezydenta Miasta Olsztyna, stypendysta Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej, Rotary Club i programu „Młoda Polska” oraz trzykrotny stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Laureat pierwszych nagród i nagród specjalnych wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych w kraju i za granicą (Rosja, Estonia, Chiny).

Występował m.in. w Salle Cortot w Paryżu, na Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym im. Haliny Czerny–Stefańskiej w Hachinohe (Japonia), w Filharmonii w Eindhoven (Holandia), w Filharmonii w Tallinie (Estonia), w Filharmonii w Kownie (Litwa) z Orkiestrą Symfoniczną Kowieńskiej Filharmonii, w Filharmonii Narodowej w Warszawie i innych polskich filharmoniach, w Muzeum Fryderyka Chopina i na Zamku Królewskim w Warszawie.

W 2015 roku, na specjalne zaproszenie prof. Vladimira Slobodyana, wystąpił w Filharmonii w Kaliningradzie (Rosja) z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Kaliningradzkiej, wykonując Koncert fortepianowy D-dur Josepha Haydna.


23 sierpnia

Olympus Mons Trio

Adam Eljasiński /klarnet/

Aleksandra Demowska-Madejska /altówka/

Anna Hajduk /fortepian/

Program:

Max Bruch
(1838-1920)
Acht Stücke op. 83 (wybór)
1.Andante
2.Allegro con moto
3.Andante con moto
5.Rumänische Melodie, Andante
7.Allegro vivace, ma non troppo

Paul Juon
(1872-1940)
Trio Miniaturen
1.Rȇverie op.18a nr 3
2.Humoreske op. 18a nr 7
3.Elegie op. 18a nr 6
4.Danse phantastique op. 24a nr 2

Alexis Hollaender
(1840-1924)
Sechs Characterstücke op. 53
1.Allegro giusto
2.Adagio non troppo lento
3.Allegretto assai moderato
4.Andante sostenuto
5.Andante espressivo
6.Vivace ma non troppo


Olympus Mons Trio

/ rok powstania 2015 /

W 2016 roku Olympus Mons Trio otrzymało I nagrodę na International Music Competition, Grand Prize Virtuoso Salzburg. Zespół brał udział w Mistrzowskim Kursie Klarnetowo-Saksofonowym w Jastrzębiu Zdroju, w X i XI Warszawskich Międzynarodowych Kursach Mistrzowskich im. Macieja Paderewskiego oraz zajęciach w Schola Cantorum de Paris i Le Conservatoire National de Région (CNR) de Paris, z takimi mistrzami jak Florent Héau, Maurizio Moretti, Igor Františák, Maja Nosowska.

Trio występowało z koncertami m.in. w Salzburgu, Warszawie, Wrocławiu, Solcu nad Wisłą i Łodzi (Dni Maxa Brucha) oraz na festiwalach: VII Festiwalu Sinfonii Varsovii „Letnie koncerty na Grochowskiej”, XII Festiwalu Muzyki Klasycznej w Solcu nad Wisłą, cyklu koncertowym „PAN Chopin” oraz cyklu koncertów „Chopin Salon” w Warszawie. Oprócz dzieł romantycznych, Trio ma w swoim repertuarze dzieła im dedykowane, m.in. „1143” Sławomira Zamuszko, Kamila Koseckiego, Klaudii Pasternak, Weroniki Ratusińskiej.

 Adam Eljasiński, doktor sztuk muzycznych, absolwent uczelni muzycznych we Wrocławiu, w Ostrawie, Nicei i Paryżu. Laureat konkursów krajowych i międzynarodowych, koncertuje w kraju i za granicą.  Klarnecista-solista  Polskiej Opery Królewskiej i Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie.

Aleksandra Demowska-Madejska, doktor sztuk muzycznych, absolwentka Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie i Akademii Muzycznej w Łodzi, studiowała też w Royal Flemish Conservatoire w Antwerpii.  Laureatka i finalistka konkursów i festiwali muzycznych.  Występuje w kraju i za granicą w zespołach kameralnych i jako solistka z orkiestrami, m.in. z Orkiestrą Filharmonii w Gorzowie, Radomską Orkiestrą Kameralną, Orkiestrą InterCamerata i Sinfonią Iuventus.

Anna Hajduk, pianistka, dyrygentka chóralna, aranżerka, absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie i podyplomowych studiów w paryskiej Schola Cantorum.  Laureatka polskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych.  Jako solistka i kameralistka współpracuje z Filharmonią Narodową w Warszawie.  W swoim dorobku ma udział w nagraniach płytowych.


16 sierpnia

MARIA MACHOWSKA
/skrzypce/

KATARZYNA MOŚCICKA
/fortepian/

Program:

Fryderyk Chopin
/1810-1849/

Barkarola Fis-dur op. 60
Preludia z op. 28
c-moll nr 20
B-dur nr 21
g-moll nr 22
F-dur nr 23
d-moll nr 24

Henryk Wieniawski
/1835-1880/
Polonez D-dur op. 4 nr 1

Wolfgang Amadeusz Mozart
/1756-1791/
Sonata e-moll KV 304 na fortepian i skrzypce
1.Allegro
2.Tempo si Menuetto

Henryk Wieniawski
Kaprys op. 10 nr 8 Le chant de Bivouac

Grażyna Bacewicz
/1909-1969/
Kaprys polski

Pablo Sarasate
/1844-1908/
Tańce cygańskie op. 20


Maria Machowskalaureatka XIII Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu (2006) oraz VI Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Leopolda Mozarta w Augsburgu (2006). Urodzona w Warszawie jest córką nieżyjącego już wybitnego polskiego aktora Ignacego Machowskiego.  Jej profesorami byli Mirosław Ławrynowicz oraz Marek Zebura, a następnie Konstanty Andrzej Kulka, u którego ukończyła studia na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina.

    Koncertowała z najtrudniejszym skrzypcowym repertuarem we wszystkich krajach europejskich, w USA, Kanadzie, Japonii, Chinach i Izraelu. W latach 2008-2014 pełniła funkcję Koncertmistrza Orkiestry Sinfonia Varsovia będąc jednocześnie  wykładowcą Akademii Sinfonia Varsovia.

    Obecnie jest Koncertmistrzem Orkiestry Filharmonii Narodowej w Warszawie. Poza działalnością koncertową zajmuje się pedagogiką – pracuje w klasie skrzypiec na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Prowadzi też studia orkiestrowe.

Katarzyna Mościcka-Przeniosło ukończyła z wyróżnieniem studia w klasie prof. Tatiany Shebanovej w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy oraz w Vancouver Academy of Music u prof. Lee Kum-Sing’a otrzymując Artist Diploma. Doskonaliła swoje umiejętności w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w trakcie studiów podyplomowych z kameralistyki fortepianowej w klasie prof. Mai Nosowskiej oraz w klasie prof. Krystyny Borucińskiej.

  Jest laureatką  Stypendium Chopinowskiego Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Nagrody Specjalnej za najlepszą interpretację Nokturnów Johna Fielda, a także stypendystką European Piano Teachers Association i Ministra Kultury i Sztuki.

  Koncertuje w kraju i za granicą jako solistka i kameralistka. Była organizatorem festiwalu pianistycznego „Nasz Chopin”, a także festiwalu „Forte-Piano”.

  W 2013 zdobyła Grand Prix I Międzynarodowego Mistrzowskiego Konkursu dla Pedagogów Muzyki w Warszawie; dwa lata później otrzymała I nagrodę na międzynarodowym konkursie i festiwalu pianistycznym „Stars at Tenerife” wykonując recital chopinowski.

Artystki spotkały się po raz pierwszy w 2002 roku z rekomendacji Tatiany Shebanovej. Muzyczne porozumienie sprawiło, iż wystąpiły z wieloma recitalami w Polsce, Holandii, Finlandii oraz Serbii i Czarnogórze.


9 sierpnia

THOMAS PRAT

Program:

Fryderyk Chopin (1810-1849)

Preludia op. 28

C-dur nr 1
a-moll nr 2
G-dur nr 3
e-moll nr 4
D-dur nr 5
h-moll nr 6
A-dur nr 7
fis-moll nr 8
E-dur nr 9
cis-moll nr 10
H-dur nr 11
gis-moll nr 12
Fis-dur nr 13
es-moll nr 14
Des-dur nr 15
b-moll nr 16
As-dur nr 17
f-moll nr 18
Es-dur nr 19
c-moll nr 20
B-dur nr 21
g-moll nr 22
F-dur nr 23
d-moll nr 24


Thomas Prat jest absolwentem Ecole Centrale Paris, francuskiej politechniki.  Pracuje w dziedzinie ubezpieczeń jako specjalista od ryzyka finansowego i ubezpieczeń na życie (tworzy modele ryzyka ubezpieczeniowego).  Grę na fortepianie zaczął w wieku 6 lat.  Równolegle ze studiami inżynierskimi, w latach 2005-2008 uczęszczał do Narodowego Konserwatorium Regionu Paryża do klasy Jeana Marie Cotteta.  Od 2009 studiuje pod kierunkiem Anne Queffélec.  Jest laureatem konkursów dla pianistów amatorów, takich jak konkurs pianistyczny uczelni Ecole Polytechnique w 2008 czy Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny dla Wybitnych Amatorów w Paryżu (2014).  Może poszczycić się wykonaniem XX Koncertu fortepianowego d-moll Mozarta z towarzyszeniem Orkiestry Gwardii Republikańskiej.  Wystąpił w monachijskim centrum kultury Gasteig, na „Flâneries Musicales de Reims” i na „Festival Chopin à Nohant”.

W roku 2018 zdobył I nagrodę IV Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina dla Pianistów Amatorów w Warszawie organizowanego przez Towarzystwo im. Fryderyka Chopina.

[supsystic-gallery id=145]

2 sierpnia

JEKATERINA i STANISŁAW DRZEWIECCY

Program:

Johann Sebastian Bach
/1685-1750/
Sheep May Safely Graze
Wachet auf, ruft uns die Stimme

wyk. Jekaterina i Stanisław Drzewieccy

Fryderyk Chopin
/1810-1849/
Polonez c-moll op. 40 nr 2
Nokturn Es-dur op. 9 nr 2
Scherzo b-moll op. 31

wyk. Jekaterina Drzewiecka

Siergiej Rachmaninow
/1873-1943/
6 utworów op. 11
Barkarola
Scherzo
Pieśń Rosyjska
Waltz
Romans
Chwała

wyk. Jekaterina i Stanisław Drzewieccy


Duet fortepianowy Jekateriny i Stanisława Drzewieckich rozpoczął działalność, kiedy to dwoje młodych, wybitnie utalentowanych pianistów w 2010 roku zawarło związek małżeński i postanowiło połączyć siły swych talentów decydując się na wspólną drogę artystyczną. Oboje mają za sobą imponujący dorobek artystyczny. Są laureatami międzynarodowych konkursów w Polsce, Francji, Czechach, Rosji, Hiszpanii, Norwegii, na Łotwie i Litwie.

Koncerty Duetu na cztery ręce lub dwa fortepiany cieszą się wielkim zainteresowaniem publiczności z uwagi na ciekawy, zróżnicowany, często mało znany lub specjalnie im dedykowany repertuar. Artyści występowali na wielu prestiżowych krajowych i zagranicznych festiwalach z solowymi i symfonicznymi programami. Nagrywali m.in. dla TVP, TVN, Polskiego Radia. Zasiadali w jury międzynarodowych konkursów pianistycznych w Polsce i Czechach. 

W 2013 roku duet nagrał płytę „Segrada Familia” z muzyką współczesnego, polskiego kompozytora Krzysztofa Kobylińskiego. W 2017 została wydana kolejna płyta wspólnie z Orkiestrą Aukso.


26 lipca

„Chopin na strunach”

 MACIEJ STRZELCZYK – skrzypce

ROMUALD ERENC – gitara

PIOTR RODOWICZ – kontrabas

Program:

Fryderyk Chopin  
(1810-1849)

Mazurek a-moll op. 67 nr 4
3 Preludia z op. 28
e-moll nr 4
g-moll nr 22
c-moll nr 20
Mazurek a-moll op. 7 nr 2
Mazurek g-moll op. 67 nr 2
Nokturn Es-dur op. 9 nr 2
Walc a-moll op. 34 nr 2
Preludium A-dur op. 28 nr 7
Fantaisie-Impromptu cis-moll op. 66
Walc Es-dur op. 18
Walc a-moll op. posth.


Troje doświadczonych muzyków – skrzypek jazzowy, klasyczny gitarzysta oraz kontrabasista jazzowy – grający od wielu lat koncerty z bardzo różnorodnym stylistycznie repertuarem, od jazzu poprzez muzykę etniczną aż do klasyki, zastanawiali się, co mogłoby się wydarzyć w muzyce, gdyby Fryderyk Chopin był skrzypkiem, gitarzystą lub kontrabasistą. Wszystkie utwory tego projektu zostały tak zaaranżowane, jakby  to właśnie te instrumenty miały odgrywać decydującą rolę w muzyce Fryderyka Chopina. W tym oryginalnym programie, oprócz wyeksponowania piękna romantycznych tematów kompozytora, dochodzi jeszcze aspekt improwizacji, który jest bardzo bliski muzykom. Jest to więc ciekawa propozycja dla melomanów kochających muzykę Chopina, którzy są otwarci na wszystko co świeże, twórcze i może się pojawić we współczesnej sztuce. Nieobecność fortepianu w muzyce Chopina jest więc nowością, atrakcją i atutem tego zespołu.

[supsystic-gallery id=142]

19 lipca

WIKTORIA SZUBELAK /gitara klasyczna/

 PAWEŁ KOWALSKI /fortepian/

Program:

Fryderyk Chopin
/1810-1849/
Nokturn Fis-dur op. 15 nr 2
Mazurek e-moll op. 41 nr 2
Mazurek f-moll op. 7 nr 3
Mazurek cis-moll op. 63 nr 3

Heitor Villa-Lobos
/1887-1959/
Preludium 1

Fryderyk Chopin
Walc a-moll nr 19 op. posth. (WN 63)
Walc cis-moll op. 64 nr 2
Walc Des-dur („minutowy”) op. 64 nr 1

Agustín Barrios-Mangoré
/1885-1944/
Julia Florida (Barkarola)
Walc op. 8 nr 4

Fryderyk Chopin
Barkarola Fis-dur op. 60

Joaquín Rodrigo
/1901-1999/
Adagio z Concierto de Aranjuez

Fryderyk Chopin
Preludium cis-moll op. 28 nr 10
Preludium fis-moll op. 28 nr 8
Preludium es-moll op. 28 nr 14
Presto – finał II Sonaty fortepianowej b-moll op. 35


Wiktoria Szubelak jest jedną z najbardziej utalentowanych młodych polskich gitarzystek klasycznych. Debiutowała w wieku szesnastu lat w polskiej edycji Konkursu Eurowizji dla Młodych Muzyków. W maju 2015 została zaproszona na IV Festival Europeo de Solistas w Caracas, gdzie wykonała „Fantazję dla szlachcica” Joaquina Rodrigo z Sinfonica Juvenil Teresa Carreño.

Koncertowała w Europie oraz w Ameryce Południowej. Jest laureatką licznych konkursów gitarowych.

Ukończyła Uniwersytet Muzyczny im. Fryderyka Chopina w Warszawie.  Obecnie jest doktorantką w Akademii Muzycznej w Łodzi oraz studentką studiów podyplomowych w Musikene w San Sebastian. Kształciła się również u światowej sławy gitarzystów.

  Prowadziła lekcje mistrzowskie w Wielkiej Brytanii, Peru i Boliwii.  Od dwóch lat prowadzi Akademię Gitary, której jest założycielką.  W 2015 roku ukazała się jej debiutancka płyta „Victoria”.

Paweł Kowalski to niezwykle wszechstronny polski muzyk wykonujący ponad czterdzieści utworów na fortepian i orkiestrę od Mozarta i Chopina do Panufnika, Kilara i Góreckiego oraz recitale, muzykę kameralną, filmową i jazz.

Pianista studiował w Kolonii, w Warszawie oraz w Vancouver. Wystąpił w 40 krajach na 4 kontynentach w najbardziej prestiżowych salach, w tym we wszystkich polskich filharmoniach.

Koncertował z orkiestrą Sinfonia Varsovia pod dyrekcja Yehudi Menuhina, z orkiestrami radiowymi w Berlinie, Oslo, Zagrzebiu, Katowicach i Warszawie oraz z orkiestrami filharmonicznymi w Europie. 

Dokonał nagrań dla radia i telewizji w wielu krajach Europy oraz nagrał płyty z utworami Chopina, Beethovena, Brahmsa, Zarębskiego i Panufnika. Był jurorem sześciu międzynarodowych konkursów pianistycznych. W sezonie 2015/16 wykonywał koncerty fortepianowe Mozarta, m.in. z Reinhardem Goeblem, koncerty Chopina, Paderewskiego, Addinsella, Ravela, kwintety Brahmasa i Zarębskiego oraz różne programy recitalowe. 

W 2019 Paweł Kowalski wystąpił na 5 Festiwalu Muzyki Klasycznej KONEX w Buenos Aires, w Palau de la Musica Catalana w Barcelonie, w Valldemosie na Majorce, na Festiwalu Chopinowskim w Genewie,  dwukrotnie z Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus w Studio Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie wykonując koncerty fortepianowe Gershwina i Lutosławskiego. Wykonywał z orkiestrami koncerty fortepianowe Mozarta, Chopina, Skriabina oraz Fantazję chóralną Beethovena. Został ozdnaczony Srebrnym Medalem Zasłużony kulturze – Gloria Artis.

[supsystic-gallery id=141]

12 lipca

AGNIESZKA ZAHACZEWSKA-KSIĄŻEK  /fortepian/

             KRZYSZTOF KSIĄŻEK /fortepian/

Program:

Ludwig van Beethoven
/1770-1827/
Wariacje C-dur na temat Waldsteina WoO 67
Fryderyk Chopin
/1810-1849/
Wariacje D-dur na temat pieśni Moore’a op. posth.
Maurice Ravel
/1875-1937/
Ma mere l’Oye (Moja matka gęś)
Piotr Czajkowski
/1840-1893/
Suita z baletu „Dziadek do orzechów” op. 71a


Książek Piano Duo. Zespół założony w 2012 r. przez Agnieszkę Zahaczewską-Książek i Krzysztofa Książka. Muzycy rozpoczęli współpracę pod okiem dr hab. Sławomira Cierpika w Akademii Muzycznej w Krakowie, później pracowali także pod kierunkiem prof. Marii Szwajger-Kułakowskiej i prof. Arie Vardiego. Koncertowali w wielu miejscach w Polsce i za granicą (Szwajcaria, Francja, Wielka Brytania, RPA). W 2019 r. zdobyli II nagrodę i nagrodę specjalną na XXI Międzynarodowym Konkursie Duetów Fortepianowych im. F. Schuberta w Jeseniku oraz tytuł finalisty oraz nagrodę specjalną na III Międzynarodowym Konkursie Duetów Fortepianowych im. S. Szӧrenyi w Bukareszcie. W 2020 r. artyści otrzymali stypendium „Młoda Polska”. Duet reprezentowany jest przez Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena.

 Krzysztof Książek. Półfinalista i laureat dwóch nagród pozaregulaminowych w XVII Międzynarodowym Konkursie im. F. Chopina w Warszawie (2015) oraz laureat III nagrody i nagrody specjalnej I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych (2018). Absolwent Akademii Muzycznych w Krakowie i Bydgoszczy w klasie prof. Stefana Wojtasa. Obecnie student w klasie prof. Arie Vardiego. Występował na licznych festiwalach w kraju i za granicą. W swoim dorobku ma kilka płyt CD, w tym nagrodzony „Fryderykiem” album „Apparition” nagrany z Agatą Zubel. W 2014 r. otrzymał Stypendium Krystiana Zimermana. W 2015 r. nominowany do „Paszportu” Polityki.

 Agnieszka Zahaczewska-Książek. Absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie prof. Stefana Wojtasa. Od 2015 r. związana z Akademią Muzyczną w Katowicach, najpierw jako studentka w klasie prof. Wojciecha Świtały, a obecnie doktorantka prof. Marii Szwajger-Kułakowskiej.

Współtworzy trio fortepianowe – Trio Legend. Zespół otrzymał II nagrodę na VIII Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. J. Brahmsa w Gdańsku (2018) oraz I nagrodę na XXVI Międzynarodowym Konkursie im. J. Brahmsa w Pörtschach (2019). Obecnie trio studiuje w klasie prof. Stephana Goernera w Kunstuniversität w Grazu.

[supsystic-gallery id=139]

5 lipca

ALEKSANDRA BOBROWSKA

Program:

Fryderyk Chopin (1810-1849)

Mazurki

fis-moll op. 6 nr 1
H-dur op. 63 nr 1
E-dur op. 6 nr 3
e-moll op. 17 nr 2
e-moll op. 41 nr 1
h-moll op. 30 nr 2
fis-moll op. 59 nr 3
H-dur op. 41 nr 3
F-dur op. 68 nr 3
f-moll op. 63 nr 2
f-moll op. 7 nr 3
As-dur op. 50 nr 2
gis-moll op. 33 nr 1
cis-moll op. 30 nr 4
cis-moll op. 63 nr 3
D-dur op. 33 nr 3
G-dur op. 50 nr 1
C-dur op. 56 nr 2
C-dur op. 33 nr 3
a-moll op. 17 nr 4
C-dur op. 24 nr 2
a-moll op. 68 nr 2


Aleksandra Bobrowska, gdańszczanka, absolwentka Royal Northern College of Music w Manchesterze oraz Haute École de Musique w Genewie. Doskonaliła swoje umiejętności pod okiem takich muzyków, jak Gottlieb Wallisch (HEM), Graham Scott (RNCM), Paweł Skrzypek, Dmitri Alexeev, Boris Berman, Michael Beroff, Daniel Blumenthal, Nicolai Demidenko, Pascal Devoyon, Philippe Entremont, Nelson Goerner, Garry Graffman, Thomas Hecht, Klaus Hellwig, Elżbieta Stefańska, Krzysztof Jabłoński, Kevin Kenner, Heinz Medjimorec, David Moroz, John Perry, Andrzej Artykiewicz, Czesław Stańczyk, Emilio del Rosario, Lee Kum–Sing.

Występowała w wielu miejscach w Polsce (m.in. Zamek Królewski w Warszawie, Filharmonia Narodowa) oraz Austrii, Francji, Niemczech, Luksemburgu, Szwajcarii, Norwegii, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Hiszpanii, Stanach Zjednoczonych, Chinach, Japonii oraz Rosji. Koncertuje jako solistka oraz kameralistka (duet Wesenberg/Bobrowska, AlDice Duo z francuską śpiewaczką Candice Ielo).

Od kilku lat zajmuje się też działalnością pedagogiczną.

[supsystic-gallery id=138]

Letnie koncerty chopinowskie w Brochowie – 2019

25 sierpnia

GABRYŚ & QUINN PIANO DUO

Program:

Fryderyk Chopin
(1810-1849)
Ballada g-moll op. 23

Władysław Żeleński
(1837-1921)
„Idylla” H-dur op. 63 nr 2
2 Mazurki op. 31
cis-moll nr 1
A-dur nr 2

Stanisław Moniuszko
(1819-1972)
Polonez Koncertowy A-dur
Kontredanse I-VI
Tance góralskie z opery „Halka”

Maurice Ravel
(1875-1937)
Suita „Moja matka gęś”
I.Pawana Śpiącej Królewny
II.Tomcio Paluch
III.Brzydulka, Cesarzowa Pagód
IV.Rozmowy Pięknotki z Potworem
V.Zaczarowany ogród

George Gershwin
(1898-1937)
3 Preludia
1.Allegro ben ritmato e deciso
2.Andante con moto e poco rubato
3.Agitato


Duet fortepianowy Gabryś&Quinn Piano Duo został założony w 2013 roku przez dwie pianistki – dr hab. Marię Gabryś-Heyke i dr Monikę Quinn. Od lat łączy je przyjaźń i wspólna droga artystyczna. Obydwie są absolwentkami klasy fortepianu prof. Teresy Manasterskiej w PLM im. Zenona Brzewskiego w Warszawie oraz Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina, obecnie Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie pracują na stanowiskach profesora UMFC i adiunkta. Artystki są laureatkami wielu nagród solowych na krajowych i międzynarodowych konkursach pianistycznych, swoją edukację uzupełniały na kursach mistrzowskich i studiach podyplomowych w Polsce i za granicą.

 

Jako duet fortepianowy koncertowały w Polsce (m.in. w Filharmonii Narodowej w Warszawie, w Filharmonii Olsztyńskiej oraz w Filharmonii Gorzowskiej), a także w Szwajcarii. Obszerny repertuar zespołu obejmuje kompozycje na cztery ręce i dwa fortepiany od baroku do czasów współczesnych. W centrum zainteresowań pianistek znajduje się muzyka epoki romantyzmu oraz twórczość kompozytorów XX i XXI wieku.


18 sierpnia

KAROLINA NADOLSKA / fortepian /
 KAMILA WĄSIK-JANIAK / skrzypce /

Program:

Fryderyk Chopin
(1810-1849)
Walc Es-dur op. 18

4 Mazurki
h-moll op. 30 nr 2
fis-moll op. 59 nr 3
fis-moll op. 6 nr 1
D-dur op. 33 nr 3

Henryk Wieniawski
(1835-1880)
Polonez D-dur op. 4

Ignacy Jan Paderewski
(1860-1941)

Sonata a-moll na skrzypce i fortepian op. 13
I.Allegro con fantasia
II.Intermezzo – Andantino
III.Finale – Allegro molto quasi presto


Karolina Nadolska swą osobowość artystyczną wykształciła pod kierunkiem prof. Katarzyny Popowej-Zydroń i podczas studiów w warszawskim Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina pod kierunkiem prof. Piotra Palecznego (fortepian) i prof. Krystyny Makowskiej-Ławrynowicz (kameralistyka), które ukończyła z wyróżnieniem w 2009.  Brała też udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez słynnych pedagogów.  W rou 2017 otrzymała tytuł doktora sztuk muzycznych. Koncertowała w Polsce, całej Europie, w USA, Japonii, Australii i Argentynie. Jest laureatką czołowych nagród i finalistką wielu międzynarodowych konkursów pianistycznych w Europie i Korei.  W 2015 r. Narodowy Instytut Fryderyka Chopina wydał płytę CD z jej chopinowskimi interpretacjami.  W 2018 r. została zaproszona do Jury Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Budapeszcie.  Pianistka łączy solową i kameralną działalność koncertową z pracą na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie jako adiunkt w klasie prof. Palecznego.

 

Kamila Wąsik-Janiak jest absolwentką Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.  Studia w klasie znakomitego skrzypka i pedagoga, prof. Romana Lasockiego, ukończyła z wyróżnieniem w 2010 r.  Osiem lat poźniej uzyskala stopień doktora sztuk muzycznych.  Jest zdobywczynią licznych nagród na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach.  Artystka  brała udział w prestiżowych wydarzeniach muzycznych w Polsce, Niemczech i na Białorusi.   Występowała z większością filharmonii w Polsce, w tym z Orkiestrą Filharmonii Narodowej i Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, współpracując ze znakomitymi dyrygentami.  Jako kameralistka nagrała płytę z muzyką Szymanowskiego i Ravela (2009).  W  2016 roku wzięła udział w nagraniu płyty Joanna Freszel Real Life Song, która otrzymała nagrodę Le Orphees d’Or – Prix de la SACD, a płyta Musica profana 1 z kompozycjami Pawła Łukaszewskiego otrzymała nagrodę fonograficzną Fryderyk 2017.  Dokonała wielu światowych prawykonań utworów koncertowych, kameralnych i solowych.  Od 2015 roku współpracuje z Hashtag Ensemble.  Jest asystentką na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.


11 sierpnia

Agata Igras – flet
Rafał Mokrzycki – fortepian

Program:

Charles-Marie Widor
(1844 – 1937)
Suite Florentine (1919)
– transkr. Rien de Reede

1. Cantilena
2. Alle Cascine
3. Morbidezza
4. Tragica

Suita na flet i fortepian op. 34

1. Moderato
2. Scherzo
3. Romance
4. Final

Francis Poulenc
(1899 – 1963)
Sonata na flet i fortepian FP 164
1. Allegro malinconico
2. Cantilena
3. Presto giocoso

Fryderyk Chopin
(1810 – 1849)
Pieśn „Życzenie” op. 74 nr 1
– transkr. W. Królikowski

Ian Clarke
(1964 – )
Hypnosis


Agata Igras to wszechstronna flecistka z ponad 20-letnim doświadczeniem, która koncertowała w blisko 40 krajach, na 4 kontynentach, odnosząc sukcesy jako solistka, kameralistka i muzyk orkiestrowy. Przez lata pierwsza flecistka orkiestry Sinfonia Varsovia, aktualnie współpracuje z orkiestrami Sinfonietta Cracovia oraz NFM Leopoldinum, a także współtworzy unikalny sekstet fortepianowy – Gruppo di Tempera.  Ma na swoim koncie 4 solowe płyty, kilka płyt kameralnych oraz kilkadziesiąt jako członek orkiestry. Doktor habilitowany sztuk muzycznych, absolwentka Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. Laureatka wielu konkursów muzyki solowej i kameralnej. Wieloletnia stypendystka Ministra Kultury i Sztuki.  Obecnie adiunkt na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, regularnie zapraszana do prowadzenia lekcji mistrzowskich i wykładów dla flecistów oraz kompozytorów, m.in.w Gruzji, Turcji, Rumunii, Armenii i oczywiście w Polsce.

 

Rafał Mokrzycki jest zwycięzcą Valletta International Piano Competition na Malcie (2017).  Był również wielokrotnie nagradzany na innych konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych. Artysta występował w Filharmonii Narodowej w Warszawie, Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu, Filharmonii Opolskiej i Filharmonii Lwowskiej.  Pianista jest zapraszany do udziału w licznych festiwalach, m.in Festiwalu im. I.J. Paderewskiego w Warszawie, Valletta Piano Festival na Malcie, Gulangyu Music Week w Xiamen w Chinach, Sacrum non Profanum w Trzęsaczu i wielu innych. Występował w licznych krajach Europy oraz w Chinach, a jego bogaty repertuar obejmuje utwory od baroku po współczesność.  Absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, w 2019 r. ukończył z wyróżnieniem Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu.


4 sierpnia

PIOTR CEGIELSKI / skrzypce /
MARÍA MÁRQUEZ TORRES / fortepian /

Program:

Fryderyk Chopin
/1810-1849/
Nokturn cis-moll op. posth.
(oprac. na skrzypce i fortepiano Radionow)

Mazurek C-dur op. 67 nr. 3
(oprac. na skrzypce i fortepiano Udo Wessipe)

Isaac Albeniz
/1860-1909/
Tango
Sevilla
Malagueña

Pablo Sarasate
/1844-1908/
Malagueña na skrzypce i fortepian

Manuel de Falla
/1876-1946/
Nana (z suity hiszpańskiej)
(oprac. na skrzypce i fortepian P. Kochański)

Taniec Hiszpański z opery La Vida Breve
(oprac. na skrzypce i fortepian F. Kreisler)

Ernesto Lecuona
/1895-1963/
Córdoba
Malagueña

Pablo Sarasate
Romanza Andaluza
Zigeunerweisen


Piotr Cegielski ukończył specjalną szkołę muzyczną we Lwowie, Konserwatorium Muzyczne im. Czajkowskiego w Moskwie, jako ostatni uczeń Dawida Ojstracha (1975), i studia podyplomowe w Konserwatorium Muzycznym im.  Czajkowskiego w Kijowie w klasie prof. Bohodara Kotorowicza. Podjął pracę pedagogiczną w tej uczelni, równocześnie pracując jako pierwszy skrzypek w Państwowej Orkiestrze Filharmonii Kijowskiej oraz jako solista i koncertmistrz Orkiestry Państwowego Teatru Opery i Baletu im. Szewczenki w Kijowie. Jest laureatem II nagrody Ogolnoukraińskiego Konkursu Skrzypcowego im. Łysienki w Charkowie (1979).  Od 1991r. piastuje stanowisko koncertmistrza Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej w Warszawie, z którą koncertował w wielu krajach Europy, w USA, Japonii, Korei Południowej.  Występuje również jako solista i kameralista.  Jako kameralista dokonał licznych nagrań w kraju i za granicą. W składzie tria fortepianowego „Trinity” (Mari Terashima, Piotr Cegielski, Kazimierz Koślacz) uczestniczył w otwarciu Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej w Nagoya (1997), jako solista i kameralista uczestniczył w koncertach Festiwalu Muzyki Współczesnej „Contrasts” (2007, 2008, 2009) oraz „Wirtuozi” (2006) we Lwowie. W 1998r. wystąpił w Warszawskim Teatrze Wielkim, wykonując partie solowe w Koncercie d-moll na dwoje skrzypiec J.S. Bacha razem z Nigelem Kennedym z towarzyszeniem Orkiestry Kameralnej Filharmonii Narodowej.

 

María Márquez Torres ukończyła studia licencjackie na Wydziale Muzyki w Conservatorio Superior de Musica Salvador Segui de Castellón (Hiszpania) pod kierunkiem prof. Leonela Moralesa, studia magisterskie na Wydziale Fortpianu na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina pod kierunkiem prof. Jerzego Romaniuka i dr Ramiro Sanjinesa oraz studia podyplomowe na tej uczelni pod kierunkiem tych samych pedagogów. Uczęszczała też na warsztaty, seminaria i klasy mistrzowskie w Polsce i za granicą (Filadelfia, USA).  Dała ponad 150 recitali w Polsce i Hiszpanii.  W latach 2016-2017 odbyła tourne ze spektaklem „Upiór w Operze” wraz z Deborah Sasson – łącznie 58 występów w Austrii, Szwajcarii i Niemczech.  Występuje także jako członek trzech duetów – Duo Mainake (obój, fortepian) – trasa koncertowa w Andaluzji, Duo Cervantes (fortepian na cztery ręce) – trzy trasy koncertowe w Meksyku i USA, oraz Duo Biznaga (sopran, fortepian).  Pracuje również jako pedagog – uczy gry na fortepianie i kształcenia słuchu w Szkole Muzycznej w Lesznowoli, gry na fortepianie i muzyki w Academia Vivaldi of Castellon (Hiszpania) oraz zapisu nutowego i teorii muzyki dla dzieci i dorosłych.

[supsystic-gallery id=118]

28 lipca

JUSTYNA GALANT / fortepian /
FILIP WOJCIECHOWSKI / fortepian /

Program:

Fryderyk Chopin
/1818-1849/
Preludium Des-dur op. 28 nr 15
Fantazja Impromptu cis-moll op.posth
Dwa walce z op. 64
cis-moll nr 2
Des-dur nr 1

Fryderyk Chopin
Nokturn Fis-dur op.15 nr 2
2 Etiuda z op. 10
c-moll nr 12
es-moll nr 6
Polonez As-dur op. 53

Johann Sebastian Bach
/1685-1750/
Chorał „Jesus bleibet meine Freude”

Wolfgang Amadeus Mozart
/1756-1791/
Sonata B-dur

Claude Debussy
/1862-1918/
Claire de lune

Fryderyk Chopin
Wariacje D-dur


Justyna Galant studiowała w Akademii Muzycznej w Łodzi pod kierunkiem prof. Janusza Grzelązki oraz prof. Kazimierza Gierżoda otrzymując dyplom z wyróżnieniem w 1994 r.  Pierwsze nagrody na konkursach i festiwalach muzycznych pianistka zdobyła już w okresie szkolnym.  Była stypendystką Ministerstwa Kultury i Sztuki oraz rządu francuskiego. W roku 1995 ukończyła studia pianistyczne w Paryżu w Ecole Normale de Musique pod kierunkiem prof. Victorii Melki i otrzymała dyplom tej uczelni z wyróżnieniem.  W latach 1996-1998 studiowała w Szwajcarii w Konservatorium für Musik und Theater w Bernie, w klasie fortepianu Tomasa Herbuta i kameralistyki Eriki Radermacher. Uczestniczyła w  kursach mistrzowskich prowadzonych przez Tatianę Szebanową, Halinę Czerny-Stefańską i Rudolfa Buchbindera.  W 2002 roku artystka założyła fortepianowe Trio Galant. Zarówno jako solistka jak i kameralistka Justyna Galant koncertuje w kraju i za granicą, m.in.  we Francji, Niemczech, Szwajcarii, Włoszech, Finlandii, Chinach i Japonii.  Prowadzi też działalność pedagogiczną – jest kierownikiem sekcji w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Karola Szymanowskiego w Warszawie i wykładowcą na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.

 

Filip Wojciechowski jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fortepianu prof. Bronisławy Kawalla.  Artysta zdobył wiele nagród na konkursach pianistycznych, m.in. w Paryżu (Konkurs im.Claude Kahna), w Darmstad (Europejski Konkurs Chopinowski) oraz w Warszawie, gdzie otrzymał nagrodę specjalną na XIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina.  Występował z recitalami na całym świecie w tak renomowanych salach jak Filharmonia Berlińska, Opera House w Monte Carlo, Tokyo International Forum, Studio S-1 im. W. Lutosławskiego w Warszawie.  Artystyczna działalność pianisty została uhonorowana m.in. nagrodami w postaci stypendiów Ministerstwa Kultury i Sztuki, Towarzystwa im. F. Chopina w Warszawie, firmy Yamaha oraz ”Medalem Młodej Sztuki” w Poznaniu. W swoim dorobku artystycznym posiada liczne nagrania dokonane dla Polskiego Radia i Telewizji oraz wytwórni płytowych, m.in. japońskiej ”Denon” i polskiej Dux.  Filip Wojciechowski jest również uznanym pianistą jazzowym.

Duet fortepianowy małżeństwa Justyny Galant i Filipa Wojciechowskiego rozpoczął działalność w 1996 roku na Międzynarodowym Festiwalu Schubertowskim w Bern w Szwajcarii.  Pianiści występują w prestiżowych festiwalach muzycznych w kraju oraz w Niemczech, Francji, Szwajcarii i na Węgrzech.

[supsystic-gallery id=116]

21 lipca

ANDRZEJ KARAŁOW / fortepian /
PABLO SÁNCHEZ-ESCARICHE GASCH / saksofon /

Program:

Fryderyk Chopin
/1810-1849/
Nokturn Fis-dur op. 15 nr 2

Mazurki op. 56

H-dur nr 1
C-dur nr 2
c-moll nr 3

Karol Szymanowski
/1882-1937/
Słopiewnie op. 46 bis
(transkrypcja na saksofon sopranowy i fortepian)

1. Słowisień
2. Zielone Słowa
3. Św. Franciszek
4. Kalinowe Dwory
5. Wanda

William Albright
/1944-1998/
Sonata na saksofon altowy i fortepian (1984)

1. Two-Part Invention
2. La follia nuova: a lament for George Cacioppo
3. Scherzo „Will o’ the wisp”
4. Recitative and Dance


Pablo Sánchez-Escariche Gasch pochodzi z hiszpańskiej Sewilii. Jest absolwentem tamtejszego Conservatorio Superior de Música Manuel Castillo (klasa saksofonu). Następnie swoje umiejętności doskonalił w konserwatorium w Wersalu. Zdobył tytuł magistra w klasie saksofonu dra hab. Pawła Gusnara, prof. UMFC. Obecnie jest asystentem dra Pawła Gusnara. Laureat wielu konkursów: zdobył m.in. III nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Saksofonowym im. Adolphe’a Sax’a w L’Haÿ-les-Roses (Francja) i II lokatę w Konkursie organizowanym w ramach Ogólnopolskiego Festiwalu Saksofonowego „New Art Sax” we Wrocławiu. Wykonuje zarówno muzykę klasyczną jak i współczesną. Występuje podczas licznych festiwali w Hiszpanii, Francji, Holandii i Polsce. Współpracował z Orkiestrą Polskiego Radia, Sinfonią Varsovią i z Orquesta Sinfónica de Navarra w Hiszpanii. Obecnie współpracuje z pianistą Andrzejem Karałowem, z którym nagrał płytę z utworami m.in. Paula Hindemitha, Karola Szymanowskiego i Williama Albrighta.  Prowadzi warsztaty podczas kursów mistrzowskich w Polsce, Czechach i Hiszpanii.  

 

Andrzej Karałow – kompozytor, pianista, improwizator, doktor sztuk muzycznych – wykłada na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, którego jest absolwentem (prof. Stanisława Moryto – kompozycja, prof. Bronisława Kawalla – fortepian). Swoje umiejętności  pianistyczne i kompozytorskie kształcił pod kierunkiem znanych mistrzów na kursach mistrzowskich  w Oxfordzie, Montrealu, Walencji, Bergen, Imoli, Lipsku i Dusznikach.  Laureat ogólnopolskich  i międzynarodowych konkursów pianistycznych oraz kompozytorskich.  Mimo że głównie wykonuje muzykę poważną, jest otwarty na eksperymenty w zakresie muzyki elektronicznej i alternatywnej.  W swym dorobku ma płytę „After All” (Requiem Records)  nagraną w duecie z saksofonistą Pablo Sanchez-Escariche Gasch z utworami m.in. Szymanowskiego, Hindemitha i Albrighta oraz album „Wir” z elektro-akustycznymi improwizacjami, nagraną w duecie z Jerzym Przeździeckim.  Jego utwory i interpretacje zostały wydane na kilkunastu albumach przez Ablaze Records (Australia-USA), DUX i Requiem Records.   Jego utwory wykonywane są na koncertach i festiwalach w Europie, USA, Kanadzie i Australii.  Jako solista koncertuje w prestiżowych salach w kraju i za granicą, a także występuje z towarzyszeniem renomowanych orkiestr symfonicznych. 

[supsystic-gallery id=115]

14 lipca

LILIANNA ZALESIŃSKA /mezzosopran/
 PIOTR SZYMANOWICZ /fortepian/

Program:

Fryderyk Chopin
(1810-1849)
Pieśni z opusu 74
Piosnka litewska / L.Osiński na podstawie litewskiej pieśni ludowej
Pierścień /S.Witwicki
Narzeczony /S.Witwicki
Moja pieszczotka /A.Mickiewicz

Dwa walce z op. 34
a-moll nr 2
F-dur nr 3

Maria Szymanowska
(1789-1831)
Se spiegar potessi o Dio / poeta nieznany
Ballade / poeta nieznany
Romance du saule / według Szekspira
Świtezianka / A. Mickiewicz

Franciszek Liszt
(1811-1886)
Im Rhein, im schönen Strome /H.Heine
Es muss ein wunderbares sein /O.von Radwitz

Stanisław Moniuszko
(1819-1872)
Dary/J.Czeczot
Prząśniczka /J.Czeczot
Trzech budrysów /A.Mickiewicz

Fryderyk Chopin

Polonez As-dur op. 53

Pieśni z opusu 74
Precz z moich oczu /A.Mickiewicz
Śliczny chłopiec /B.Zaleski
Życzenie /S.Witwicki


Lilianna Zalesińska jest jedną z najlepszych interpretatorek pieśni. Śpiewała na tak znanych festiwalach, jak m. in. Warszawska Jesień, który dwukrotnie otwierała, Festiwal w Łańcucie, International Izmir Festival, gdzie wystąpiła obok takich gwiazd jak Yo-Yo Ma, czy Silk Road Ensemble, Festiwal Rossiniego, Max Reger Tage, Les Heures Romantiques, Unesco Proms Łódź Czterech Kultur, Festiwal Trzy-Czte-Ry, Festiwal Liszta itd. Brała udział w prapremierach utworów współczesnych, m. in. w słynnym  Konzerthaus w Wiedniu, czy na festiwalu SIMN, którego była gościem specjalnym. Występowała w spektaklach operowych w Austrii i w Niemczech, m. in. w pierwszym niemieckojęzycznym wystawieniu opery „Ottone” Händla w reżyserii słynnego Harrego Kupfera, czy w prapremierze belcantowej opery Balducciego „Boabdil – Re di Granata”, w której kreowała partię tytułową. W Polsce wystąpiła ostatnio w operze B. Brittena  “Dokręcanie śruby” oraz w koncertowym wystawieniu opery Debussy”ego „Peleas i Melizanda”, gdzie śpiewała wraz z Olgą Pasiecznik i Armandem Noguerą.

 

Ukończyła z wyróżnieniem Wydział Pieśni i Oratoriów  Uniwersytetu Muzycznego w Wiedniu, który wraz z nowojorską  Juilliard School jest na pierwszym miejscu najlepszych uczelni muzycznych na świecie, jak również z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Łodzi. W zakresie  duetów pieśniarskich doskonaliła warsztat w Konserwatorium Królewskim w Brukseli. Ukończyła także historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim.

 

Piotr Szymanowicz – pianista kameralista, coach wokalny, związany z Filharmoniami Łódzką i Narodową. Studiował u prof. Marii Koreckiej-Soszkowskiej oraz w Brukseli i w Wiedniu.

 

Obydwoje artyści to uznany duet, który zdobył I. miejsce w Międzynarodowym Konkursie dla Duetów Pieśniarskich w Niemczech. Duet wystąpił m. in. w Stambule, podczas Święta Niepodległości w Helsinkach, na otwarciu Akademii Kameralistyki we Francji, w Salonie Polskim w Pradze, na zakończenie Roku Lutosławskiego w Wiedniu, w Wilnie na festiwalu św. Krzysztofa itd. Duet miał zaszczyt wykonać recital w dniu 100. urodzin Andrzeja Panufnika, w obecności Lady Camilli Panufnik.

[supsystic-gallery id=114]

7 lipca

JOANNA ŁAWRYNOWICZ-JUST / fortepian /
JÓZEF KOLINEK / skrzypce /

„Siła muzycznej tradycji”

 

Program:

Józef Elsner
/1769-1854/
2 Polonezy na skrzypce i fortepian
D-dur
Es-dur

Fryderyk Chopin
/1810-1849/
2 Polonezy op.posth.
g-moll
B-dur

Polonez fis-moll op. 44

Mazurek h-moll op. 33 nr 4
(oprac. na skrzypce i fortepian Joseph Ebner)

Mazurek a-moll op. 67 nr 4
(oprac. na skrzypce i fortepian Antoni Cofalik)

Józef Elsner
Sonata F-dur na skrzypce i fortepian
1.Alegro
2.Andante
3.Rondo. Allegretto

Stanisław Moniuszko
/1819-1872/
2 Pieśni w oprac. na skrzypce i fortepian
Pieśń żołnierska
Prząśniczka


 Joanna Ławrynowicz-Just urodziła się w rodzinie o wielopokoleniowych tradycjach muzycznych. Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w czwartym roku życia.  Ukończyła z wyróżnieniem studia w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Teresy Manasterskiej. Po studiach kontynuowała naukę u prof. Haliny Czerny-Stefańskiej.  Laureatka wielu prestiżowych międzynarodowych konkursów pianistycznych,  od wielu lat prowadzi bogatą działalność koncertową jako solistka i kameralistka w Europie, Azji, obu Amerykach i Nowej Zelandii.   Wystąpiła też w wielu prestiżowych koncertach z towarzyszeniem znakomitych orkiestr i wybitnych dyrygentów. Nagrała ponad 40 albumów płytowych. Większość zarejestrowanych przez artystkę utworów to światowe premiery fonograficzne. Jej płyty są wysoko cenione przez melomanów i krytyków muzycznych na całym świecie.  Prowadzi seminaria i kursy w Polsce, USA (Uniwersytet w Bloomington), Chinach, na Litwie, we Francji (Paryż, konserwatorium Boulogne Billancourt). Juror wielu konkursów krajowych. Pracuje też na stanowisku profesora Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

 

Józef Kolinek ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Łodzi w klasie skrzypiec prof. Zenona Płoszaja.  Przez 25 lat był skrzypkiem dwóch czołowych polskich orkiestr kameralnych: Polskiej Orkiestry Kameralnej Jerzego Maksymiuka i Orkiestry Sinfonia Varsovia Yehudi Menuhina.  Wykonał z nimi ponad 2500 koncertów w najbardziej prestiżowych salach koncertowych świata.  Nagrał ponad 130 płyt z arcydziełami kameralnymi i symfonicznymi, z których wiele zdobyło nagrody.  Od 1996 r. do chwili obecnej jest skrzypkiem i menadżerem Kwartetu Prima Vista.   Kwartet wykonuje rocznie 60 koncertów w Polsce, Europie, Azji i Ameryce Północnej.  Józef Kolinek jest twórcą i dyrektorem artystycznym festiwali muzyki kameralnej w Polsce.  Jest wiceprezesem Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego im. Stanisława Moniuszki.  Za swą działalność artystyczną i organizatorską w dziedzinie muzyki kameralnej został kilkakrotnie nagradzany, w tym Medalem „Gloria Artis”.

[supsystic-gallery id=110]

Letnie recitale chopinowskie w Bazylice św. Jana Chrzciciela w Brochowie – 2018


Letnie recitale Chopinowskie w Bazylice św. Jana Chrzciciela w Brochowie – 2017

Galeria

Kazimierz Gierżod – 9.07.2017

[supsystic-gallery id=’77’]

Joanna Ławrynowicz – 16.07.2017

[supsystic-gallery id=’78’]

Monika Rosca – 23.07.2017

[supsystic-gallery id=’79’]

Joanna Szczepaniak – 30.07.2017

[supsystic-gallery id=’80’]

Anna Maria Stańczyk – 6.08.2017

[supsystic-gallery id=’81’]

Tokiko Kobayakawa – 13.08.2017

[supsystic-gallery id=’82’]

Anna Hajduk – 20.08.2017

[supsystic-gallery id=’83’]

Aleksander Krukowski – 27.08.2017

[supsystic-gallery id=’84’]

 

ROK 2016

LETNIE KONCERTY CHOPINOWSKIE W BAZYLICE ŚW. JANA CHRZCICIELA W ROKU 2016 ODBYWAJĄ SIĘ DZIĘKI pomocy ks. Pawła Olszewskiego – proboszcza parafii św. Jana Chrzciciela oraz DOFINANSOWANIU ZE ŚRODKÓW:

 

MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO

SAMORZĄDU WOJEWÓDZTWA MAZOWIECKIEGO

 

SAMORZĄDU GMINY BROCHÓW

 

Patronat medialny zapewniają:


Brochów – 2016

3 LIPCA 2016 r.
ANDRZEJ WIERCIŃSKI

PROGRAM
Bach-Siloti
Preludium h-moll BWV 855a

Wolfgang Amadeus (1756-1791)
Mozart Sonata A-dur KV 331
1.Andante grazioso (Temat z wariacjami)
2. Menuetto-Trio
3. Alla turca. Allegretto

Fryderyk Chopin (1810-1849)
Scherzo cis-moll op. 39
Scherzo b-moll op. 31

Bach-Busoni
Chaconne z II Partity d-moll BWV 1004 na skrzypce solo

Andrzej Wierciński urodził się w 1995 roku. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 6 lat pod kierunkiem Ramiro Sanjinesa, a następnie prof. Anny Jastrzębskiej-Quinn. Obecnie jest studentem I roku Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie fortepianu prof. Wojciecha Świtały.

Swoje umiejętności doskonalił na kursach mistrzowskich prowadzonych przez wybitnych pedagogów: Katarzynę Popową-Zydroń, Wojciecha Świtałę, Andrzeja Jasińskiego, Waldemara Wojtala. W 2012 roku uczestniczył w kursie pianistycznym Morningside Music Bridge w Calgary.

Jest laureatem krajowych i międzynarodowych konkursów pianistycznych: I nagroda na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina (Warszawa, 2015), I nagroda, złoty medal oraz specjalne zaproszenie na festiwal pianistyczny w Kolonii oraz koncerty w prestiżowych salach świata na X Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim Chopin Golden Ring (Słowenia, 2014), III nagroda oraz specjalne zaproszenie na koncerty w Polsce na III Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Halina Czerny-Stefańska in Memoriam (Poznań, 2014), I nagroda oraz specjalne zaproszenie na koncert do Hiszpanii (Majorka) i specjalne zaproszenie na koncert do Polski (Duszniki-Zdrój) na VI Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim (Budapeszt, 2014). Ponadto jest finalistą oraz zdobywcą nagrody specjalnej dla najlepszego pianisty z Polski na X Międzynarodowym Chopinowskim Konkursie Pianistycznym w Darmstadt (Niemcy, 2013).

Zwycięstwo w tegorocznym Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina zapewniło mu automatyczne wejście do pierwszego etapu XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w październiku 2015 roku, z pominięciem eliminacji.
Andrzej Wierciński koncertował wielokrotnie w Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie, w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli oraz w innych prestiżowych miejscach w Polsce i za granicą, m.in. w Rosji, Niemczech, Kanadzie.

PROGRAM
Domenico Scarlatti (1685-1757)
4 Sonaty ze zbioru „Essercizi per gravicembalo”
E-dur
E-dur
d-moll
F-dur

Robert Schumann (1810-1856)
Arabeska C-dur op. 18

Ferenc Liszt /1811-1886/
Marzenia miłosne – Nokturn As-dur nr 3

Fryderyk Chopin /1810-1849/
Walc As-dur op. 42
Ballada g-moll op. 21

Monika Rosca
Ukończyła z wyróżnieniem studia na Akademii Muzycznej w Łodzi w 1985 roku i została asystentką, a następnie adiunktem w klasie fortepianu prof. Tadeusza Chmielewskiego.
Dalszym źródłem jej inspiracji wykonawczych były kursy mistrzowskie u prof. Rudolfa Kerera i prof. Ryszarda Baksta. Była stypendystką Towarzystwa im. Fryderyka Chopina. Jest laureatką wielu międzynarodowych i krajowych konkursów pianistycznych; m.in. Rina Sala Gallo w Monza we Włoszech, Konkursie Pianistów i Wokalistów im. Marii Callas w Atenach, Ogólnopolskiego Konkursu Muzyki Kameralnej Konkursu Pianistycznego im. Miłosza Maginaw Paryżu.
Wiele koncertowała w Europie, brała udział w festiwalach pianistycznych w Dusznikach, Antoninie, Łodzi, Bordeaux, Bergerac i Tiranie. Występowała także poza Europą; m.in. w Japonii, Korei Płd., Indonezji, Indiach, Australii i w USA.
Nagrywała dla Polskiego Radia i Telewizji; Polskie Nagrania wydały jej płytę z utworami J. S. Bacha, W. A. Mozarta i L. van Beethovena. Od lat podczas swych pobytów w Polsce występuje w Zelazowej Woli, Łazienkach Królewskich i w Pałacu Ostrogskich w Warszawie, a także w Pałacach Radziwiłłów w Nieborowie i Antoninie.
Uznaniem cieszą się jej recitale dla Towarzystwa im. Fryderyka Chopina i Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego w Warszawie.

 

[supsystic-gallery id=1 position=center]

 

17 LIPCA 2016 r.
PRZEMYSŁAW LECHOWSKI

PROGRAM
Fryderyk Chopin /1810-1849/
Nokturn Es-dur op. 9 nr 2
Mazurek cis-moll op. 6 nr 2
Mazurek h-moll op. 33 nr 4
Walc cis-moll op. 64 nr 2
Nokturn E-dur op. 62 nr 2
Scherzo b-moll op. 31

Claude Debussy /1862-1918/
Preludia:
Danseuses de Delphes/Tancerki Delfickie
Le vent dans la plaine/Wiatr na równinie
Les sons et les parfums tournent dans l’air du soir/
Dźwięki i wonie krążą w wieczornym powietrzu
La Cathedrale engloutie/Zatopiona katedra
La dance de Puck/Taniec Pucka
Minstrels/Minstrele

 

[supsystic-gallery id=2 position=center]

 

24 LIPCA 2016 r.
ANNA MARIA STAŃCZYK

PROGRAM
Fryderyk Chopin /1810-1849/
4 Mazurki
F-dur op. 68 nr 3
C-dur op. 24 nr 2
a-moll op. 68 nr 2
B-dur op. 7 nr 1
Nokturn b-moll op. 9 nr 1
Scherzo b-moll op. 31
Nokturn cis-moll op. posth.

Edvard Grieg /1843-1907/
4 utwory z cyklu „Utwory liryczne”
Wesele w Troldhaugen op. 65 nr 6
Arietta op. 12 nr 1
Kartka z Albumu op. 12 nr 7
Figlarz op. 71 nr 3
Suita nr 1 „Peer Gynt” op. 46
Poranek
Śmierć Azy
Taniec Anitry
W grocie Króla Gór

Anna Maria Stańczyk studiowała w Warszawie pod kierunkiem takich profesorów jak Maria Zubelewicz-Bojar, Maria Poniatowska, Jan Ekier, Bronisława Kawalla oraz w Londynie u Louisa Kentnera, z którym później koncertowała, grając na dwa fortepiany.
Występowała w Europie, w obu Amerykach, Azji i Afryce. Grała w słynnych salach koncertowych zarówno solo, jak i z orkiestrami, m.in. w Filharmonii Narodowej w Warszawie, w Van Lear Hall w Jerozolimie, Filharmonii w Odessie, St. Lawrence Centre w Toronto, w londyńskich Wigmore Hall i Queen Elizabeth Hall oraz w nowojorskiej Carnegie Hall.
Pianistka otrzymała wiele nagród, w tym:
Medal Franciszka Liszta, przyznawany przez rząd węgierski za wybitne interpretacje muzyki tego kompozytora;
Nagrodę Ministerstwa Kultury za Zasługi dla Kultury Polskiej;
Platynowe Płyty od Polskich Nagrań za CD „Anna Maria Stańczyk Plays Liszt” oraz od Polskich Nagrań Edition za CD „24 Classic Hits”.
Nagrała płyty dla wielu wytworni fonograficznych, m. in. album pt. „Polska” wydany przez Polonia Records i album z muzyką Karola Szymanowskiego wydany przez brytyjską firmę Gemini Sound. Dokonała nagrań dla Polskiego Radia, Telewizji Polskiej, Anglia Television i CBC/Radio-Canada.
W Wielkiej Brytanii stworzyła „Wędrującą Szkołę Pianistyczną”, którą prowadziła przez wiele lat. Była współzałożycielem i dyrektorem artystycznym Archway Trust, organizacji zajmującej się pomocą dla utalentowanych pianistów.
Artystka jest członkiem-założycielem i dyrektorem artystycznym Międzyna-rodowego Festiwalu Pianistycznego „Floralia Muzyczne – Muzyka w Kwiatach” w Powsinie. W tym roku odbyła się 21 edycja Festiwalu.
Anna Maria Stańczyk prowadzi kursy mistrzowskie oraz zasiada w jury międzynarodowych konkursów pianistycznych.

 

[supsystic-gallery id=3 position=center]

 

31 LIPCA 2016 r.
PAMELA HOWLAND

 

[supsystic-gallery id=4 position=center]

 

10 LIPCA 2016 r.
MONIKA ROSCA

Program
Fryderyk Chopin /1810-1849/
Mazurek B-dur op. 7 nr 1
Mazurek e-moll op. 17 nr 2
Mazurek a-moll op. 17 nr 4
Mazurek h-moll op. 30 nr 2
Walc As-dur op. 69 nr 1
Preludium Des-dur op. 28 nr 15
Nokturn b-moll op. 9 nr 1
Nokturn cis-moll op. 27 nr 1
Fantaisie-Impromptu op. 66

John Newton /1725-1807/
Składanka oparta na temacie „Amazing Grace” (aranżacja Howland)

George Gershwin /1898-1937/
Trzy Preludia (1926)
I. Allegro ben ritmato e deciso
II. Andante con moto e pocu rubato
III. Allegro ben ritmato e deciso
Summertime – aria z opery Porgy and Bess (1935) (aranżacja Howland)

Pamela Howland jest uzdolnioną amerykańską pianistką posiadającą tytuł “Artysty Steinwaya”. Jest doktorem sztuki muzycznej z zakresu wykonawstwa fortepianowego i literatury fortepianowej. Doktorat uzyskała w Eastman School of Music w Rochester w stanie Nowy Jork. Muzykę klasyczną wykonuje tak żywo i z taką energią, iż słuchają jej osoby w każdym wieku i pochodzące z różnych środowisk.
Występowała na terenie całych Stanów Zjednoczonych jako solistka i kameralistka. Wielokrotnie odbywała tournee po Polsce, wystąpiła z koncertami w Ameryce Południowej (Kolumbia), a także w Paryżu i Wiedniu (koncerty afiszowane). Jako solistka wystąpiła w transmitowanych na żywo audycjach Narodowego Radia Publicznego w Minnesocie, Nowym Jorku i Karolinie Południowej.
Po raz pierwszy przyjechała do Polski w roku 2006 aby odwiedzić Żyrardów, miejsce gdzie urodził się jej dziadek. Tego lata po raz kolejny gości w Polsce – w ramach programu pod auspicjami Amerykańskiego Departamentu Stanu wykonuje polską i amerykańską muzykę, m. in. w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Warce i Radomiu.
W 2012 roku nakręciła film dokumentalny o życiu Fryderyka Chopina pt. „Wspomnienia o Fryderyku: Geniusz Chopina”, który miał swą premierę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym „RiverRun” w USA. Artystka ma na swym koncie liczne nagrania (można ich wysłuchać na stronie www.pamelahowland.com).

 

[supsystic-gallery id=5 position=center]

 

7 SIERPNIA 2016 r.
KAZIMIERZ GIERŻOD

Program
Fryderyk Chopin /1810-1849/
Polonez B-dur op. 71 nr 2
Ballada g-moll op. 23
Nokturny op. 27
cis-moll nr 1
Des-dur nr 2
3 Mazurki
e-moll op. 41 nr 1
cis-moll op. 63 nr 3
cis-moll op. 50 nr 3
Andante spianato i Wielki polonez Es-dur op. 22
Kazimierz Gierżod
W roku 1962 ukończył z odznaczeniem Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Margarity Trombini-Kazuro. Swoje umiejętności doskonalił również w Akademii Chigiana w Sienie, gdzie pracował pod kierunkiem prof. Guido Agostiego uzyskując „Diploma di merito”.
W 1964 roku na Festiwalu Młodych Muzyków w Gdańsku otrzymał I nagrodę. Od momentu ukończenia studiów stale koncertuje na terenie Polski i za granicą. Występował w wielu krajach Europy, w Australii, Japonii, Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej, Ameryce Południowej, Kanadzie, Korei Płd., Chinach, Kuwejcie i na Cyprze.
Dokonał licznych nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji oraz rozgłośni zagranicznych, a także dla wytwórni płytowych w Polsce i Niemczech.
Równolegle prowadzi bogatą działalność pedagogiczną w macierzystej uczelni. Wykształcił wielu pianistów polskich i zagranicznych. Jest zapraszany do jury międzynarodowych konkursów pianistycznych, m. in. w Paryżu, Tokio, Kolonii, Sapporo, Warszawie (XIV Konkurs Chopinowski), Lizbonie, Taipei. Od 1988 roku jest profesorem-gościem Uniwersytetu Soai w Osace. Prowadzi kursy interpretacji w wielu krajach Europy i świata.
W latach 1975-87 był dziekanem Wydziału Fortepianu, Klawesynu i Organów, a następnie dwukrotnie został wybrany na stanowisko rektora Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie (1987-1993). W latach 1999-2006 kierował II Katedrą Fortepianu. Od roku 1976 organizuje także kursy interpretacji dla pianistów japońskich w Warszawie.
Jest członkiem zarządów wielu fundacji i stowarzyszeń muzycznych. W 2002 roku został prezesem Towarzystwa im. Fryderyka Chopina. Przyczynił się do zjednoczenia ruchu chopinowskiego w Polsce.
Laureat wielu odznaczeń i nagród, w tym ministra Kultury i Sztuki za wybitne osiągnięcia artystyczne i pedagogiczne.

 

[supsystic-gallery id=6 position=center]

 

14 SIERPNIA
ALEKSANDER KRUKOWSKI

Program
Fryderyk Chopin /1810-1849/
Nokturn c-moll op. 48 nr 1
Etiuda c-moll op. 10 nr 12
Walc cis-moll op. 64 nr 2
Walc a-moll op. 34 nr 2
Polonez As-dur op. 53
Mazurek a-moll op. posth.
Scherzo b-moll op. 31

Ferenc Liszt /1811-1886/
Etiuda c-moll nr 8 z cyklu „Etudes d’execution transcendante” (Etiudy najwyższego stopnia trudności)
Vallée d’Obermann (Dolina Obermanna) nr 6 z cyklu “Années de pèlerinage” (Lata pielgrzymki)

Aleksander Krukowski, polsko-amerykański pianista, jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Jerzego Romaniuka, pod którego kierunkiem odbył również studia podyplomowe.
Wielokrotnie koncertował, m. in. w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli, pod pomnikiem Chopina i w Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich, w Warszawskim Towarzystwie Muzycznym, Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina, Teatrze Małym w Warszawie, Zamku Ostrogskich, Pałacu w Wilanowie, w bazylice w Brochowie – miejscu chrztu Chopina, w Lublinie i w wielu innych miastach w Polsce.
Uczestniczył w kilku edycjach Międzynarodowego Festiwalu Pianistycznego „Floralia Muzyczne” w Powsinie k. Warszawy.
W Stanach Zjednoczonych ma za sobą koncerty w ramach Międzynarodowego Festiwalu Sztuki i Muzyki w St. Charles w stanie Illinois, a także recital z okazji 200-lecia urodzin Fryderyka Chopina w Elgin Art Showcase. Wielokrotnie wykonywał recitale dla Fryderyk Chopin Society of Texas w Corpus Christi i Harlingen w Teksasie, jak również wystąpił na Festiwalu Pianistycznym Chicago 2012.
W styczniu 2013 roku został laureatem pierwszej nagrody Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Corpus Christi w Teksasie w Stanach Zjednoczonych. Nagrodą w wygranym konkursie było zaproszenie do wykonania recitalu w Carnegie Hall w Nowym Jorku, gdzie zadebiutował w listopadzie 2014 roku.
W lipcu i sierpniu tego roku wykonał serię koncertów we Włoszech, włączając w to dwa recitale na Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym „Via Adriatica” w Vasto, w rejonie Abruzzo.

 

[supsystic-gallery id=7 position=center]

 

21 SIERPNIA
WERONIKA CHODAKOWSKA

Program
Feliks Mendelssohn-Bartholdy /1809-1847/
Variations derieuses d-moll op. 54

Fryderyk Chopin /1810-1849/
2 Impromptus
Fis-dur op. 36
Ges-dur op. 51
Barkarola Fis-dur op. 60

Alberto Ginastera /1916-1983/
I Sonata
Allegro marcato
Presto misterioso
Adagio molto appasionato
Ruvido ed ostinata

Weronika Chodakowska naukę gry na fortepianie rozpoczęła mając 11 lat pod kierunkiem prof. Tatiany Stępniak w Państwowej Szkole Muzycznej I st. im. Fryderyka Chopina. W trakcie nauki w szkole muzycznej II stopnia zdobyła liczne nagrody i wyróżnienia na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach w Polsce.

W latach 2012-2014 studiowała w klasie prof. Brigitty Wollenweber w Hochschule für Musik Hanns Eisler w Berlinie. Rok później ukończyła z wyróżnieniem licencjat w Hochschule für Musik w Lucernie w klasie prof. Konstantina Lifschitza. Obecnie studiuje na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fortepianu prof. Elżbiety Tarnawskiej i prof. Ramiro Sanjinesa. Swoje umiejętności doskonaliła też na licznych kursach interpretacji w kraju i za granicą.

W ostatnich latach pianistka często występuje w Polsce (Zamek Królewski, Studio Koncertowe im. Witolda Lutosławskiego i Pałacyk Szustra w Warszawie, Filharmonia Świętokrzyska w Kielcach, Filharmonia Szczecińska) oraz za granicą. Jej bogaty repertuar obejmuje zarówno utwory solowe, jak i utwory wykonywane z towarzyszeniem orkiestry, oraz muzykę kameralną obejmującą wszystkie epoki i style.

W ubiegłym roku Weronika Chodakowska wraz z meksykańską skrzypaczką Melanie Rivera założyła Lutosławski Duo. Repertuar duetu obejmuje utwory Witolda Lutosławskiego, Karola Szymanowskiego, Manuela Ponce’a, Cesara Francka i Maurice’a Ravela.

 

Brochów – 2015

 

Brochów – 2014

 

[supsystic-gallery id=8 position=center] [supsystic-gallery id=9 position=center] [supsystic-gallery id=10 position=center] [supsystic-gallery id=11 position=center]